Podělíme se o armádu a ušetříme, shodli se Zeman s Kiskou

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2014 20:22
Slovenský prezident Andrej Kiska je na první oficiální návštěvě České republiky. S Milošem Zemanem si rozuměli.
Andrej Kiska a Miloš Zeman.
Andrej Kiska a Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidenti Česka a Slovenska Miloš Zeman a Andrej Kiska se shodli na potřebě rozšíření dálničního spojení mezi Českou a Slovenskou republikou.

Na středečním setkání také mluvili o obranné spolupráci nebo o případné spolupráci na zahraničních trzích, řekli na tiskové konferenci. Kiska je na první oficiální návštěvě České republiky.

Země pojí mimořádné vztahy, shodli se prezidenti. Podle Zemana ale existují rezervy ve spolupráci Česka a Slovenska, na kterých by se dalo pracovat. Mezi státy je nyní například pouze jedna dálnice. Bližší spolupráce by také mohla nastat na takzvaných třetích trzích. Kiska nicméně odmítl obnovení kdysi prestižní exportní značky "Made in Czechoslovakia. "Ta značka už je minulostí," poznamenal s tím, že každá země si nyní musí v zahraničí budovat své jméno.

Kiska se vyslovil pro spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti, možná by podle něj byla například v oblasti vzdušných sil. "Dovedu si představit sdílení nákladů v mnoha oblastech, i ve zbrojním průmyslu," dodal Zeman.

Slovenský prezident se vyslovil i pro výměnu zkušeností mezi oběma zeměmi. Tak jako se Česko inspirovalo na Slovensku při vytvoření policejního týmu Kobra pro boj s daňovou kriminalitou, mohli by Češi podle Kisky sloužit Slovákům za vzor ve vysokém školství nebo ve zdravotnictví.

Zeman znovu podpořil zavedení eura

Zeman opětovně podpořil brzké zavedení eura v Česku, kterým na Slovensku už pět let platí. Zopakoval rovněž, že je pro rozšíření Visegrádské čtyřky o Slovinsko, v čemž prý od Kisky získal "jistou podporu".

O přijetí eura nový slovenský prezident hovořil také s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). "Každý krok, který přitáhne investory, je důležitý. Přijetí eura bylo v tomto smyslu obrovským krokem," obhajoval Kiska vstup Slovenska do eurozóny. Podle Štěcha by o tom Česko také mělo uvažovat, pokud bude dál vykazovat ekonomický růst a plnit kritéria pro přijetí společné evropské měny.

Kiska, který do Česka přiletěl oproti zvyku státních návštěv bez manželky, si rovněž prohlédl katedrálu svatého Víta na Pražském hradě a navečer se u pomníku Milana Rastislava Štefánika na Petříně poklonil památce jednoho ze zakladatelů samostatného Československa. Na závěr své premiérové návštěvy Česka se sešel k pracovní večeři s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Slovenský prezident do Česka přiletěl v úterý, na Pražském hradě ho prezident Zeman přivítal s vojenskými poctami. Nového slovenského prezidenta čeká také setkání s předsedou Senátu Milanem Štěchem a premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD).

Kromě setkání s politiky má Kiska na programu prohlídku katedrály svatého Víta na Pražském hradě a návštěvu pomníku jednoho ze zakladatelů samostatného Československa Milana Rastislava Štefánika.

Původně podnikatel a filantrop Kiska zvítězil v březnu ve slovenských prezidentských volbách. Úřadu se ujal v polovině června po Ivanu Gašparovičovi, který ho zastával předchozích deset let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy