Praha - Pokud Evropská komise do konce letošního roku Česku neobnoví proplácení dotací, může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun.
Jde hlavně o peníze operačních programů Životní prostředí a Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Dokument z ministerstva pro místní rozvoj označuje za rizikové šest programů z osmnácti, které spravují tuzemské úřady. Materiál ministerstva v úterý projedná vláda.
Aktuální potíže tuzemských programů souvisí s pravidly EU, podle kterých je nutné do konce každého roku vyčerpat z fondů určitý objem peněz. Když to státní úředníci nestihnou, nevyčerpané peníze pro příslušný rok propadnou a vrátí se do unijního rozpočtu.
Odesílání žádostí pozastavila vláda
Problémy prohloubilo také březnové rozhodnutí vlády, která na doporučení EK kvůli nesrovnalostem v tuzemském dotačním systému pozastavila odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací.
Čas na nápravu dostal kabinet do konce června. Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn minulý týden řekl, že termín možného obnovení proplácení evropských dotací je zatím nejasný.
"Na základě zhodnocení dosavadního vývoje realizace OP Životní prostředí ministerstvo pro místní rozvoj - národní orgán pro koordinaci - identifikovalo významná rizika, která mohou mít vliv na včasné vyčerpání prostředků programu," stojí v materiálu pro úterní jednání kabinetu. Podobnou větu si lze přečíst také v případě programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Ministerstvo financí (MF) v dokumentu uvádí, že u programu Životní prostředí může letošní ztráta činit 617,4 milionu eur (přibližně 15,9 miliardy korun). Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že po dokončení auditu 92 vybraných projektů bude schopné čerpání obnovit, jakmile se začnou opět proplácet evropské dotace do všech programů. Kontrola skončí v červnu.
Program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který spravuje ministerstvo školství, může přijít o 246,9 milionu eur (kolem 6,3 miliardy korun).
Riziko ztráty blíže neurčeného objemu peněz konstatovalo MMR také u Integrovaného operačního programu. "Jde o rizika identifikovaná v prioritních osách, jejichž realizaci zajišťuje zprostředkující subjekt Ministerstvo vnitra ČR," uvádí zpráva.
Ministerstvo navrhuje opatření ke snížení rizik
Za rizikové označuje dokument také programy Doprava, Výzkum a vývoj pro inovace a Regionální operační program Severozápad. U programů financujících dopravu a výzkum MMR ani MF riziko ztráty peněz neuvádí.
V případě Severozápadu ale ministerstvo financí navrhuje přesunout disponibilní peníze do jiného programu. Pohár trpělivosti resortu financí přetekl kvůli policejnímu vyšetřování bývalého ředitele dotačního úřadu v Ústí nad Labem Petra Kušnierze a různým nesrovnalostem. ROP Severozápad přerozděluje kolem 19 miliard korun, z toho 16 miliard korun je už ve smlouvách.
Přesun 2,6 miliardy korun do jiných programů navrhuje úřad místního rozvoje také z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. V případě programu Životní prostředí je prý přesun financí obtížnější. Do úvahy připadá jen přesun části peněz do programu Doprava.
U všech rizikových programů navrhuje MMR řadu nápravných opatření, která mají snížit míru uvedených rizik nebo je přímo odstranit. Zároveň ale resort v předkládací zprávě poznamenává, že v současné době jsou již možnosti pro uskutečnění zásadních opatření velmi omezené. "Uložená opatření proto musí být odpovědnými subjekty vnímána jako klíčová pro minimalizaci rizika nedočerpání alokace a musí být podniknuty veškeré potřebné kroky včas," stojí ve zprávě.
V období let 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj 778,5 miliardy korun. Celkem úřady proplatily příjemcům dotací od roku 2007 do začátku května 333,8 miliardy korun.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak na dotace?