Miliardy z Norských fondů v Česku šíří ideologii, míní poslankyně TOP 09. Kalousek jí domluvil

Martin Biben Martin Biben
3. 5. 2016 12:37
Seznam všech příjemců peněz z takzvaných Norských fondů zveřejnila na webových stránkách TOP 09 místopředsedkyně strany Jitka Chalánková. Je z něj "patrný jasný tlak na prosazování jiných ideových záměrů", míní známá kritička norské sociální politiky a obhájkyně českých rodin, kterým sociální služba Barnevernet odebrala děti. Co tím přesně myslí, ale neprozradila. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek považuje spojování fondů s ideologií za absurdní.
Jitka Chalánková po zvolení místopředsedkyní TOP 09.
Jitka Chalánková po zvolení místopředsedkyní TOP 09. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Milion korun na záchranný program hnědáska osikového, milion a půl na rovné příležitosti žen-migrantek a skoro padesát milionů pro zavedení videokonferencí v české justici. Norské fondy v Česku za posledních šest let rozdělily skoro tři miliardy do stovek dotací. Místopředsedkyně TOP 09 a známá kritička norské sociální politiky Jitka Chalánková tvrdí, že tím Norsko prosazuje "ideové záměry." 

Prohlášení Jitky Chalánkové k Norským fondům.
Prohlášení Jitky Chalánkové k Norským fondům. | Foto: Repro www.top09.cz

Dotace se přitom soustřeďují převážně na životní prostředí. Díky nim se například před lety podařilo obnovit krkonošské lesy. Peníze šly i na rovnost žen a mužů či pomoc handicapovaným a obětem násilí. Místopředsedkyně TOP 09 nyní rozsáhlý seznam všech dotací, jejich účelu a příjemců na dvaceti devíti stranách zveřejnila a doplnila výmluvným komentářem.

„Ze seznamu je patrný jasný tlak na prosazování ideových záměrů podle vzorců, které Norsko ve spolupráci s ministerstvy České republiky považuje za - podle sebe - správné. Stejně tak je takové směřování patrné i ve financování nevládních organizací,“ píše místopředsedkyně Chalánková na stránkách olomoucké regionální organizace TOP 09.

Na přímý dotaz, co komentářem konkrétně mínila, ale poslankyně odpověděla vyhýbavě. „Není to nijak míněno proti Norsku, nehodnotím to kladně ani záporně. Je ale jasné, že jsou z toho vidět hodnoty, které považuje Norsko za klíčové,“ řekla Aktuálně.cz.

Účelem zveřejnění a komentáře prý bylo jen umožnit lidem, aby viděli, co všechno u nás Norové podporují. K tomu, zda chtěla naznačit, že Seveřané tak chtějí ovlivnit české veřejné mínění, se nevyjádřila. Stejně tak k otázce, zda jí peníze na ochranu přírody, rovnost práv všech obyvatel či propagaci nenásilí přijdou nevhodně vynaložené či v rozporu s hodnotami uznávanými v České republice. „Nebudu to hodnotit. Něco se mi líbí více, něco méně, nechám to jako transparentní informaci, ať si lidé udělají obrázek sami,“ řekla.

Postoj Chalánkové vzbudil kritiku dokonce i v samotné TOP 09. Spojování Norských fondů s ideologií označil za absurdní předseda strany Miroslav Kalousek. "Naznačovat, že Norské fondy podporují ideologii, odporuje politice TOP 09. S paní poslankyní jsme mluvili, ona nám vysvětlila, že to tak nemyslela, že jde spíš o chybnou interpretaci, a já s jejím stanoviskem seznámím ty, kterých se to dotklo," uvedl Kalousek.      

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy