Praha - Česká republika není schopná dostatečně kontrolovat čerpání evropských peněz. Mimo jiné kvůli nedostatku kvalitních auditorů.
Tuzemská státní správa totiž není schopná přitáhnout a udržet kvalitní lidi, kteří mnohdy raději zamíří do soukromého sektoru.
Vyplývá to z výroční zprávy Evropského účetního dvora za minulý rok.
"Problematickou oblastí jsou lidské zdroje - česká státní správa má k dispozici málo auditorů, problém je i v jejich kvalifikaci a zkušenostech. Navíc mzdové tarify nedokážou přitáhnout kvalitní auditory, kteří raději zamíří do soukromého sektoru," řekl k tomu jeden z evropských auditorů Marek Brychcín.
A skutečně - například rozdíly v nástupních platech absolventů se pohybují i kolem deseti tisíc korun.
Kvalitní absolventi vysokých škol si mohou po škole přijít v soukromém sektoru i na více než třicet tisíc korun, zatímco ve státní správě nepřekročí dvacetitisícovou hranici.
Dvacet versus třicet tisíc
"Vybraným absolventům nabízíme nadstandardní platové podmínky - mohou počítat s nástupním platem přes třicet tisíc korun měsíčně, který navíc doplňuje široká nabídka zaměstnaneckých výhod. Jednou z nich je možnost dalšího profesního rozvoje," říká ředitelka personálního oddělení společnosti KPMG ČR Hana Velíšková.
"V případě nástupu auditora - absolventa vysoké školy (se započitatelnou praxí do jednoho roku) do oddělení interního auditu ministerstva pro místní rozvoj bude nástupní plat 19 680 korun hrubého," říká mluvčí ministerstva Marek Ženkl.
Podle mluvčí ministerstva školství Dany Bohuňovské nebývá však na tomto úřadu příliš obvyklé přijímat lidi bez praxe.
Pokud k tomu dojde, je absolvent zařazen do 12. platové třídy s nástupním platem ve výši 18 150 korun.
"U auditorů pro zdroje financování ze státního rozpočtu ČR požadujeme minimálně dva roky praxe v oboru, znalost veřejné správy a jejího financování, znalost obecné legislativy (zejména zákona o auditu a auditorech) a přehled o legislativě resortu," popisuje Bohuňovská výběrová kritéria.
V případě auditorů věnujících se programům a projektům spolufinancovaným z EU je potom navíc vyžadována základní znalost EU a schopnost používání angličtiny.
"Pozice interního auditora je zařazena do 10. až 13. platové třídy, samotné rozdělení do těchto tříd je dle náročnosti a rozsahu stanovené práce. Největší počet auditorů na ministerstvu vnitra spadá do třinácté platové třídy. Platy absolventů, tedy v prvním platovém stupni, se pohybují mezi patnácti a dvaceti tisíci (viz tabulka, pozn. red.)," říká Jiří Korbel z ministerstva vnitra.
Ani s praxí není o mnoho lépe
Avšak ani auditoři s praxí na tom nejsou o mnoho lépe.
"V případě, že by byl přijat na pozici ´auditora´ uchazeč s praxí, jeho platové podmínky se proti absolventu zvýší. Tarifní plat se pohybuje, v závislosti na délce praxe, v rozmezí mezi 20 až 29 tisíci plus osobní příplatek po zkušební době - maximálně pět tisíc," popisuje platové podmínky na ministerstvu dopravy mluvčí Andrea Volaříková.
Další úpravy platu potom podle Volaříkové přicházejí v úvahu až po dosahování nadprůměrných výsledků v delším časovém období.
Součástí akčního plánu nápravných opatření pro Českou republiku stanovených Evropskou komisí v březnu letošního roku je tak mimo jiné i nárůst počtu auditorů a zlepšení jejich metodického vedení a dalšího vzdělávání.
Riziko v tomto ohledu přináší opatření, podle kterého se mají audity operačních programů centralizovat a přesunout z jednotlivých resortů pod ministerstvo financí.
Pro auditory to totiž bude znamenat nutnost výpovědi současné pracovní smlouvy a podepsání nové. V tom okamžiku hrozí odliv kvalifikovaných auditorů právě do soukromého sektoru, který jim zatím stále může poskytnout lepší podmínky než státní správa.