Ebola se vymkla kontrole, tak vážné to ještě nikdy nebylo

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 6. 2014 10:27
Zákeřné nákaze podlehlo nejméně 350 lidí. Nejvíc od roku 1976, kdy byl jeden z nejnakažlivějších a nejsmrtelnějších virů planety objeven.
Foto: Reuters

Dakar - Epidemie eboly v západoafrických státech Guinea, Libérie a Sierra Leone se vymkla kontrole

Podle posledních zpráv už této zákeřné nákaze od února podlehlo nejméně 350 lidí, což je nejvíce od roku 1976, kdy byl jeden z nejnakažlivějších a nejsmrtelnějších virů planety objeven.

K zastavení šíření eboly je teď třeba vynaložit značné zdroje od vlád a humanitárních organizací, varují Lékaři bez hranic (MSF).

"Epidemie se vymkla kontrole. Nemoc se objevila na nových místech v Guineji, Sieře Leone a Libérii a existuje reálná hrozba, že se rozšíří do dalších oblastí západní Afriky," uvedl operační ředitel Lékařů bez hranic Bart Janssens.

Rozsah současné epidemie eboly nemá obdoby z hlediska geografického rozšíření, počtu nakažených i množství obětí.

V západní Africe se přitom ebola ještě nikdy nevyskytla. Místní lidé jsou z jejího šíření zděšeni.

Také proto nedůvěřují zdravotnickým zařízením, což snahy dostat nemoc pod kontrolu ještě komplikuje, dodali lékaři z MSF.

WHO svolává mimořádný summit

Podle serveru americké zpravodajské televize CNN vysocí představitelé Světové zdravotnické organizace na 2. a 3. července svolávají mimořádný summit ministrů zahraničí západoafrického subregionu.

Obyvatelům navíc chybí základní informace o nemoci, takže stále připravují těla zemřelých na pohřeb tradičním způsobem. Vystavují se tak kontaktu s tělními tekutinami, jejichž prostřednictvím se nákaza přenáší.

Lokalita, kde má vir eboly pravděpodobně svůj přírodní rezervoár.
Lokalita, kde má vir eboly pravděpodobně svůj přírodní rezervoár. | Foto: Světová zdravotnická organizace

Ani veřejné, politické a náboženské autority si stále dostatečně neuvědomují rozsah epidemie. Do propagace boje s nemocí se zapojilo pouze několik významných osobností.

"Nákaza už není problém veřejného zdraví jen v Guineji, ale zasahuje celou západní Afriku. Světová zdravotnická organizace, zasažené země i sousední státy musí uvolnit zdroje potřebné pro boj s epidemií takového rozsahu," dodal operační ředitel MSF Janssens.

Ebola má až devadesátiprocentní úmrtnost a neexistuje na ni ani očkování, ani známý lék. Na vir, jež stojí za současnou epidemií nicméně umírá "jen" šest lidí z deseti. První příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalů, zánět spojivek a celkovou slabost. Další fázi pak provází zvracení, průjem a krvácení. Platí, že je nakažený infekční až poté, co u se u něj objeví první příznaky, přičemž platí, že v čím pokročilejším stádiu choroba je, tím virulentnější ebola je.

Organizace MSF potvrdila výskyt nakažených na více než 60 místech ve zmíněných třech zemích. Jako poslední se k nim připojila Sierra Leone, kde se první případy nákazy objevily až koncem května.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy