Voják zabitý v Afghánistánu byl s poctami pohřben

mch
27. 3. 2008 13:05
Pohřeb byl na přání rodiny neveřejný
Vojáci ve Strašnickém krematoriu
Vojáci ve Strašnickém krematoriu | Foto: Ministerstvo obrany

Praha - Ve strašnickém krematoriu se ve čtvrtek uskutečnil pohřeb českého vojáka Milana Štěrby, kterého minulý týden zabil v Afghánistánu sebevražedný atentátník.

Pohřeb byl neveřejný, armáda oznámila, že si to přála rodina zesnulého.

"Pohřbu se zúčastnil například premiér Mirek Topolánek, ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nebo předseda sněmovny Miloslav Vlček," sdělil Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.

Milan Štěrba byl pohřben s vojenskými poctami - armáda jeho památku uctila nastoupením čestné jednotky, přeletem vrtulníku a třemi čestnými salvami.

Ostatky zemřelého vojáka převezl minulý pátek armádní airbus na kbelské letiště. Při tehdejším smutečním ceremoniálu udělila ministryně obrany Vlasta Parkanová zesnulému in memoriam Záslužný kříž I. stupně.

S rakví přiletěl i další příslušník, který z útoku vyvázl s lehkým zraněním.

Další příslušník vojenské policie, který při útoku utrpěl těžká zranění, byl dopraven do Česka už minulou středu. Jeho zdravotní stav  je stále vážný. Voják je nadále udržován v umělém spánku.

Útok se stal v pondělí v provincii Helmand. Zabitý voják není prvním Čechem, který zemřel v zahraničních misích. Podle ministerstva obrany zahynulo v misích zatím sedmnáct českých vojáků. 

Čtěte více:

 

Právě se děje

Další zprávy