Čeští politici k Brexitu: Moskva slaví, špatné rozhodnutí, EU potřebuje reformu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2016 9:28
Čeští politici se vesměs shodnou na tom, že Brexit by měl vést hlavně k tomu, aby v EU nastaly změny. Podle europoslance Jana Zahradila by se česká vláda, která dosud byla v rámci EU pasivním účastníkem, měla stát aktivním hráčem. Podle Miroslava Kalouska Brexit slaví Moskva. Pavel Bělobrádek konstatuje, že se Britové rozhodli špatně.
Podle Miroslava Kalouska Brexit oslavují v Moskvě.
Podle Miroslava Kalouska Brexit oslavují v Moskvě. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Po změnách v Evropské unii poté, co v britském referendu vyhráli stoupenci odchodu z EU, volají někteří čeští politici. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska takzvaný Brexit oslavuje Rusko.

Odchod z EU bude pro Británii těžký ekonomický šok, uvedl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Brexit je nejzávažnějším zásahem do evropské integrace po druhé světové válce, myslí si předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Unie podle europoslance Jana Zahradila (ODS) potřebuje změnu. Teď je prioritou jednat o její reformě, říká europoslanec Pavel Telička (za ANO). Podle Teličky lze některé otázky řešit beze změn unijních smluv, další problémy ale úpravy dokumentů vyžadují.

"Myslím si, že čelíme několika výzvám, kde občané čekají řešení palčivých otázek, a ty si myslím, že nebude možné řešit bez toho, že by se otevřely zakládající smluvní dokumenty," řekl v ČT. Jmenoval vnitřní a vnější bezpečnost včetně migrační krize nebo evropskou obranu. Telička očekává, že k Brexitu se Evropský parlament sejde v úterý.

Podle Zahradila by se česká vláda, která dosud byla v rámci EU pasivním účastníkem, měla stát aktivním hráčem. Česká republika by měla ošetřit své zájmy, třeba zajistit si výjimku z přijetí eura a v oblasti azylové a migrační politiky, dodal. Šéf ODS Petr Fiala upozorňuje na to, že odchodem Británie ztratí Česko „klíčového spojence v prosazování představy o liberálnější, méně centralizované a méně byrokratické Evropské unii“.

EU potřebuje reformu také podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. "Brexit je pro nás silné ponaučení. EU se musí reformovat, abychom bezpečnostním hrozbám v budoucnu čelili bok po boku, a ne každý sám," uvedl na Twitteru.

Bělobrádek označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. "Demokracie má ten půvab, že se v ní můžete svobodně rozhodnout zvolit i špatně," uvedl na Twitteru. Naznačil, že Británie teď může čelit snahám o odtržení Skotska a Severního Irska. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je třeba vstřebat šok a racionálně se postavit realitě. "Na obou stranách La Manche!" dodal na Twitteru.

Libra padá, Moskva slaví, uvedl na sociálních sítích Kalousek. Nejen finanční a hospodářské náklady Brexitu podle něj budou velké. "Nejdůležitější je uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní," řekl Kalousek. Prvořadým zájmem nyní bude ujasnit si společnou českou pozici, jakou roli chceme v EU hrát, dodal. „Ten, kdo si v Česku Brexit přál, rozhodně nebral v úvahu ochranu zájmů občanů ČR,“ konstatuje předseda Miroslav Kalousek a první místopředseda Marek Ženíšek.

Strana Svobodných podle očekávání odchod Britů vítá. „Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU. V Evropském parlamentu vždy podpořím volný obchod a volné cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií,“ zdůrazňuje europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. „Brzy se ukáže, že Velká Británie mimo Unii nestrádá, ba právě naopak. Její pozitivní příklad bude posledním hřebíkem do rakve Evropské unie,“ upozorňuje místopředseda Svobodných Radim Smetka. Ti požadují podobné referendum i u nás.

 

Právě se děje

Další zprávy