Česko poškodilo akcionáře z ciziny, miliony ale neplatí

Tomáš Fránek
15. 10. 2009 17:20
Evropský soud pro lidská práva rozhodl o žalobě na Česko

Štrasburk/Brno - Česko se u Evropského soudu pro lidské práva ubránilo hrozbě, že akcionářům z Německa a Rakouska, kteří investovali v tuzemsku, bude muset zaplatit vysoké odškodnění.

Evropský soud se ve spletitém případu, který řešily několik let české soudy a týkal se změn akcionářských práv v podnicích Českomoravský cement, Biocel a Ytong, sice konstatoval, že u tří akcionářů z Rakouska a Německa bylo porušeno jejich právo na přístup k soudu, požadované odškodnění ve řádech milionů korun nepřiznal.

Česko nás poškodilo

Česko tak musí zaplatit pouze soudní výlohy ve výši 2 254 eur.

Na Evropský soud pro lidské práva se obrátil Rakušan Bruno Kohlhofer a Roman Minarik a Susanne Minarik z Německa.

Všichni tři byli menšinovými akcionáři u společností působících v Česku a nelíbil se jim postup, jakým bylo rozhodnuto o tom, že vládu ve firmách přebírají většinoví vlastníci. U Českomoravského cementu tak došlo k zániku bez likvidace, 98 procent akcií změnilo vlastníka a menšinoví vlastníci získali 753 korun za jednu 250korunovou akcii.

Podle stěžovatelů jim české právo neumožnilo dostatečně se bránit. Se svými žalobami akcionáři neuspěli u soudů včetně Nejvyššího a Ústavního.

Proto se obrátili do Štrasburku s tím, že bylo porušeno jejich právo na soudní ochranu, za morální újmu požadovali odškodnění až 1 milion eur.

Akcionáři ve žalobě uvedli, že byly porušeny dohody Česka s Rakouskem a Německem o vzájemné podpoře investic. "Postupem soudu došlo k vyvlastnění majetku stěžovatelů způsobem neodpovídajícím podmínkám těchto dohod, a to proto, že vyvlastnění nebylo učiněno ve veřejném zájmu. Stěžovatelům přitom byla odepřena možnost nechat prověřit oprávněnost vyvlastnění i výši odškodnění ke dni vyvlastnění v řádném soudním řízení," uvedli v žalobě.

Omezený přístup

Zástupci českého státu se bránili tím, že ochrana menšinových akcionářů je dostatečná a všichni tři měli možnost se bránit u soudu.

Štrasburský tribunál ale rozhodl, že se tuzemské soudy nedokázaly vypořádat s tvrzením, že valné hromady, které rozhodly o převodu akcií na hlavní majitele, byly nezákonné. Podle soudců je ale dosatečné trestem odsouzení Česka, odškodnění proto nepřiznali.

"Jejich přístup k soudu by omezen," rozhodli evropští soudci s tím, že nejde omezovat práva drobných akcionářů jenom proto, že to přinese stabilitu firmám.

Soud ale označil za nepřijatelnou stížnost na porušení práva na pokojné užívání majetku s tím, že zatím nebylo v Česku dokončeno soudní řízení o náhradě škody a stížnost akcionářů je tak předčasná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy