Česku okamžité nebezpečí od teroristů nehrozí, tvrdí BIS

ČTK ČTK
7. 1. 2015 16:28
Mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert to řekl v reakci na středeční teroristický útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži, který nepřežilo nejméně 12 lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík\Economia

Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá od svých zdrojů z terénu ani od zahraničních partnerů informaci, podle níž by Česku hrozilo bezprostřední nebezpečí. Mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert to řekl v reakci na středeční teroristický útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži, který nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Šuberta ale riziko trvá, protože je ČR součástí mezinárodní protiteroristické koalice.

Šubert uvedl, že čeští zpravodajci mají pokyn, aby byli mimořádně pozorní. "I zdánlivě bezvýznamná a nezajímavá událost nebo informace, pokud bude vložena do širšího kontextu, může mít nemalou výpovědní hodnotu," dodal. Kontrarozvědka podle něj také dělá vše pro to, aby věděla, zda na české území vstupuje například radikál, který bojoval v zahraničí, kde získal výcvik a zkušenosti.

"Existuje riziko, že by u nás mohli podnikat násilné akce. V tuto chvíli nemáme poznatky, že by v tomto smyslu byl náš stát vystaven bezprostřední hrozbě," upřesnil mluvčí. BIS podle něj oživuje kontakty se zahraničními tajnými službami, které jsou prý téměř každodenní. "Spolupráce je klíčová," dodal Šubert.

Riziko pro Česko podle něj trvá zejména proto, že je součástí euroatlantické civilizace, široké mezinárodní protiteroristické koalice, členem NATO a spojencem USA.

Teroristický útok zatím neznámých střelců v Paříži si vyžádal kromě nejméně 12 mrtvých také deset zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Vnikli do sídla satirického týdeníku Charlie Hebdo. Islámští radikálové již dříve redakci vyhrožovali násilím. Podle očitých svědků atentátníci vykřikovali Alláhu akbar (Bůh je veliký). Policie nyní podle úřadů pátrá po třech údajně dobře vyzbrojených teroristech, kteří prý při útěku ulicemi metropole autem porazili a zranili jednoho člověka.

BIS již dříve informovala o podezřeních týkajících se financování radikálů. Podle informací zpravodajců se v Česku údajně objevují případy, kdy islamisté ze zahraničí podporují penězi radikály nebo se odvádějí finance do arabských zemí. Mimo jiné kvůli tomu chce BIS předložit vládě návrh novely o tajných službách týkající se větší komunikace s daňovou správou a bankami.

Kontrarozvědka například údajně narazila na člověka, kterého lze označit za islámského fundamentalistu, přičemž jeho příjmy pocházejí z některé z arabských zemí a podle BIS slouží k financování "nákladné náboženské činnosti".

 

Právě se děje

Další zprávy