Ebola se vymkla kontrole, tak vážné to ještě nikdy nebylo

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 6. 2014 10:27
Zákeřné nákaze podlehlo nejméně 350 lidí. Nejvíc od roku 1976, kdy byl jeden z nejnakažlivějších a nejsmrtelnějších virů planety objeven.
Foto: Reuters

Dakar - Epidemie eboly v západoafrických státech Guinea, Libérie a Sierra Leone se vymkla kontrole

Podle posledních zpráv už této zákeřné nákaze od února podlehlo nejméně 350 lidí, což je nejvíce od roku 1976, kdy byl jeden z nejnakažlivějších a nejsmrtelnějších virů planety objeven.

K zastavení šíření eboly je teď třeba vynaložit značné zdroje od vlád a humanitárních organizací, varují Lékaři bez hranic (MSF).

"Epidemie se vymkla kontrole. Nemoc se objevila na nových místech v Guineji, Sieře Leone a Libérii a existuje reálná hrozba, že se rozšíří do dalších oblastí západní Afriky," uvedl operační ředitel Lékařů bez hranic Bart Janssens.

Rozsah současné epidemie eboly nemá obdoby z hlediska geografického rozšíření, počtu nakažených i množství obětí.

V západní Africe se přitom ebola ještě nikdy nevyskytla. Místní lidé jsou z jejího šíření zděšeni.

Také proto nedůvěřují zdravotnickým zařízením, což snahy dostat nemoc pod kontrolu ještě komplikuje, dodali lékaři z MSF.

WHO svolává mimořádný summit

Podle serveru americké zpravodajské televize CNN vysocí představitelé Světové zdravotnické organizace na 2. a 3. července svolávají mimořádný summit ministrů zahraničí západoafrického subregionu.

Obyvatelům navíc chybí základní informace o nemoci, takže stále připravují těla zemřelých na pohřeb tradičním způsobem. Vystavují se tak kontaktu s tělními tekutinami, jejichž prostřednictvím se nákaza přenáší.

Lokalita, kde má vir eboly pravděpodobně svůj přírodní rezervoár.
Lokalita, kde má vir eboly pravděpodobně svůj přírodní rezervoár. | Foto: Světová zdravotnická organizace

Ani veřejné, politické a náboženské autority si stále dostatečně neuvědomují rozsah epidemie. Do propagace boje s nemocí se zapojilo pouze několik významných osobností.

"Nákaza už není problém veřejného zdraví jen v Guineji, ale zasahuje celou západní Afriku. Světová zdravotnická organizace, zasažené země i sousední státy musí uvolnit zdroje potřebné pro boj s epidemií takového rozsahu," dodal operační ředitel MSF Janssens.

Ebola má až devadesátiprocentní úmrtnost a neexistuje na ni ani očkování, ani známý lék. Na vir, jež stojí za současnou epidemií nicméně umírá "jen" šest lidí z deseti. První příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalů, zánět spojivek a celkovou slabost. Další fázi pak provází zvracení, průjem a krvácení. Platí, že je nakažený infekční až poté, co u se u něj objeví první příznaky, přičemž platí, že v čím pokročilejším stádiu choroba je, tím virulentnější ebola je.

Organizace MSF potvrdila výskyt nakažených na více než 60 místech ve zmíněných třech zemích. Jako poslední se k nim připojila Sierra Leone, kde se první případy nákazy objevily až koncem května.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy