Němeček chce zrušit povinný e-recept. Byl to tunel, říká

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez, Aleš Měřička
26. 6. 2014 10:50
Projekt, který spolykal na 180 milionů korun, se nikdy nepodařilo zprovoznit. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se stal jen "tunelem" na peníze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stálo to šest roků práce a 180 milionů korun. Elektronický recept však zůstal jen obyčejným čárovým kódem na papíře. Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček se proto rozhodl projekt zastavit. Povinný elektronický recept měl původně začít fungovat už od příštího roku.

"Dáváme do vlády a do Poslanecké sněmovny návrh na zrušení povinného elektronického receptu," potvrdil redakci Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Projekt podle něj vznikl jen proto, aby mohl lékový ústav zadávat obří zakázky a vytvářet nákladné databáze. Nic víc. "Už jen povinnost předepisovat léky elektronicky vznikla prapodivně. Obsahoval ji přílepek k zákonu o léčivech. Ten se poslancům podařilo propašovat narychlo ve druhém čtení,“ vysvětluje Němeček.

Původní plán: recept přes SMS

Státní ústav pro kontrolu léčiv vyhlásil kvůli e-receptu dokonce několik tendrů. Poslední se měl konat jen krátce poté, co zákonodárci loni odkývali, že bude elektronické předepisování léků povinné. Vítěz veřejné soutěže měl zajistit provoz e-receptu. Cena zakázky: 120 milionů.

Elektronické předepisování už přitom mělo v té době dávno fungovat. Nepovinně se totiž mohou e-recepty používat už od roku 2008. Lékový ústav kvůli tomu zprovoznil obří úložiště e-receptů za 180 milionů korun - takovou částku alespoň přiznal bývalý náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Jenomže elektronický recept se nikdy nepodařilo dotáhnout. Lékaři si stěžovali na to, že jde o obyčejný čárový kód na papíře. Původně bylo v plánu, že se bude elektronický recept lidem posílat textovou zprávou.

Lékárníkům zase vadilo, že e-recepty nepřinášejí žádné vylepšení. Ministerstvo zdravotnictví přitom slibovalo, že budou mít lékárníci možnost v centrálním úložišti elektronických receptů kontrolovat všechny pacientovy medikamenty a zhodnotit, jestli se spolu náhodou „neperou“.

Nejdřív cena, pak teprve analýza

Projekt byl navíc podle ministra Němečka předražený a obestírala ho řada nejasností.

Například cena poslední zakázky měla vycházet z podrobné analýzy společnosti MHM computer. Ústav za ni zaplatil půl milionu korun. Jenomže žádná analýza před tendrem nevznikla. Podrobný posudek, který by cenu ospravedlnil, si nechal lékový ústav zpracovat až dodatečně. Dokument navíc třikrát měnil.

Šéf resortu Svatopluk Němeček proto v únoru letošního roku tehdejšího ředitele lékového ústavu Pavla Březovského odvolal. Skončili také tři Březovského náměstci.

Vládě nyní předkládá novelu zákona o léčivech, která by povinný elektronický recept definitivně zrušila.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla armáda na Twitteru

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice soustředí s Pásmem Gazy pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Radikální palestinské hnutí Hamás, které pásmo kontroluje, během čtvrtka pokračovalo v raketové palbě na izraelské území, na kterou izraelská armáda reagovala vzdušnými protiúdery. V řadě izraelských měst pokračovaly násilnosti a střety radikálních Arabů a radikálních Židů, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
před 2 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy