Česko by mělo zavést sankce vůči Rusku, říká premiér. Kroky Ruska odsoudila i opozice

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 22. 2. 2022 13:09
Pondělní krok ruského prezidenta, kdy podpořil nezávislost „lidových republik“ vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny, už včera odsoudili někteří poslanci vládní koalice i opozičních stran. Dnes chování Ruska komentoval premiér Petr Fiala v Poslanecké sněmovně. Kvůli krizi na Ukrajině odpoledne zasedne krizový štáb ministerstva zahraničí.
Premiér Petr Fiala.
Premiér Petr Fiala. | Foto: Jakub Plíhal

Uznání povstaleckých republik na východě Ukrajiny a následná vojenská akce Ruska je podle premiéra Petra Fialy (ODS) aktem agrese vůči suverénnímu státu a porušením mezinárodního práva. Fiala dnes ve sněmovně řekl, že Severoatlantická aliance pravděpodobně posílí vojenskou přítomnost na východním křídle. Česko podle něj také podporuje zavedení tvrdých sankcí Evropské unie vůči Rusku. Zopakoval, že Evropa je krok od války. "Unie nesmí dát Rusku najevo jakoukoli slabost a rozpory," zdůraznil.

I předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová jménem poslanců hnutí odsoudila kroky Ruska, které považuje za jednoznačné porušení mezinárodního práva. "My jako Česká republika vnímáme tento krok obzvlášť citlivě vzhledem k historii, kterou jsme si prošli," uvedla.

"Putinovo uznání separatistických republik na východě Ukrajiny je snaha obnovit Sovětský svaz na úkor svobodných a suverénních zemí. To civilizovaný svět nesmí nikdy tolerovat," uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Události na Ukrajině komentoval i náčelník generálního štábu Aleš Opata, který je považuje za důkaz, že svět nebude bezpečné místo. Proto podle něj Česko potřebuje NATO a modernizovanou armádu.

"Protiprávní uznání takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky je ukázkou bezpráví, kterým Ruská federace popírá jak mezinárodní právo, tak i své vlastní závazky," uvedl velvyslanec Česka při NATO Jakub Landovský.

Kvůli situaci na Ukrajině dnes odpoledne po dvou dnech opět zasedne krizový štáb ministerstva zahraničí. České ministerstvo zahraničí rozhodnutí Ruska odsoudilo v prohlášení na svém webu. Uznání oblastí ovládaných povstalci je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) porušením mezinárodního práva.

"Porušení suverenity a integrity státních hranic je porušením mezinárodního práva, hranice by se neměly narušovat," řekl člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD). Vstup ruských vojsk na Donbas považuje za "invazi na pozvání".

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) ve vzkazu ukrajinským studentům v Česku odsoudil rozhodnutí Ruska uznat povstalecké republiky na východě Ukrajiny a zahájit tam vojenskou akci. Kroky Ruska označil za agresi. Vyjádřil zároveň podporu zhruba čtyřem tisícům Ukrajinců, kteří studují Česku. Na podporu Ukrajiny vystoupil i předseda hnutí Vít Rakušan.

Předsednictvo TOP 09 invazi Ruska na Ukrajinu odsoudilo a vyzvalo k přijetí tvrdých sankcí. Musí být zavedeny okamžitě, shodlo se předsednictvo strany v usnesení. Také vládní KDU-ČSL se usneslo na podpoře a plné solidaritě s ukrajinským národem a představiteli ukrajinské vlády. "Plně podporujeme veškeré kroky Evropské unie a NATO vůči Rusku včetně ekonomických sankcí," uvedla strana.

"Vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení," uvedl k situaci na Ukrajině prezident Miloš Zeman. Na rozdíl od jiných českých vládních i opozičních politiků či ostatních evropských státníků však chování Ruska neodsoudil ani neoznačil za porušení mezinárodního práva.

 

Právě se děje

Další zprávy