Česku hrozí další arbitráž. 140 milionů

Sabina Slonková, Simona Holecová
31. 1. 2006 14:03
Praha - Kvůli kauze zpronevěřených dotací z EU, o nichž jako první informoval deník Aktuálně.cz, jde Česko do další arbitráže.

Na mezinárodní rozhodčí se rozhodla obrátit nizozemská společnost K+ Venture Partners, majitel firmy Czech Venture Partners (CVP), která se cítí být poškozena postupem českého státu.

Firma chce peníze...

Konkrétně jde o počínání ministerstva pro místní rozvoj, pro něž CVP do roku 2003 spravovala dva fondy rizikového kapitálu na rozvoj podnikání.

"Do arbitráže jdeme i z toho důvodu, že stát náš nárok v minulosti uznal a slíbil uhradit, což se nestalo," oznámil dnes jednatel společnosti Vladimír Jež.

Celé prohlášení CVP má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Nizozemci požadují 140 milionů korun jako kompenzaci dlužných odměn (které činí zhruba 35 milionů) a vzniklých škod - zejména poškození dobrého jména společnosti.

...ministerstvo důkazy

To se mělo stát v okamžiku, kdy firmě vypovědělo ministerstvo smlouvy.

A to po nátlaku někdejšího náměstka ministra Petra Formana, který v minulosti opakovaně společnost kritizoval na poradách vedení resortu.

Forman tvrdil, že CVP s penězi z Unie nakládá zcela nekontrolovaně. Tato tvrzení posléze podložil interním auditem; úřad poté v roce 2003 s firmou rozvázal spolupráci.

Forman dnes patří mezi deset lidí, které policie stíhá kvůli obvinění, že se pokusili okrást EU o 229 milionů korun. Ty Unie poslala Česku v rámci projektů na obnovu regionů.

Podle policie tak vysocí úředníci ministerstva - včetně Formana - zpronevěřili právě peníze, které dříve spravovala CVP.

Ministerstvo Radko Martínka již nároky CVP neformálně uznalo. Dohoda o narovnání měla být odsouhlasena už loni v únoru.

Poté však úřad požádal o důkazy, že předkládané nároky jsou hodnověrné. "Jejich oprávněnost měl rozhodnout soud. To se bohužel do této chvíle nepodařilo," podotkl včera ministr Martínek.

Stát podle něj hledal všechny možnosti, jak odvrátit nákladnou arbitráž: "Pokud nebudou všechny podklady předloženy, pak nezbude než abitráž provést. Jinou možnost nebudeme mít," připustil.#reklama

 

Právě se děje

před 29 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy