Armáda stahuje z Afghánistánu dva vojáky, opili se

ČTK ČTK
2. 11. 2011 12:45
Elitní vojáci z rozvědky vojenského zpravodajství přijdou i o část platu
Český PRT v Afghánistánu - pozorovací stanoviště. Ilustrační snímek.
Český PRT v Afghánistánu - pozorovací stanoviště. Ilustrační snímek. | Foto: Kristýna Greplová, PRT Lógar

Praha - Česká armáda stahuje z americké základny Shank v afghánském Lógaru dva vojáky, kteří se před několika dny opili.

Píše o tom středeční Právo s odvoláním na dobře informované zdroje.

Elitní vojáci z rozvědky vojenského zpravodajství by měli odletět do České republiky ještě v listopadu, přijdou i o část platu. Vojenské zpravodajství nechtělo věc komentovat.

"Já to pokládám za selhání jednotlivců. V Afghánistánu platí přísný 'suchý zákon' a vojáci ho musí dodržovat," řekl dnes na tiskové konferenci ministr obrany Alexandr Vondra. "Pro nás je to samozřejmě velmi nepříjemné a k těmto vojákům přistupujeme velmi razantně," dodal náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Podle listu jednoho z českých vojáků zadržela americká vojenská policie, protože dělal na základně nepořádek. Muž se vzpouzel a byl drzý. Američani ho pak předali české vojenské policii. Ta dechovou zkouškou zjistila, že zpravodajec je opilý, píše Právo. Vojenští policisté poté provedli test v ubytovně, kde bydlí zpravodajci, a objevili dalšího opilého vojáka.

"Tito vojáci v podstatě okamžitě končí svoji práci v zahraniční operaci. Budou repatriováni a samozřejmě si následky ponesou," řekl Picek.

Vedení vojenského zpravodajství nechtělo chování svých mužů, kteří mají v Afghánistánu za úkol sbírat citlivé informace, nijak hodnotit. "Vojenské zpravodajství tuto věc nebude komentovat," sdělil listu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Za pití alkoholu přijdou vojáci na čas o část platu. Ten podle deníku v průměru dosahuje cca 25 tisíc korun a v Afghánistánu k tomu pobírají příplatek až 5000 dolarů (85 tisíc Kč) měsíčně. V zahraničních misích vojáci nesmějí alkohol vůbec pít, panuje tam takzvaný suchý zákon.

V letošním roce byl z Afghánistánu již v březnu stažen voják, který údajně slovně napadl důstojníka své jednotky. Urážel prý i místní civilní pracovníky. Domů museli před dvěma lety i příslušníci české mise v Kosovu, kteří se rovněž opili a poprali, jiní kouřili marihuanu. V Afghánistánu se v minulosti objevil také případ, kdy dva vojáci veřejně nosili na šatech nacistické symboly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy