Česko do projektu na radary s Visegrádskou čtyřkou nepůjde

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2014 16:57
Výběrové řízení ČR otevře sama, mají se na něm podílet české firmy. Zemím se nepodařilo vyřešit například legislativní neshody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko si nepořídí mobilní radiolokátory ve společném projektu se zeměmi Visegrádské čtyřky. České ministerstvo obrany vypíše vlastní otevřené výběrové řízení za 1,5 až 1,7 miliardy korun. Řekl to mluvčí ministerstva Petr Medek. Na zakázce se mají podílet české firmy. Zemím V4 se ale podařilo dohodnout na jednotné charakteristice systému.

O společném projektu, na kterém by se podílely firmy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, se jednalo od letošního června. I přes určité pokroky se nakonec nepodařilo odstranit veškeré neshody, které se týkaly například legislativních postupů.

Českou armádu ale tlačí čas, a proto se rozhodla pro vlastní nákup. Zemím V4 se ale podařilo domluvit specifikaci radarů, armády České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska by si tak měly pořídit podobná zařízení, což by mělo usnadnit jejich vzájemnou spolupráci.

Ministerstvo chce pořídit pět nových mobilních 3D radiolokátorů MADR do roku 2017. Nahradit mají stávající zastaralé radary sovětské konstrukce. "S ohledem na význam zakázky pro obranu státu dodavatel musí mít pevné zakotvení v ČR, proto ministerstvo bude trvat na zapojení domácího obranného průmyslu," uvedl Medek.

Obrana předpokládá, že první radary dostane za 18 až 24 měsíců od podepsání smlouvy. "Ministerstvo proto připraví otevřené výběrové řízení v co nejkratší době. Očekává se, že cena akvizice se bude pohybovat ve výši přibližně 1,5 až 1,7 miliardy korun," dodal Medek.

O zakázku už projevila zájem například firma Retia a.s. "Společnost Retia a.s. a bezesporu i další podniky radarového průmyslu ČR se hodlají do výběrového řízení na 3D radary protivzdušné obrany zapojit," sdělil ředitel společnosti Petr Novák. Poznamenal ale, že by zapojení českého obranného průmyslu nemělo mít formu "montáže stavebnice zahraničního radaru".

Novák řekl, že firmy z V4 byly připraveny na společném projektu spolupracovat. "Lze říci, že i když byl projekt v rámci V4 iniciován státy, na straně obranného průmyslu bylo pro jeho úspěch učiněno maximum," dodal Novák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy