Česko si v žebříčku vnímání korupce polepšilo. Za průměrem EU ale zaostává, je na úrovni Kypru

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2018 19:23
První místo obsadil Nový Zéland, následovaný Dánskem, Finskem, Norskem a Švýcarskem. Žebříček uzavírají Somálsko, Jižní Súdán a Sýrie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha  - Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 po loňském propadu mírně polepšila, za průměrem Evropské unie ale stále zaostává. V seznamu zemí, který ve středu zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International, patří Česku spolu s Kyprem, karibským ostrovním státem Dominikou a Španělskem 42. místo. Index hodnotí korupci ve 180 zemích světa. První místo obsadil Nový Zéland, následovaný Dánskem, Finskem, Norskem a Švýcarskem. Žebříček uzavírají Sýrie, Jižní Súdán a Somálsko.

Transparency v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček je sestavován na základě průzkumů mezi experty a organizace ho zveřejňuje od roku 1995. V indexu pro rok 2016 bylo Česko 47. spolu s Kyprem a Maltou, rok předtím se nacházelo na 37. pozici.

V aktuálním žebříčku organizace hodnotí Česko 57 body, což je o dva body více než v indexu pro rok 2016, ale o osm bodů méně, než je průměr EU. Dvoubodové zlepšení je podle české pobočky dáno jedním dílčím faktorem, který zachytil, že loni vešly do praxe některé protikorupční zákony - například úprava financování politických stran. Ve všech ostatních aspektech hodnocení ale Česko stagnovalo.

Ve srovnání s ostatními členskými zeměmi Evropské unie si Česko o jednu příčku polepšila a je na 18. pozici, kterou sdílí s Kyprem a Španělskem. Ostatní země takzvané visegrádské čtyřky si pohoršily - Slovensko o jeden bod (22. místo v rámci EU, globálně má 54. místo), Polsko o dva body (15. místo) a Maďarsko ztratilo dokonce tři body (27. místo).

Transparency International ve své doprovodné zprávě uvedla, že její výroční index vykresluje nelichotivý obraz zemí, které nedodržují zásady právního státu. Poukázala při tom právě na Maďarsko, které se v posledních šesti letech propadlo o deset bodů. "To odpovídá době, kdy (tamní) premiér Viktor Orbán zesílil kontrolu nad státními institucemi a ostře zasáhl proti občanské společnosti," uvedla organizace. Podobně je tomu rovněž v Polsku.

"Evropská unie musí (indexu) věnovat pozornost a zajistit, že jsou zásady právního státu dodržovány ve všech členských státech - že soudnictví je svobodné a nezávislé a že novináři a občanská společnost mají možnost pohnat mocné k odpovědnosti," stojí ve zprávě.

Analýza výsledků podle organizace ukázala, že většina zemí postupuje v boji proti korupci příliš pomalu. "Je mnoho zemí, které v uplynulých šesti letech učinily jen malý nebo vůbec žádný pokrok," konstatovala organizace. Vyšlo podle ní také najevo, že státy, v nichž jsou novináři a nevládní organizace nejméně chráněni, jsou zároveň zeměmi s nejvyšší mírou korupce.

Výrazně se v boji proti korupci polepšily Pobřeží Slonoviny, Senegal nebo Británie. Naopak Sýrie, Jemen a Austrálie si v indexu znatelně pohoršily. "Nejvýkonnějším regionem je s průměrnou známkou 66 bodů západní Evropa, nejméně výkonným pak subsaharská Afrika s průměrem 32 bodů a dále východní Evropa a střední Asie (průměr 34 bodů)," uvedla Transparency International.

Například Německo letos obsadilo v globálním měřítku 12. místo, Spojené státy jsou šestnácté, Ukrajina je na 130. a Rusko 135. místě.

 

Právě se děje

Další zprávy