Praha - Česko podepsalo již třetí smlouvu s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, díky níž získá až pět miliard. Peníze využívají především neziskové organizace, ale i ministerstva. Oproti předchozímu období se bude při výběru projektů klást větší důraz na lidská práva, občanskou společnost a inkluzi Romů.
"Máme možnost rozvíjet spolupráci. Norsko investuje do rozvoje Česka, ale tato investice se mu pak vrátí, například pracovní silou. Je to tedy taková win-win situace," přiblížila náměstkyně ministra zahraničí Elsbeth Tronstadová.
Trojice států Evropského hospodářského prostoru podpoří 15 členských zemí EU částkou 1,5 miliardy eur. Dalších 1,3 miliardy eur půjde z Norských fondů. Z toho obdrží Česká republika asi 184,5 milionu eur (zhruba pět miliard korun), které využije na rozvoj vědy a výzkumu, ochranu životního prostředí, zdravotnictví, vzdělání, spolupráci v justici a kulturní dědictví. Vyčerpat je musí do roku 2024.
"Základní rámec spolupráce zůstává stejný. Nově se ale zaměříme na lidská práva, občanskou společnost a inkluzi Romů," přiblížila ředitelka kanceláře ministra financí Milena Hrdinková.
Spolupráce byla podepsaná v kostele svatého Františka v Anežském klášteře, jehož rekonstrukce byla financována právě z předchozího programu. "Díky této podpoře se podařilo opravit a zpřístupnit vnitřní prostory kostela," doplnil generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt, která pražský Anežský klášter spravuje.
Finanční podpora trojice států společně s Norskými fondy tvoří nedílnou část státního rozpočtu. Za období 2009-2014 byly mezi žadatele rozděleny asi tři miliardy korun. Nejčastěji využívají norskou podporu neziskové organizace.