Praha - Vláda získala silný argument pro elektronickou evidenci léků, kterou bude zítra prosazovat ve sněmovně.
V polovině ledna jí ho poslala ho Mezinárodní protidrogová centrála OSN. Uvedla, že z Česka jsou ve velkém pašovány preparáty, které lékaři předepisují jako náhražku drogy narkomanům.
Experti proto vyzvali českou vládu, aby začala efektivně kontrolovat rozdělování těchto přípravků - subutexu a suboxonu. Účinnou látkou je v obou případech buprenorfin, který slouží jako náhražka heroinu.
Buprenorfin na vývoz
"Preparáty buprenorfinu rozdělované v České republice jsou z vaší země často pašovány do jiných zemí Evropy a jinam. Proto vládu vyzýváme ke spolupráci s ostatními zeměmi, kam se buprenporfiny pašují," stojí v dopise pro českou vládu, do kterého mělo možnost Aktuálně.cz nahlédnout.
Z pohledu vlády Jana Fischera a ministryně zdravotnictví Dany Juráskové jde spíše o šťastnou náhodu. Předkládají totiž do sněmovny novelu zákona o léčivech, která má umožnit, aby při Státním ústavu pro kontrolu léčiv vzniklo centrální úložiště dat.
Do úložiště budou lékárníci povinni odesílat všechny údaje o nakoupených a vydaných lécích. Díky tomu bude možné sledovat, kolik heroinových náhražek včetně subutexu, suboxonu a v nejbližší době také metadonu lékaři svým pacientům rozdělují.
Subutex a další náhražky dnes může předepisovat každý lékař a možnost účinné kontroly neexistuje.
Dražší než pseudoefedrin
Vláda dosud prosazovala informační systém o lécích argumentem, že je nezbytné kontrolovat výdej pseudoefedrinů obsažených v běžně dostupných lécích, jako jsou panadol plus nebo modafen.
Z pseudoefedrinů se vyrábí pervitin, jehož Česká produkce je z poloviny určena na vývoz.
Experti státního úřadu SÚKL odhadují, že čeští vývozci pervitinu vydělají ročně jeden a půl miliardy. Tržby z vývozu subutexu mohou být dvakrát vyšší.