Česko zasáhly silné bouřky. Hasiči čerpali vodu ze sklepů a odklízeli spadlé stromy

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2022 8:34
Sesuvy půdy a kamení po nočních bouřkách odstraňovali během dne silničáři z několika menších středočeských silnic v okolí Prahy, například u Vraného nad Vltavou nebo v Černošicích. Hasiči měli zvýšený počet výjezdů i kvůli popadaným stromům a zatopeným sklepům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

První bouřky se v Česku objevily v pátek odpoledne. "Kolem 19:00 přešel přes Šumavu do Čech pás velmi intenzivních bouřek, ve kterých napršelo kolem 30 až 40 mm za velmi krátkou dobu," uvedla meteoroložka Petra Sýkorová.

V Komořanech spadlo za uplynulých 24 hodin více než 100 milimetrů vody. Déšť zvedal hladiny řek zejména v povodí Vltavy. Na území Prahy a v jejím okolí vystoupaly hladiny většinou až nad úroveň některého ze tří povodňových stupňů. Na třetí stupeň se dostal Botič a také Pitkovický potok, který ale ráno klesl už na první stupeň.

Sesuvy půdy a kamení po nočních bouřkách odstraňují silničáři z několika menších silnic v okolí Prahy, například u Vraného nad Vltavou.

Výstraha ČHMÚ před bouřemi již skončila, na některých místech ale stále může intenzivně pršet. "V závislosti na aktuální intenzitě a rozložení srážek očekáváme další výraznější kolísání na malých tocích v oblasti Prahy," uvedla hydroložka ČHMÚ Martina Kimlová. Na některých místech Česka platí až do dnešního poledne povodňová bdělost, v Praze a části středních Čech pak i povodňová pohotovost, což je vyšší stupeň výstrahy.

Jihočeští hasiči odklidili do pátečních 22:30 v kraji 23 popadaných stromů, nejvíc na Prachaticku, Českokrumlovsku a Strakonicku. Při 28 výjezdech odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, ucpaných kanálů nebo z budov.

Zajistili také několik uvolněných kovových dvoumetrových zábran, které spadly v Českých Budějovicích na zem a ohrožovaly zaparkovaná auta. Čistili propustky na střechách panelových domů v Budějovicích a Strakonicích. V Kaplici se podle mluvčí do jednoho domu valila voda a bylo nutné pytlovat. V Rožmitále na Šumavě či v Jeníně museli čistit vpusti pod silnicí, protože hrozilo, že přeteče rybník.

V Sedlici na Strakonicku napršelo 80,3 milimetru, ve Strakonicích 77,7 milimetru, ve Vráži u Písku 75 milimetrů. Na Boubíně napršelo v pátek kolem 20:00 za půlhodiny 42 milimetrů, v Černé v Pošumaví přes 45 milimetrů za 40 minut, uvedli meteorologové. "Bouřka může být i (dnes) dopoledne," řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Středočeští hasiči vyjížděli od pátečních 11:00 do dnešních 6:30 v regionu téměř ke 150 událostem, z toho ve 104 případech se jednalo o technickou pomoc. V rámci těchto výjezdů zatím evidují zhruba 40 výjezdů ke stromům padlým přes silnici a přibližně 50krát jeli pomoci s odčerpáním vody ze sklepů a níže položených míst. "Nejvíce událostí bylo v okrese Praha-západ," uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy