Čeští studenti zazářili na matematické soutěži v Brazílii, porazili i Asadova syna

Kristýna Šopfová
29. 7. 2017 13:00
Středoškolští studenti slavili úspěch na Mezinárodní matematické olympiádě v Brazílii. Zlatý Pavel Turek, který na soutěži předvedl své matematické schopnosti již počtvrté, tak boří mýtus o tom, že většina českých žáků matematiku nezvládá.
Česká matematická reprezentace na olympiádě v Brazílii.
Česká matematická reprezentace na olympiádě v Brazílii. | Foto: www.matematickaolympiada.cz

Praha - Maturita z matematiky je noční můrou nejednoho středoškoláka. Od roku 2021 se stane povinnou pro gymnazisty i studenty lyceí. A pokud si ji nyní studenti volí dobrovolně, mají často tristní výsledky. Přesto se najdou matematičtí nadšenci, kteří díky svým znalostem reprezentují Česko v zahraničí.

To je případ šesti českých gymnazistů, kteří minulý týden vybojovali na mezinárodní matematické olympiádě v Brazílii 14. místo v konkurenci 111 zemí. Oproti loňskému roku poskočili o 23 příček. Přivezli zlato, bronz a dvě stříbra.

Největšího úspěchu dosáhl čerstvý maturant Pavel Turek z Gymnázia Olomouc-Hejčín, který získal zlatou medaili.

Neúčastnil se klání poprvé. Počínaje rokem 2014 si Pavel každý rok přivezl bronzovou medaili. Letos se ale připravoval o něco víc. "Myslím, že je logické, že by se měl člověk rok od roku zlepšovat. Nevím ale, proč je tam letos tak velký skok," vysvětlil Pavel. 

Matematických soutěží se účastní často. Naposledy letos v lednu v Kazachstánu. K číslům měl blízko odjakživa - matematiku, kterou jeho rodiče vyučovali na střední a vysoké škole, vnímá jako zábavu a naplňuje ho radost z vyřešeného příkladu. Navzdory úspěchům na olympiádách má raději geometrii. "Já mám hodně rád geometrii, ale zatím jsem se věnoval jen středoškolské," vysvětlil držitel zlaté medaile.

Chvíli si pohrával s myšlenkou, že by šel studovat informatiku, ta ho ale příliš nebavila. Chtěl by se raději věnovat matematice na Karlově univerzitě nebo na britské Cambridge University, láká ho vědecká dráha.

Do státní reprezentace se dostanou jen ti nejlepší - je třeba projít regionálními koly, pak celostátním a nakonec výběrovým soustředěním, ze kterého vzejde elitní šestičlenný tým. "V letošním týmu se sešli moc fajn lidé," doplnil vítěz.

Mladí matematici dobývají svět

Českou výpravu letos k úspěchu vedl olympionik Josef Tkadlec, který působí jako doktorand na Institutu vědy a technologie ve Vídni. Podle něj hrály v letošním úspěchu roli zkušenosti českých reprezentantů - tři z nich se již mezinárodní soutěže účastnili -, lepší příprava a také štěstí.

První mezinárodní matematická olympiáda se uskutečnila v Rumunsku v roce 1959. Už tehdy se Československo zapojilo. "Matematické řešení nespočívá v tom, že tam jen napíšete výsledek. Je to jako u soudu, kdy musíte obhájit své řešení a postup. V tom spočívá krása matematiky," řekl bývalý lídr českého matematického týmu Martin Panák.

Od roku 1993 vyslalo Česko na olympiádu celkem 146 chlapců, ale pouze 4 dívky. "Dívky nemají k matematice takovou motivaci. Je to tak po celém světě, kde je více matematiků a matematiček," uvedl Panák. Dosud jsme získali 5 zlatých medailí, 29 stříbrných a 62 bronzových.

Češi pokořili i Asadova syna

Olympiády se v Brazílii účastnil i nejstarší syn syrského prezidenta Bašára Asada, umístil se ale na 582. místě z 650 účastníků. Soutěže se účastnil poprvé a body získal pouze v jediném kole, v němž ale skóroval celý tým jako celek. Fakticky tak nezískal ani jeden bod.

K dosažení úspěchu stačí, když si přečtete knížky a věnujete tomu čas, říká Karina Movsesjanová. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy