Trojský kůň Česko. Do EU přes něj půjdou léky z Číny

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez, Aleš Měřička
2. 7. 2014 5:30
Česko se zřejmě stane zemí, přes kterou se na evropský trh dostanou levné čínské medikamenty. V nejbližších dnech dorazí do Prahy lobbovat za své výrobky manažeři více než deseti asijských firem.
Foto: Thinkstock

Praha - Čínské firmy dovezou do Evropy každoročně zboží za více než 334 miliard dolarů. K rychlovarným konvicím, telefonům, oblečení a dalším výrobkům s čínskou stopou teď navíc na starém kontinentu přibyde další důležitá komodita: levné asijské léky.

Vstupní bránou pro čínské pilulky, které doposud v evropských lékárnách chyběly, se přitom zřejmě stane Česká republika.

Tuzemské úřady jednají s prvními čínskými farmakofirmami, které mají o vstup na evropský trh zájem. Dovážet sem chtějí hlavně generika – tedy levné kopie originálních patentovaných léků.

Až dosud se Číňanům nedařilo na evropské trhy proniknout. Pokud se ale teď dohodnou v Česku, otevře se jim rázem celá Evropská unie. Jakmile se totiž povede některému z výrobců zaregistrovat lék v jedné unijní zemi, má automaticky přístup i do lékáren v dalších členských státech. 

Čínská delegace za dveřmi

"V horizontu dnů do Česka zavítá delegace více než deseti čínských farmaceutických firem," potvrdil deníku Aktuálně.cz Jaroslav Tvrdík, exministr obrany a nyní šéf dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Které firmy to budou, prozatím Tvrdík neprozradil. Potvrdil ale, že se čínské firmy jen s českým trhem nespokojí. Přes razítko tuzemského lékového ústavu mají zájem proniknout i dál do Evropy.

Česká strana přitom podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka plánuje čínským firmám v jejich plánu podat pomocnou ruku. "Vysvětlíme čínským firmám veškerou administrativní proceduru, která se s registrací léků pojí a která je velmi složitá," řekl Němeček.

Česko chce svou vstřícností podpořit nejen vylepšené vztahy obou zemí, ale i byznys českých společností v Číně, která je po Německu, Slovensku a Polsku naším čtvrtým největším obchodním partnerem.

Zatímco čínský trh byl doposud atraktivní hlavně pro české strojírenství, nyní si ministr Němeček slibuje nové příležitosti také ve zdravotnictví. O tom, že by do čínských nemocnic dodávala speciální lůžka, jedná s tamním ministerstvem zdravotnictví například společnost Linet.

Čínské léky navíc mohou podle ministra Němečka přinést českým pacientům velké plus – zvýšenou konkurenci a pokles cen léků. Úspory mohou jít do miliard.

Lékárníci: ceny se nehnou

Čeští lékárníci, stejně jako místní výrobci, však Němečkovo nadšení nesdílí. S cenami medikamentů podle nich příchod čínských farmakofirem nezahýbá. Už nyní je podle nich cenová hladina tuzemských léků velmi nízká.

"Že je v Číně levná pracovní síla, s cenami přípravků nezamává. Produkce bývá většinou automatizovaná," domnívá se například viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Co se ale může naopak změnit, je kvalita dostupných medikamentů – prý se sníží. "O kvalitě čínských léků toho moc nevíme, je to pro nás velká neznámá," obává se lékárník Aleš Krebs.

Pokud budou chtít čínští výrobci vstoupit na český trh, budou muset doložit kvalitu svých léků, jinak jim lékový ústav povolení k dovozu nevystaví. "Otázkou ale je, nakolik pak bude ústav dovezené přípravky kontrolovat, až se na českém trhu etablují," doplnil Krebs.

Problematické asijské šarže

Na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv se už nyní množí případy, kdy museli výrobci stáhnout pilulky z trhu kvůli horší kvalitě – nejčastěji kvůli špatnému poměru účinné látky v léku. A jejich počet stále roste. Zatímco v roce 2009 muselo narychlo z lékáren zmizet 19 lékových šarží, o rok později už to bylo 27 šarží. Jen za letošního půl roku lékový ústav nařídil stažení 26 šarží.

"Důvod, proč právě začaly český trh zaplavovat nekvalitní řady léků, je prozaický: na farmaceutické firmy dopadla krize a snaží se ušetřit – například tím, že přesouvají výrobu do Asie, nebo že odtud berou účinné látky," řekl před čtyřmi lety tehdejší šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš, když se začal problém prohlubovat.

Problematické granuláty či tablety se podle Beneše často vyrábějí právě v Číně.

Další odborníci ale naopak předpovídají čínským firmám obrovský úspěch. Částečně i díky tomu, že se příliš netrápí patentovou ochranou svých konkurentů. "Mají skvěle organizovaný výzkum a dokážou obejít patenty jiných firem," vysvětluje odborník na lékovou politiku Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Čína k nám dodá léky, Česko vyveze postele

Čínské firmy si podle něj z Česka vytvoří jen bránu na evropský trh, na který by jinak jen těžko pronikly. "Už několikrát se o to pokoušely a nikdy se jim to nepodařilo. V evropském prostředí totiž panuje vůči všemu čínskému dramatická nedůvěra," podotýká Suchopár.

Dosud medikamenty dostupné v Evropě většinou obsahovaly jen dovezené čínské esence. "Čína je například největším producentem prasat na světě, tedy i největším zdrojem látky potřebné k výrobě heparinu na ředění krve. Ta se získává právě ze střev vepřů," připomíná farmakoekonom Martin Beneš.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy