Dohoda ACTA je tu, celníci vám laptop lustrovat nebudou

Monika Horáková
12. 10. 2010 19:05
Nyní přichází ke slovu evropský parlament. "Dohoda neprojde," myslí si Pavel Poc

Brusel/Praha - Dohoda, která měla omezit padělatelskou praxi, dostala po dvouletém a různě utajovaném vyjednávání téměř finální podobu.Poslední verze dokumentu se zkratkou ACTA již neobsahuje opatření, proti kterým se původně vzmohla vlna odporu.

Rozruch způsobila zejména uvažovaná kontrola obsahu notebooků a mp3 přehrávačů na hranicích anebo právní odpovědnost poskytovatelů internetu za legálnost aktivit jednotlivých uživatelů.

V europoslaneckých kruzích však stále zaznívají výhrady. "Evropské komisi se nepodařilo prosadit do smlouvy ACTA svůj zásadní požadavek, a to ochranu zeměpisného označení a původu," řekl Pavel Poc, europoslanec ze Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů. To podle něj bude také jedna z hlavních příčin, proč dohoda Evropským parlamentem neprojde.

Tuto výhradu považuje za nejzávažnější také Zuzana Roithová z poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Navíc jí vadí, že se "dohoda nezaměřuje na skutečné komerční ve velkém rozsahu provozované padělání, které způsobuje skutečné hospodářské ztráty, ale bude dopadat i na ostatní oblasti."

Po zářijovém a v pořadí jedenáctém zasedání v Tokiu byla zveřejněna již téměř finální verze Obchodní dohody proti padělání. Jednotlivé vyjednavačské strany by se k ní měly připojit do dvou let. Za Evropskou unii v této věci rozhodne Evropský parlament. Dohoda by se podle Pavla Poce mohla na jeho půdě projednávat počátkem roku 2011.

Pavel Poc:
Pavel Poc: | Foto: Lucie Kalivodová

Na vyjednáváních se podílely kromě Evropské unie také Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Maroko, Nový Zéland, Singapur, Spojené státy americké a Švýcarsko.

V minulém týdnu se společně s poslední verzí dohody ACTA objevila také zpráva, že mexický senát jednohlasně doporučil Mexiku, aby se k dohodě nepřipojovalo.

Senát své rozhodnutí zdůvodnil tím, že přístup k informacím je klíčový pro vytvoření moderní společnosti a současná dohoda ACTA přístup k informacím spíše omezuje. Senátu navíc vadilo, že se projednávání takto významného tématu nemohlo zúčastnit širší spektrum odborníků a dohoda byla po celou dobu spíše utajována.

Podobný názor sdílí také právnická platforma La Quadrature Du Net, která se zabývá právy uživatelů internetu. Ta případnou ratifikaci dohody považuje za ohrožení demokracie a vyzývá odpovědné instituce, aby ratifikaci bránily všemi možnými prostředky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy