Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka řekl, že všichni členové týmu jsou v pořádku a vrátili se na svou základnu v Bejrútu, kde nyní čekají na další pokyny od vojáků. Zhoršená bezpečnostní situace může souviset s chystanou velkou demonstrací, dodal.
Libanonská armáda vyzvala kvůli zhoršené bezpečnostní situace v oblasti veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny. "Dnes (v sobotu) se tam chystá nějaká velká demonstrace, ostatně ty týmy vlastně i večer nemohly pracovat právě kvůli tomu, že se tam v odpoledních hodinách a večer konají demonstrace. Ta armáda to prostě vyhodnotila tak, že raději ty týmy vždycky stáhne a nechá je v bezpečí," řekl mluvčí hasičů.
To potvrdila také Petra Klobušiaková z české ambasády v Libanonu. Protest podle ní začíná v centru města v pět odpoledne místního času (ve čtyři odpoledne středoevropského letního času). "Na pátou hodinu je plánovaná velká demonstrace a armáda se vždycky předtím snaží některé části města uzavřít, aby protestující měli k dispozici jen určité koridory," uvedla Klobušiaková.
"Myslíme si tedy, že to souvisí s bezpečnostní situací, která je trošku napjatější. A koordinaci mezinárodních záchranných týmů zajišťuje přímo armáda," dodala. Protest se má podle ní konat na náměstí Mučedníků, které je blízko centra Bejrútu a přístavu, kde hasiči pracovali.
"Šance na přežití lidí po masivní explozi v přístavu už je malá. USAR tým do několika dnů bude s největší pravděpodobností řešit návrat zpátky do Česka," řekl Kavka Deníku N. "Pokud by nás ale Libanonci požádali, abychom zůstali i nadále, samozřejmě zůstaneme. Naší primární činností je vyhledávání přeživších," doplnil.
Vedoucí českého týmu v Bejrútu Jiří Čmakal řekl večer České televizi, že Češi se mají podle plánu vrátit 11. srpna. Česko podle něj vypraví do Libanonu letoun s humanitární pomocí.
Po explozi se stále pohřešují desítky lidí
Čtyři desítky českých hasičů z týmu USAR, který se specializuje na vyprošťování lidí z trosek, přiletěly do Libanonu ve středu. Od čtvrtečního odpoledne pak společně s psovody prohledávali prostor v přístavišti. Jde o důležitý sektor, protože je strategickou potravinovou cestou.
Hasiči měli za úkol prohledat sutiny, jestli v nich nezůstali lidé, aby na místo mohla vyrazit těžká technika, která začne trosky odklízet.
Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných a s přibývajícími dny šance na přežití klesá. Podle Kavky se tak zvažuje návrat týmu zpět do Česka. "Záleží na libanonské straně, jestli nebude třeba ještě mít požadavek, abychom tam zůstali, ale návrat by pravděpodobně mohl být do několika dnů," uvedl mluvčí.
Obětí exploze, která poničila několik čtvrtí, je zatím 158. Z více než šest tisíc zraněných je přes sto v kritickém stavu. Mezi oběťmi je i manželka nizozemského velvyslance v Libanonu, oznámilo nizozemské ministerstvo zahraničí.
Vyšetřovatelé výbuchu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah.