Česko do projektu na radary s Visegrádskou čtyřkou nepůjde

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2014 16:57
Výběrové řízení ČR otevře sama, mají se na něm podílet české firmy. Zemím se nepodařilo vyřešit například legislativní neshody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko si nepořídí mobilní radiolokátory ve společném projektu se zeměmi Visegrádské čtyřky. České ministerstvo obrany vypíše vlastní otevřené výběrové řízení za 1,5 až 1,7 miliardy korun. Řekl to mluvčí ministerstva Petr Medek. Na zakázce se mají podílet české firmy. Zemím V4 se ale podařilo dohodnout na jednotné charakteristice systému.

O společném projektu, na kterém by se podílely firmy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, se jednalo od letošního června. I přes určité pokroky se nakonec nepodařilo odstranit veškeré neshody, které se týkaly například legislativních postupů.

Českou armádu ale tlačí čas, a proto se rozhodla pro vlastní nákup. Zemím V4 se ale podařilo domluvit specifikaci radarů, armády České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska by si tak měly pořídit podobná zařízení, což by mělo usnadnit jejich vzájemnou spolupráci.

Ministerstvo chce pořídit pět nových mobilních 3D radiolokátorů MADR do roku 2017. Nahradit mají stávající zastaralé radary sovětské konstrukce. "S ohledem na význam zakázky pro obranu státu dodavatel musí mít pevné zakotvení v ČR, proto ministerstvo bude trvat na zapojení domácího obranného průmyslu," uvedl Medek.

Obrana předpokládá, že první radary dostane za 18 až 24 měsíců od podepsání smlouvy. "Ministerstvo proto připraví otevřené výběrové řízení v co nejkratší době. Očekává se, že cena akvizice se bude pohybovat ve výši přibližně 1,5 až 1,7 miliardy korun," dodal Medek.

O zakázku už projevila zájem například firma Retia a.s. "Společnost Retia a.s. a bezesporu i další podniky radarového průmyslu ČR se hodlají do výběrového řízení na 3D radary protivzdušné obrany zapojit," sdělil ředitel společnosti Petr Novák. Poznamenal ale, že by zapojení českého obranného průmyslu nemělo mít formu "montáže stavebnice zahraničního radaru".

Novák řekl, že firmy z V4 byly připraveny na společném projektu spolupracovat. "Lze říci, že i když byl projekt v rámci V4 iniciován státy, na straně obranného průmyslu bylo pro jeho úspěch učiněno maximum," dodal Novák.

 

Právě se děje

Další zprávy