Čest hrdinů je zpět. Podraz Čechů na Čechy zvrátil Brit

Sabina Slonková, Tereza Šídlová
26. 4. 2012 9:33
Svědectví britského důstojníka napravuje zbaběleckou pověst elitní jednotky v Afghánistánu
Vojáci SOG v Afghánistánu.
Vojáci SOG v Afghánistánu. | Foto: Aktuálně.cz, www.sog.army.cz

Praha - Čeští vojáci z útvaru speciálních operací SOG, kteří byli po boku spojenců nasazeni v Afghánistánu, Kosovu či Iráku, měli před třemi lety doma tu nejhorší pověst zbabělců.

Kdosi z armády anonymně vypustil na veřejnost zprávu, že čeští vojáci uprostřed bojové operace nechali  britské kolegy napospas afghánským rebelům.
 
Teprve po letech přichází překvapivý obrat. Na obranu českých bojovníků veřejně vystoupil britský důstojník Richard Westley, jehož svědectví přinesl v úterý deník Insider.

"Čeští vojáci ze SOG měli a mají moji absolutní důvěru. Byli to vynikající vojáci, kteří bojovali po boku mých mužů každý den," říká vojenská autorita a velitel koaličních sil v Afghánistánu, pod nějž jednotka SOG spadala.

Mezitím však vytvořená image přispěla k likvidaci jednotky SOG a většina jejích členů skončila v civilu.

Co byl SOG

  • Útvar speciálních operací SOG vznikl v armádě v reakci na útoky z 11. září 2001, kdy USA vyhlásily válku terorismu
  • Cílem SOG bylo plnit nestandardní a speciální úkoly v rizikových oblastech, včetně bojových operací či sběru zpravodajských informací
  • Kromě ochrany ministra obrany a státních delegací při nebezpečných zahraničních cestách měli jeho vojáci také střežit strategické objekty při vojenských operacích, například polní nemocnice
  • A také bojovat proti terorismu, a to přímo jako součást koaličních kontingentů
  • Vojáky SOG si Britové například vyžádali při návštěvě Tonyho Blaira v Iráku
  • Jednotka působila v Iráku, Afghánistánu, v Kosovu a Kuvajtu 
  • Její konec přišel v roce 2009, kdy byla jednotka z doposud ne zcela jasných důvodů rozpuštěna.
  • Pro zahraniční mise armáda nadále využívá jednotku speciálních sil z Prostějova

Utekli z bojiště? Nesmysl

Incident, po němž nabraly věci osudný směr, se údajně odehrál v afghánské provincii Helmand.

„Nepředstavitelné, nic takového se v době mého velení nestalo," uvedl však nyní Richard Westley.

Velení v Afghánistánu se sice střídalo, Westley nicméně vylučuje, že by se zmiňovaný útěk z boje mohl odehrát třeba až po jeho odchodu. „Zcela jistě bych se o tom dozvěděl," podotýká.
 
České vojáky pak britský plukovník obšírně hájí v dokumentu, který s ním pořídil publicista Marek Polanecký. Svá slova důstojník zopakoval i v rozhovoru pro Insider.
 
„Bez českých vojáků ze SOG bych zkrátka a jednoduše nemohl v Afghánistánu dělat svoji práci," cituje plukovníka Insider.

Ať už je jednou provždy jasno

Dokument o práci členů SOG v Afghánistánu včetně rozhovoru s britským plukovníkem vznikl poté, co se několik bývalých členů speciální jednotky nechtělo smířit se škraloupy, které jejich kariéru provázely. Všichni už jsou v civilu, do armády se už vrátit nechtějí a tvrdí, že jim rozhodně nejde o pomstu.
 
„Jeden z nás v Afghánistánu zahynul, nechceme, aby si jeho syn jednou myslel, že táta byl zbabělec. Jsme rádi, že plukovník Westley řekl, jak to bylo ve skutečnosti, když už se nás nezastala česká armáda," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z velitelů SOG Lumír Němec.

V Afghánistánu tehdy zahynul Milan Štěrba, kterého v březnu 2008 zabil sebevražedný atentátník. Další dva Češi byli zraněni, zemřeli ještě čtyři dánští vojáci a tři civilisté. Štěrba byl patrně prvním českým vojákem, který od konce druhé světové války padl v bojové akci.

Plukovník Wesley v Afghánistánu.
Plukovník Wesley v Afghánistánu. | Foto: www.sog.army.cz

Obrana: Je to pro ně zadostiučinění

Útvar speciálních operací SOG, který stát mimo jiné vysílal bojovat s koaličními jednotkami ve válce proti terorismu, vznikl v armádě v éře ministra Jaroslava Tvrdíka. Skončil v roce 2009 za ministra Martina Bartáka s tím, že armádě postačí speciální síly z Prostějova.
 
Insider připomíná, že konec jednotky SOG armáda nikdy uspokojivě nevysvětlila.

Dnešní vedení armády považuje nejnovější výroky plukovníka Westleyho, který striktně vylučuje jakýkoli útěk Čechů z bojiště, za jisté zadostiučinění pro bývalé příslušníky SOG.

"Pokud dnes britský velitel uvádí tyto věci na pravou míru, je jasné, že to je pro ně zadostiučinění. Ale stejně tak je jasné, že jednotku jim to zpět nevrátí," říká mluvčí resortu Jan Pejšek.

Likvidaci SOG mají na svědomí lidé z éry Vlasty Parkanové a Martina Bartáka, jejich nástupci na obraně ale pro očištění jednotky neudělali také nic. Pejšek dnes argumentuje tím, že jednotkou zmítaly vnitřní spory a bylo těžké se v situaci vyznat.

"Konec útvaru byl důsledkem těchto sporů, i když předtím odváděli dlouhou dobu dobrou práci. Každopádně můžeme být jen rádi, že se tehdejší informace o incidentech nepotvrdily," dodal Pejšek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy