Dohoda ACTA je tu, celníci vám laptop lustrovat nebudou

Monika Horáková
12. 10. 2010 19:05
Nyní přichází ke slovu evropský parlament. "Dohoda neprojde," myslí si Pavel Poc

Brusel/Praha - Dohoda, která měla omezit padělatelskou praxi, dostala po dvouletém a různě utajovaném vyjednávání téměř finální podobu.Poslední verze dokumentu se zkratkou ACTA již neobsahuje opatření, proti kterým se původně vzmohla vlna odporu.

Rozruch způsobila zejména uvažovaná kontrola obsahu notebooků a mp3 přehrávačů na hranicích anebo právní odpovědnost poskytovatelů internetu za legálnost aktivit jednotlivých uživatelů.

V europoslaneckých kruzích však stále zaznívají výhrady. "Evropské komisi se nepodařilo prosadit do smlouvy ACTA svůj zásadní požadavek, a to ochranu zeměpisného označení a původu," řekl Pavel Poc, europoslanec ze Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů. To podle něj bude také jedna z hlavních příčin, proč dohoda Evropským parlamentem neprojde.

Tuto výhradu považuje za nejzávažnější také Zuzana Roithová z poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Navíc jí vadí, že se "dohoda nezaměřuje na skutečné komerční ve velkém rozsahu provozované padělání, které způsobuje skutečné hospodářské ztráty, ale bude dopadat i na ostatní oblasti."

Po zářijovém a v pořadí jedenáctém zasedání v Tokiu byla zveřejněna již téměř finální verze Obchodní dohody proti padělání. Jednotlivé vyjednavačské strany by se k ní měly připojit do dvou let. Za Evropskou unii v této věci rozhodne Evropský parlament. Dohoda by se podle Pavla Poce mohla na jeho půdě projednávat počátkem roku 2011.

Pavel Poc:
Pavel Poc: | Foto: Lucie Kalivodová

Na vyjednáváních se podílely kromě Evropské unie také Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Maroko, Nový Zéland, Singapur, Spojené státy americké a Švýcarsko.

V minulém týdnu se společně s poslední verzí dohody ACTA objevila také zpráva, že mexický senát jednohlasně doporučil Mexiku, aby se k dohodě nepřipojovalo.

Senát své rozhodnutí zdůvodnil tím, že přístup k informacím je klíčový pro vytvoření moderní společnosti a současná dohoda ACTA přístup k informacím spíše omezuje. Senátu navíc vadilo, že se projednávání takto významného tématu nemohlo zúčastnit širší spektrum odborníků a dohoda byla po celou dobu spíše utajována.

Podobný názor sdílí také právnická platforma La Quadrature Du Net, která se zabývá právy uživatelů internetu. Ta případnou ratifikaci dohody považuje za ohrožení demokracie a vyzývá odpovědné instituce, aby ratifikaci bránily všemi možnými prostředky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy