Miliardy z Norských fondů v Česku šíří ideologii, míní poslankyně TOP 09. Kalousek jí domluvil

Martin Biben Martin Biben
3. 5. 2016 12:37
Seznam všech příjemců peněz z takzvaných Norských fondů zveřejnila na webových stránkách TOP 09 místopředsedkyně strany Jitka Chalánková. Je z něj "patrný jasný tlak na prosazování jiných ideových záměrů", míní známá kritička norské sociální politiky a obhájkyně českých rodin, kterým sociální služba Barnevernet odebrala děti. Co tím přesně myslí, ale neprozradila. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek považuje spojování fondů s ideologií za absurdní.
Jitka Chalánková po zvolení místopředsedkyní TOP 09.
Jitka Chalánková po zvolení místopředsedkyní TOP 09. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Milion korun na záchranný program hnědáska osikového, milion a půl na rovné příležitosti žen-migrantek a skoro padesát milionů pro zavedení videokonferencí v české justici. Norské fondy v Česku za posledních šest let rozdělily skoro tři miliardy do stovek dotací. Místopředsedkyně TOP 09 a známá kritička norské sociální politiky Jitka Chalánková tvrdí, že tím Norsko prosazuje "ideové záměry." 

Prohlášení Jitky Chalánkové k Norským fondům.
Prohlášení Jitky Chalánkové k Norským fondům. | Foto: Repro www.top09.cz

Dotace se přitom soustřeďují převážně na životní prostředí. Díky nim se například před lety podařilo obnovit krkonošské lesy. Peníze šly i na rovnost žen a mužů či pomoc handicapovaným a obětem násilí. Místopředsedkyně TOP 09 nyní rozsáhlý seznam všech dotací, jejich účelu a příjemců na dvaceti devíti stranách zveřejnila a doplnila výmluvným komentářem.

„Ze seznamu je patrný jasný tlak na prosazování ideových záměrů podle vzorců, které Norsko ve spolupráci s ministerstvy České republiky považuje za - podle sebe - správné. Stejně tak je takové směřování patrné i ve financování nevládních organizací,“ píše místopředsedkyně Chalánková na stránkách olomoucké regionální organizace TOP 09.

Na přímý dotaz, co komentářem konkrétně mínila, ale poslankyně odpověděla vyhýbavě. „Není to nijak míněno proti Norsku, nehodnotím to kladně ani záporně. Je ale jasné, že jsou z toho vidět hodnoty, které považuje Norsko za klíčové,“ řekla Aktuálně.cz.

Účelem zveřejnění a komentáře prý bylo jen umožnit lidem, aby viděli, co všechno u nás Norové podporují. K tomu, zda chtěla naznačit, že Seveřané tak chtějí ovlivnit české veřejné mínění, se nevyjádřila. Stejně tak k otázce, zda jí peníze na ochranu přírody, rovnost práv všech obyvatel či propagaci nenásilí přijdou nevhodně vynaložené či v rozporu s hodnotami uznávanými v České republice. „Nebudu to hodnotit. Něco se mi líbí více, něco méně, nechám to jako transparentní informaci, ať si lidé udělají obrázek sami,“ řekla.

Postoj Chalánkové vzbudil kritiku dokonce i v samotné TOP 09. Spojování Norských fondů s ideologií označil za absurdní předseda strany Miroslav Kalousek. "Naznačovat, že Norské fondy podporují ideologii, odporuje politice TOP 09. S paní poslankyní jsme mluvili, ona nám vysvětlila, že to tak nemyslela, že jde spíš o chybnou interpretaci, a já s jejím stanoviskem seznámím ty, kterých se to dotklo," uvedl Kalousek.      

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy