Kontrola selhala. Z EU už nemusíme dostat ani euro

Domácí Domácí
21. 3. 2012 15:45
Senátorka Alena Dernerová odpovídala online na otázky k problémům Česka s fondy EU
Alena Dernerová
Alena Dernerová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Selhání kontrolního systému a nedostatek nezávislých auditorů jsou podle senátorky Aleny Dernerové hlavní důvody sporu o eurodotace mezi Českem a Evropskou komisí.

"Myslím si, že by audit jako centralizovaná jednotka neměl být pod ministerstvem financí, vždyť auditní orgán do současné doby toho příliš neobjevil. Mnohem lepší by bylo, kdyby spadal buď přímo pod premiéra, nebo pod NKÚ," uvedla v jedné z odpovědí v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Pokud se situace nezlepší, hrozí České republice úplné přerušení toku peněz z Evropské unie.

"Evropská komise nebude proplácet do června. Pak když budeme dodržovat stanovená pravidla kontroly a čerpání dotací a třeba uvedeme v platnost požadované zákony, by se toky měly obnovit," nastiňuje situaci nejbližších měsíců senátorka.

Alena Dernerová zvolená za hnutí Severočeši.cz do Senátu se vloni v létě odhodlala na české poměry k neobvyklému kroku. Napsala do Bruselu, že by měl v České republice podniknout kontrolní razii na projekty, jež byly zahájeny po roce 2007 a zaplaceny z evropských miliard.

V dopise eurokomisaři Johannesi Hahnovi, který je odpovědný za regionální politiku, napsala, že české úřady neumějí zajistit, aby se evropské dotace ve výši 750 miliard využily efektivně.

Brusel platby pozastavil

Od té doby se dostaly na veřejnost další informace o tom, jak velké má Česko s čerpáním peněz z Bruselu problémy.

Minulý čtvrtek premiér Petr Nečas oficiálně potvrdil, že Brusel pozastavil Česku platby z EU a zároveň připustil, že v ohrožení je zhruba jedna třetina všech operačních programů v rámci celé EU.

Vážnost situace podtrhuje pražská návštěva eurokomisaře Johannese Hahna, na kterého se už před více než půlrokem senátorka Dernerová obrátila. Politik odpovědný za dotace dorazí do Prahy už zítra, aby domluvil další postup.

Všechny odpovědi Aleny Dernerové si můžete přečíst pod článkem 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy