Česku už Krejčíř unikl, ale do tvrdého vězení v JAR

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Tereza Šídlová
29. 3. 2011 18:43
Praha nemá na vydání nejznámějšího uprchlíka moc šancí
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007. | Foto: Reuters

Praha - "Je velmi pravděpodobné, a já bych mluvil téměř o jistotě, že pan Krejčíř skončí před českým soudem," ohlašoval přesně před čtyřmi lety, když byl v Jihoafrické republice dopaden uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, tehdejší ministr vnitra Ivan Langer.

Jeho výrok se ukázal jako téměř pravdivý. Krejčíř skončí před soudem, a ne jedním. Ale ne v Jihoafrické republice.

České straně se už tak malá šance na miliardářovo vydání ještě více vzdálila. Vyšetření kauz v JAR má přednost a Česko ve snaze o vydání tahá za kratší konec provazu.

"Co se teď děje kolem Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice ohromným způsobem zmenšuje možnost, že kdy bude vydán do České republiky. Já osobně jsem přesvědčen, že se tak nikdy nestane. Deset, patnáct, dvacet let v tamním vězení nemusí Krejčíř přežít," říká Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky, která Krejčířovy aktivity v zahraničí sledovala.

Krejčíře navíc jihoafrické orgány neviní z žádných banalit. Prošetřují jeho angažmá v několikamilionovém podvodu na zdravotní pojišťovně, kdy údajně kvůli přibližně 11 milionům českých korun předstíral rakovinu. Krejčíř se vydal policii a na soudní jednání čeká ve vazbě.

Krejčíř už je "celebrita" i v JAR

Policie ho podezírá i z uplácení policistů, vraždy spolupracovníka či z podílu na plánování vražd dalších lidí, jejichž seznam policie u Krejčíře našla. Naneštěstí pro Krejčíře je mezi nimi i jméno prokurátora, který ho žaluje v kauze fingované rakoviny.

"Jihoafrická republika není Česko ani Seychely. Míra zločinnosti je tam tak velká, že bezpečnostní orgány musí postupovat velmi tvrdě. Neříkám, že se neuplácí, ale takto vážná obvinění budou vyšetřena a, znovu říkám, tvrdě potrestána," dodává Randák.

Dění kolem českého uprchlíka každopádně pozorně sleduje i jihoafrická veřejnost. Na anglicky píšících zpravodajských webech sídlících v JAR byly Krejčířova fotka i posuny v jeho případu v posledních dnech k vidění rovnou na titulních stranách.

Česká strana i nadále na vydání Krejčíře trvá, připouští ale, že trestní kauzy podnikatele v JAR budou znamenat minimálně zdržení v už tak zdlouhavém procesu.

Česko nabízí pomoc

"Pokud jde o trestní stíhání Radovana Krejčíře v JAR, je samozřejmě možné, že by mohlo přinést další průtahy ve vydávacím řízení, zvláště pokud by byl dotyčný odsouzen k výkonu trestu," komentuje současný stav mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. "Česká justice v tuto chvíli nemůže ovlivnit vydávací řízení, je ale připravena ihned reagovat, pokud ji jihoafrické orgány požádají o pomoc."

S průtahy počítá i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který se dříve právě spoluprací na vydávání osob mezi zeměmi podílel.

"Vrchní soud v Johannesburgu rozhodl o námitce podjatosti proti soudci magistrátního soudu v Kempton Parku tak, že jí vyhověl. O extradiční žádosti by se tedy mělo znovu jednat. Nicméně Krejčíř toto rozhodnutí napadl u Nejvyššího soudu JAR, který doposud nerozhodl. V současné době nelze věc urychlit," uvedl Pavel Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy