Armáda stahuje z Afghánistánu dva vojáky, opili se

ČTK ČTK
2. 11. 2011 12:45
Elitní vojáci z rozvědky vojenského zpravodajství přijdou i o část platu
Český PRT v Afghánistánu - pozorovací stanoviště. Ilustrační snímek.
Český PRT v Afghánistánu - pozorovací stanoviště. Ilustrační snímek. | Foto: Kristýna Greplová, PRT Lógar

Praha - Česká armáda stahuje z americké základny Shank v afghánském Lógaru dva vojáky, kteří se před několika dny opili.

Píše o tom středeční Právo s odvoláním na dobře informované zdroje.

Elitní vojáci z rozvědky vojenského zpravodajství by měli odletět do České republiky ještě v listopadu, přijdou i o část platu. Vojenské zpravodajství nechtělo věc komentovat.

"Já to pokládám za selhání jednotlivců. V Afghánistánu platí přísný 'suchý zákon' a vojáci ho musí dodržovat," řekl dnes na tiskové konferenci ministr obrany Alexandr Vondra. "Pro nás je to samozřejmě velmi nepříjemné a k těmto vojákům přistupujeme velmi razantně," dodal náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Podle listu jednoho z českých vojáků zadržela americká vojenská policie, protože dělal na základně nepořádek. Muž se vzpouzel a byl drzý. Američani ho pak předali české vojenské policii. Ta dechovou zkouškou zjistila, že zpravodajec je opilý, píše Právo. Vojenští policisté poté provedli test v ubytovně, kde bydlí zpravodajci, a objevili dalšího opilého vojáka.

"Tito vojáci v podstatě okamžitě končí svoji práci v zahraniční operaci. Budou repatriováni a samozřejmě si následky ponesou," řekl Picek.

Vedení vojenského zpravodajství nechtělo chování svých mužů, kteří mají v Afghánistánu za úkol sbírat citlivé informace, nijak hodnotit. "Vojenské zpravodajství tuto věc nebude komentovat," sdělil listu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Za pití alkoholu přijdou vojáci na čas o část platu. Ten podle deníku v průměru dosahuje cca 25 tisíc korun a v Afghánistánu k tomu pobírají příplatek až 5000 dolarů (85 tisíc Kč) měsíčně. V zahraničních misích vojáci nesmějí alkohol vůbec pít, panuje tam takzvaný suchý zákon.

V letošním roce byl z Afghánistánu již v březnu stažen voják, který údajně slovně napadl důstojníka své jednotky. Urážel prý i místní civilní pracovníky. Domů museli před dvěma lety i příslušníci české mise v Kosovu, kteří se rovněž opili a poprali, jiní kouřili marihuanu. V Afghánistánu se v minulosti objevil také případ, kdy dva vojáci veřejně nosili na šatech nacistické symboly.

 

Právě se děje

Další zprávy