reklama
 
 

Miliardy z Norských fondů v Česku šíří ideologii, míní poslankyně TOP 09. Kalousek jí domluvil

3. 5. 2016 12:37
Seznam všech příjemců peněz z takzvaných Norských fondů zveřejnila na webových stránkách TOP 09 místopředsedkyně strany Jitka Chalánková. Je z něj "patrný jasný tlak na prosazování jiných ideových záměrů", míní známá kritička norské sociální politiky a obhájkyně českých rodin, kterým sociální služba Barnevernet odebrala děti. Co tím přesně myslí, ale neprozradila. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek považuje spojování fondů s ideologií za absurdní.

Praha – Milion korun na záchranný program hnědáska osikového, milion a půl na rovné příležitosti žen-migrantek a skoro padesát milionů pro zavedení videokonferencí v české justici. Norské fondy v Česku za posledních šest let rozdělily skoro tři miliardy do stovek dotací. Místopředsedkyně TOP 09 a známá kritička norské sociální politiky Jitka Chalánková tvrdí, že tím Norsko prosazuje "ideové záměry." 

Dotace se přitom soustřeďují převážně na životní prostředí. Díky nim se například před lety podařilo obnovit krkonošské lesy. Peníze šly i na rovnost žen a mužů či pomoc handicapovaným a obětem násilí. Místopředsedkyně TOP 09 nyní rozsáhlý seznam všech dotací, jejich účelu a příjemců na dvaceti devíti stranách zveřejnila a doplnila výmluvným komentářem.

„Ze seznamu je patrný jasný tlak na prosazování ideových záměrů podle vzorců, které Norsko ve spolupráci s ministerstvy České republiky považuje za - podle sebe - správné. Stejně tak je takové směřování patrné i ve financování nevládních organizací,“ píše místopředsedkyně Chalánková na stránkách olomoucké regionální organizace TOP 09.

Na přímý dotaz, co komentářem konkrétně mínila, ale poslankyně odpověděla vyhýbavě. „Není to nijak míněno proti Norsku, nehodnotím to kladně ani záporně. Je ale jasné, že jsou z toho vidět hodnoty, které považuje Norsko za klíčové,“ řekla Aktuálně.cz.

Účelem zveřejnění a komentáře prý bylo jen umožnit lidem, aby viděli, co všechno u nás Norové podporují. K tomu, zda chtěla naznačit, že Seveřané tak chtějí ovlivnit české veřejné mínění, se nevyjádřila. Stejně tak k otázce, zda jí peníze na ochranu přírody, rovnost práv všech obyvatel či propagaci nenásilí přijdou nevhodně vynaložené či v rozporu s hodnotami uznávanými v České republice. „Nebudu to hodnotit. Něco se mi líbí více, něco méně, nechám to jako transparentní informaci, ať si lidé udělají obrázek sami,“ řekla.

Postoj Chalánkové vzbudil kritiku dokonce i v samotné TOP 09. Spojování Norských fondů s ideologií označil za absurdní předseda strany Miroslav Kalousek. "Naznačovat, že Norské fondy podporují ideologii, odporuje politice TOP 09. S paní poslankyní jsme mluvili, ona nám vysvětlila, že to tak nemyslela, že jde spíš o chybnou interpretaci, a já s jejím stanoviskem seznámím ty, kterých se to dotklo," uvedl Kalousek.      

autor: Martin Biben | 3. 5. 2016 12:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama