reklama
 
 

ČR podepsala protipirátskou dohodu ACTA, internet bouří

26. 1. 2012 16:15
V Polsku proti kontroverzní smlouvě protestují tisíce lidí

Česká republika s dalšími jednadvaceti evropskými zeměmi v Japonsku podepsala kontroverzní obchodní dohodu proti padělání ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement).

Dohoda má být zaměřena proti obchodu s padělky, ale podle kritiků je psána tak, že míří spíše proti porušování autorských práv na internetu.

V Polsku proti ní už několik dní demonstrují desetitisíce lidí (viz. fotografie výše) a hacktivisté z Anonymous napadají tamní vládní weby nebo stránky Evropského parlamentu.

Podle BBC vyšli demonstranti do ulic i po čtvrtečním oznámení, že Polsko ACTA podepsalo.

Tip: Oficiální český překlad dohody ACTA si můžete stáhnout ze stránek Ministerstva průmyslu a obchodu (formát PDF).

Kdo nepodepsal

Podpis ACTA neznamená, že okamžitě vstoupila v platnost. Nejdříve ji musí schválit Evropský parlament a pak také jednotlivé země, což je proces, který zabere řadu měsíců nebo i let.

Část poslanců Evropského parlamentu se navíc netají tím, že chtějí dohodu nechat prozkoumat Evropským soudem, který má říct, zda je vůbec v souladu s evropským právem.

Pět států EU - Estonsko, Holandsko, Kypr, Německo a Slovensko - také podle dostupných informací svůj podpis k dohodě ještě nepřipojilo.

Nepřiměřená ochrana

Odpůrci ACTA se obávají, že dohoda příliš vychází vstříc zájmům držitelů autorských práv, kterým poskytuje nepřiměřeně velkou ochranu.

Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola 5 nazvaná Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí (Enforcement of Intellectual Property Rights in the Digital Environment), která popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv.

Zúčastněné státy se v ní mimo jiné zavazují k tomu, že poskytnou svým úřadům pravomoci k tomu, aby provozovatele on-line služeb v případě žaloby přinutili vydat majitelům práv informace o uživatelích, kteří jsou z porušování autorských práv obvinění.

Státy se v dohodě také zavazují k tomu, že budou kriminalizovat odstraňování nebo narušování ochrany proti kopírování.

Kriminalizace každodenního používání počítače

Zásadní námitky má proti ACTA například nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII). "Výsledkem ACTA je, že kriminalizuje každodenní používání počítače," píše se ve stanovisku, které organizace odeslala europoslancům.

"ACTA může také být použita ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalujících závažné dokumenty, ke kriminalizaci administrativních pracovníků, kteří předají závažné soubory, lidí, kteří si dělají kopie pro vlastní použití za účelem odhalení nekalých praktik a to vše ve veřejném zájmu," pokračuje FFII v líčení nebezpečí.

V České republice její stanovisko sdílí také sdružení Iuridicum Remedium.

Co najde celník v notebooku

Z opatření, která má ACTA přinést, se v médiích zřejmě nejčastěji zmiňují kontroly na hranicích, při kterých by celníci podle ACTA mohli prohledávat lidem laptopy, aby prověřili, zda v nich nepřevážejí pirátský software, filmy nebo hudbu.

Toto opatření však po vlně kritiky z finální verze dokumentu vypadlo.

Co se tedy podpisem dohody změní pro české občany? Ministerstvo průmyslu a obchodu, které mělo dojednání dohody na starosti, tvrdí, že nic.

"Aktuální česká pravidla se nijak nezmění," ujišťoval už v roce 2010 tehdejší ministr Martin Kocourek.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

autor: David Slížek | 26. 1. 2012 16:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama