Kaddáfího síly postupují, tanky drtí povstání Libyjců

Martin Novák Reuters Radim Klekner Martin Novák, Reuters, Radim Klekner
11. 3. 2011 21:03
Západ se nedokáže odhodlat k akci, čas hraje pro libyjského diktátora.
Foto: Reuters

Paříž - Provládní síly věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu úspěšně postupují a zatlačují povstalce směrem na východ. Morálku rebelů podlomilo páteční rozhodnutí ministrů zahraničí Evropské unie, kteří odmítli jejich požadavek na zřízení bezletové zóny nad Libyí.

Vládním jednotkám se dnes podařilo vstoupit do strategického ropného přístavu Rás Lanúf a bojují s rebely o kontrolu nad ním. Očitý svědek pro agenturu Reuters uvedl, že ve městě, ze kterého uprchlo civilní obyvatelstvo, se odehrávají ostré střety. Vládní síly uskutečnily výsadek po moři a do centra města míří tanky.

"Na pobřeží přistály čtyři čluny, v každém je 40-50 mužů," oznámil povstalec Ibrahím Alvání. "Z druhé strany útočí tři tanky a asi sto padesát vojáků."

Situace v Rás Lanúfu zůstává nepřehledná. Kaddáfího letectvo v průběhu dne opakovaně bombardovalo povstalecké pozice v blízkosti místních rafinerií, rebelové se ale z města zcela vytlačit nedali.

Podívaná pro novináře

Propagandistickou show pro dva autobusy plné novinářů uspořádaly vládní síly ve městě Zavíja západně od Tripolisu, které se jim podařilo zřejmě definitivně ovládnout v pátek odpoledne. Dav nahnaný na hlavní náměstí před zástupci tisku a televizními štáby skandoval anglicky: "I love Gaddafi! I love Gaddafi!"

Před mohutnou ofenzivou vládních jednotek varoval už ve čtvrtek večer syn Muammara Kaddáfího. "Doba vyjednávání skončila, nyní čekejte úder," prohlásil osmatřicetiletý Sajf Islám. 

Jeho prohlášení přišlo jen pár hodin poté, co Francie jako první stát světa oficiálně uznala opoziční Libyjskou národní radu za zákonného představitele země a přestala tak uznávat vládu.

Kaddáfího druhý syn tvrdí, že armáda chystá rozsáhlou ofenzivu. "Přišel čas osvobození. Přišel čas akce. Vyrážíme," nechal se slyšet.

"Čas vypršel. ... Dali jsme jim dva týdny (na vyjednávání)."

Spojené státy a jejich spojenci se stále nemohou rozhodnout k vojenské akci a váhají dokonce se zřízením bezletové zóny nad Libyí. A to navzdory tomu, že k jejímu zřízení vyzvaly Liga arabských států i Organizace islámské konference. Také ministři zahraničí Evropské unie se na své schůzce v Bruselu omezili v pátek pouze na výzvy k "okamžitému Kaddáfího odstoupení".

Tripolis se snaží nalomit morálku povstalců i jinak. Příjemci automatických sms zpráv v pátek po poledni obdrželi sdělení, podle kterého budou vládními silami "již brzy osvobozena města Benghází a Adždabíja".

Novinář je na svobodě

Libyjské letectvo bombardovalo pozice rebelů na východě země již ve čtvrtek navečer. Bomby dopadly na město Briga, které leží zrhuba sto kilometrů od frontové linie, rozdělující pozemní síly Kaddáfího a jednotky povstalců západně od ropného terminálu Rás Lanúf.

V Tripolisu byl večer podle agenturních zpráv nalezen jeden ze dvou novinářů, které v Libyi pohřešovala zahraniční média. Brazilce Andrea Nettonu neznámém místě v libyjské metropoli zadržovaly bezpečnostní síly a nyní se nachází na brazilském velvyslanectví.

Naproti tomu Ghajt Abdal Ahad původem z Iráku je podle listu The Guardian stále držen na neznámém místě, pravděpodobně někde v Tripolisu.

Sarkozy navrhuje bombardování

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy jednal ve čtvrtek v Paříži se zástupci libyjských povstalců.

Podle agentury AFP navíc Sarkozy navrhuje letecké údery na některé cíle, důležité pro Kaddáfího režim. Cílem by podle něj mohlo být Kaddáfího velitelské centrum Báb al-Azízíja v Tripolisu a pak velké základny v Syrtě a ve městě Sebha.

Podle Sajfa Isláma se ale nikdy nevzdají. "Libyjský lid nikdy nebude vítat vojáky NATO, nikdy nebudeme vítat Američany. Libye není kouskem dortu," prohlásil.

Libyjské ministerstvo zahraničí navíc oznámilo, že se chystá přerušit diplomatické vztahy s Francií.

Libyjská národní rada sídlí ve východolibyjském Benghází, nad nímž Kaddáfí ztratil kontrolu 20. února. V čele rady stojí bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Abdal Džalíl.

Nejvyšší povstalecký orgán vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby schválila vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Toto rozhodnutí by mělo zajistit, aby Kaddáfího jednotky přestaly útočit na rebely s použitím letadel a helikoptér.

Vytvoření bezletové zóny už podpořily i Liga arabských států a Organizace islámské konference. Zítra o ní budou na mimořádném summitu v Bruselu jednat prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie.

Podle Ligy arabských států navíc Kaddáfího režim ztratil legitimitu.

O bombardování se zatím nemluvilo

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga musí mít jakákoliv mezinárodní akce v Libyi mandát Rady bezpečnosti OSN. Ve čtvrtek šéf české diplomacie rovněž sdělil, že ČR na rozdíl od Francie zatím Libyjskou národní radu neuzná jako legitimní vládu severoafrické země.

Se Sarkozym jednali v Paříži jménem libyjské opozice Mahmúd Džebríl (vlevo) a bývalý libyjský velvyslanec v Indii Alí Isáví.
Se Sarkozym jednali v Paříži jménem libyjské opozice Mahmúd Džebríl (vlevo) a bývalý libyjský velvyslanec v Indii Alí Isáví. | Foto: Reuters

Na summitu ministrů obrany zemí NATO v Bruselu se nevedla diskuse o bombardování cílů v Libyi, oznámil generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Řekl, že NATO je připraveno podílet se na vytvoření bezletové zóny, pokud to schválí Rada bezpečnosti OSN.

Rusko a Čína, které mají v Radě bezpečnosti právo veta, se zatím k podpoře zóny nepřipojily. Moskva ale dekretem prezidenta Dmitrije Medveděva zastavila veškerý vývoz ruských zbraní do Libye.

Šéf ruské diplomacie dnes na otázku, jak se Rusko zachová při hlasování o bezletové zóně, odpověděl, že jde o předčasnou otázku, protože zatím nikdo v OSN návrh takové rezoluce nepředložil.

Mezitím portugalský deník Público napsal, že Kaddáfí je ochoten rezignovat, jen ale za určitých podmínek. Informace pochází ze setkání portugalských politiků a zvláštního emisara libyjského vůdce, který v pondělí navštívil Lisabon.

Zvláštní posly diktátor poslal také na Maltu a do Káhiry.

 

Právě se děje

Další zprávy