Čest hrdinů je zpět. Podraz Čechů na Čechy zvrátil Brit

Svědectví britského důstojníka napravuje zbaběleckou pověst elitní jednotky v Afghánistánu
Vojáci SOG v Afghánistánu.
Vojáci SOG v Afghánistánu. | Foto: Aktuálně.cz, www.sog.army.cz

Praha - Čeští vojáci z útvaru speciálních operací SOG, kteří byli po boku spojenců nasazeni v Afghánistánu, Kosovu či Iráku, měli před třemi lety doma tu nejhorší pověst zbabělců.

Kdosi z armády anonymně vypustil na veřejnost zprávu, že čeští vojáci uprostřed bojové operace nechali  britské kolegy napospas afghánským rebelům.
 
Teprve po letech přichází překvapivý obrat. Na obranu českých bojovníků veřejně vystoupil britský důstojník Richard Westley, jehož svědectví přinesl v úterý deník Insider.

"Čeští vojáci ze SOG měli a mají moji absolutní důvěru. Byli to vynikající vojáci, kteří bojovali po boku mých mužů každý den," říká vojenská autorita a velitel koaličních sil v Afghánistánu, pod nějž jednotka SOG spadala.

Mezitím však vytvořená image přispěla k likvidaci jednotky SOG a většina jejích členů skončila v civilu.

Co byl SOG

  • Útvar speciálních operací SOG vznikl v armádě v reakci na útoky z 11. září 2001, kdy USA vyhlásily válku terorismu
  • Cílem SOG bylo plnit nestandardní a speciální úkoly v rizikových oblastech, včetně bojových operací či sběru zpravodajských informací
  • Kromě ochrany ministra obrany a státních delegací při nebezpečných zahraničních cestách měli jeho vojáci také střežit strategické objekty při vojenských operacích, například polní nemocnice
  • A také bojovat proti terorismu, a to přímo jako součást koaličních kontingentů
  • Vojáky SOG si Britové například vyžádali při návštěvě Tonyho Blaira v Iráku
  • Jednotka působila v Iráku, Afghánistánu, v Kosovu a Kuvajtu 
  • Její konec přišel v roce 2009, kdy byla jednotka z doposud ne zcela jasných důvodů rozpuštěna.
  • Pro zahraniční mise armáda nadále využívá jednotku speciálních sil z Prostějova

Utekli z bojiště? Nesmysl

Incident, po němž nabraly věci osudný směr, se údajně odehrál v afghánské provincii Helmand.

„Nepředstavitelné, nic takového se v době mého velení nestalo," uvedl však nyní Richard Westley.

Velení v Afghánistánu se sice střídalo, Westley nicméně vylučuje, že by se zmiňovaný útěk z boje mohl odehrát třeba až po jeho odchodu. „Zcela jistě bych se o tom dozvěděl," podotýká.
 
České vojáky pak britský plukovník obšírně hájí v dokumentu, který s ním pořídil publicista Marek Polanecký. Svá slova důstojník zopakoval i v rozhovoru pro Insider.
 
„Bez českých vojáků ze SOG bych zkrátka a jednoduše nemohl v Afghánistánu dělat svoji práci," cituje plukovníka Insider.

Ať už je jednou provždy jasno

Dokument o práci členů SOG v Afghánistánu včetně rozhovoru s britským plukovníkem vznikl poté, co se několik bývalých členů speciální jednotky nechtělo smířit se škraloupy, které jejich kariéru provázely. Všichni už jsou v civilu, do armády se už vrátit nechtějí a tvrdí, že jim rozhodně nejde o pomstu.
 
„Jeden z nás v Afghánistánu zahynul, nechceme, aby si jeho syn jednou myslel, že táta byl zbabělec. Jsme rádi, že plukovník Westley řekl, jak to bylo ve skutečnosti, když už se nás nezastala česká armáda," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z velitelů SOG Lumír Němec.

V Afghánistánu tehdy zahynul Milan Štěrba, kterého v březnu 2008 zabil sebevražedný atentátník. Další dva Češi byli zraněni, zemřeli ještě čtyři dánští vojáci a tři civilisté. Štěrba byl patrně prvním českým vojákem, který od konce druhé světové války padl v bojové akci.

Plukovník Wesley v Afghánistánu.
Plukovník Wesley v Afghánistánu. | Foto: www.sog.army.cz

Obrana: Je to pro ně zadostiučinění

Útvar speciálních operací SOG, který stát mimo jiné vysílal bojovat s koaličními jednotkami ve válce proti terorismu, vznikl v armádě v éře ministra Jaroslava Tvrdíka. Skončil v roce 2009 za ministra Martina Bartáka s tím, že armádě postačí speciální síly z Prostějova.
 
Insider připomíná, že konec jednotky SOG armáda nikdy uspokojivě nevysvětlila.

Dnešní vedení armády považuje nejnovější výroky plukovníka Westleyho, který striktně vylučuje jakýkoli útěk Čechů z bojiště, za jisté zadostiučinění pro bývalé příslušníky SOG.

"Pokud dnes britský velitel uvádí tyto věci na pravou míru, je jasné, že to je pro ně zadostiučinění. Ale stejně tak je jasné, že jednotku jim to zpět nevrátí," říká mluvčí resortu Jan Pejšek.

Likvidaci SOG mají na svědomí lidé z éry Vlasty Parkanové a Martina Bartáka, jejich nástupci na obraně ale pro očištění jednotky neudělali také nic. Pejšek dnes argumentuje tím, že jednotkou zmítaly vnitřní spory a bylo těžké se v situaci vyznat.

"Konec útvaru byl důsledkem těchto sporů, i když předtím odváděli dlouhou dobu dobrou práci. Každopádně můžeme být jen rádi, že se tehdejší informace o incidentech nepotvrdily," dodal Pejšek.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy