"Vynucený zánik RTVS a vznik STVR jsme považovali a považujeme za účelové opatření a první krok vedoucí k zestátnění veřejnoprávního vysílatele," uvedl podle Sme ředitel komunikace Českého rozhlasu Jiří Hošna.
Nový zákon o veřejnoprávní stanici na Slovensku kromě změny názvu organizace vedl zejména k předčasnému skončení mandátu generálního ředitele RTVS Luboše Machaje. Zákon o STVR začal platit v červenci, vedením stanice byl dočasně pověřen Igor Slanina.
Podle Sme se rozhlasové zpravodajství slovenské veřejnoprávní stanice léta spoléhalo na zahraniční zpravodaje Českého rozhlasu v důležitých zemích, ve kterých Slovenský rozhlas dlouhodobě nemá své redaktory. Posluchače slovenské stanice například často informoval o vývoji na Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské vojenské invazi, zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.
"Budeme nyní pozorně sledovat, jakým způsobem bude nové vedení STVR jednat a zda bude vysílání STVR splňovat nároky kladené na médium veřejné služby, především v oblasti svobody projevu, nezávislosti a vyváženosti," uvedl Český rozhlas.
"Slovenský rozhlas pokrývá své zahraniční zpravodajství z více zdrojů, tedy nadále bude plnohodnotně informovat o dění ze zmíněných oblastí," reagovala STVR.
Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral už dříve v souvislosti s návrhem zákona o RTVS hovořil o likvidaci nezávislého média. Podobný názor zastává i slovenská opozice, která kvůli krokům nynější slovenské vlády opakovaně svolávala demonstrace.
Podle Sme v STVR přibývají zásahy do obsahu vysílání, když vedení stanice například znemožnilo živě vysílat rozhovor s odvolaným ředitelem Slovenského národního divadla Matejem Drličkou. Rozhovor byl vysílán ze záznamu. STVR svůj postup zdůvodnila závažností tématu a tím, že se rozhodla pro jiný formát, který poskytuje prostor též druhé straně.