Praha - Útok hackerů na webové stránky vlády ukázal, že české instituce nejsou na kyberválku připraveny.
Bezbranný vládní web čelil ve čtvrtek odpoledne patnácti milionům nechtěných návštěv, poté na několik hodin zkolaboval.
"Obvykle registrujeme v průměru cca 2 000 přístupů na náš web za hodinu. Během inkriminovaných tří hodin jsme registrovali přes 15 milionů anonymních pokusů o připojení z celého světa," řekl Aktuálně.cz mluvčí vlády Jan Osúch.
Kromě vládního serveru napadlo hacktivistické hnutí Anonymous také webové stránky organizace na ochranu autorských práv OSA.
Podobné ohrožení zřejmě ještě nějaký čas potrvá, Česko by mělo systém účinné ochrany svého kyberprostoru spustit až na konci roku 2015.
Nechráněný český kyberprostor
Do té doby by totiž měl Národní bezpečnostní úřad (NBU) vybudovat funkční vládní CERT (Computer Emergency Response Team).
K tomu se Česko zavázalo v rámci svého členství v EU. Tým měl vzniknout už předminulý rok, ministerstvo vnitra si ale vyjednalo odklad.
Situaci provizorně vyřešilo memorandem se sdružením CZ.NIC - v současnosti tak hlídají český kyberprostor čtyři lidé na poloviční úvazek. Ačkoliv se jedná o špičkové odborníky, nemají žádné pravomoci ani odpovědnost.
Pomsta za podpis ACTA
Anonymous chtěli, podle serveru Technet.cz, vyjádřit tímto útokem svůj nesouhlas s vybíráním poplatků za prázdná média a s podpisem kontroverzní obchodní dohody ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), zaměřené proti obchodům s padělky.
Z mnoha stran se totiž ozývají kritiky, že ACTA míří spíše proti porušování autorských práv na internetu. Podle odpůrců dohody poskytuje nepřiměřeně velkou ochranu držitelům autorských práv.
V sousedním Polsku už dohoda poslala do ulic demonstrovat desetitisíce lidí, napadeny byly tamější vládní weby i stránky Evropského parlamentu.