České zdravotnictví zvládne 30 tisíc nakažených. Čím méně nemocných seniorů, tím lépe

Jakub Heller Jakub Heller
24. 3. 2020 15:06
Česko se podle vědců, kteří radí vládě, potýká s koronavirem velmi obstojně. Zejména se mu daří od infekčního viru ochránit ty nejzranitelnější - seniory. V nejbližších týdnech se podle expertů musí Česko připravit na tisíce dalších nakažených, nemocnice by to však měly zvládnout. Lepší scénář je na stole, ale podle náměstka Romana Prymuly by byl pro ekonomiku příliš velkou ránou.
České zdravotnictví zatím nápor pacientů zvládá. Ze 4481 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO je aktuálně zaplněno asi 63 procent z nich. Navíc na všech neleží pacienti s koronavirem.
České zdravotnictví zatím nápor pacientů zvládá. Ze 4481 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO je aktuálně zaplněno asi 63 procent z nich. Navíc na všech neleží pacienti s koronavirem. | Foto: Jakub Plíhal

Nejste doma zavřeni zbytečně - tak by se dala shrnout úterní tisková konference, na které vládní odborníci na nejnovějších číslech ukazovali, jak nařízení vlády zpomalila šíření koronaviru v Česku. I proto několikrát zazněl stále populárnější pojem - reprodukční číslo.

To zjednodušeně udává, kolik dokáže jeden nakažený člověk v průměru infikovat dalších lidí. Čím je číslo vyšší, tím je šíření nemoci rychlejší. A zatímco zpočátku platilo pro Česko reprodukční číslo 2,6, postupně se situace zřejmě mění. "Teď jsme zhruba na 1,9. To už jsme ověřili. To je číslo, které vzniklo po těch prvních opatřeních, jako je nouzový stav a uzavření škol," uvedl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Dodal navíc, že tvrdší opatření, která přišla později, jako je třeba omezení pohybu, reprodukční číslo zřejmě srazí ještě hlouběji. Možná až na hodnotu 1,2 až 1. "To ale zatím není doloženo daty, musíme tak týden počkat, abychom zjistili, jak to je," řekl Dušek. Podotkl však, že je opatrně optimistický, protože denní přírůstky nakažených mírně klesají a zdá se, že budou stagnovat. "Kéž by to znamenalo, že nemáme v populaci někde skrytou nálož lidí, kteří koronavirus šíří dál," řekl.

Tento graf popisuje, jak se od začátku března měnil počet nakažených koronavirem v Česku. Jistý optimismus nabízí klesající křivka procentuálních nárůstů ze dne na den.
Tento graf popisuje, jak se od začátku března měnil počet nakažených koronavirem v Česku. Jistý optimismus nabízí klesající křivka procentuálních nárůstů ze dne na den. | Foto: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Dodal však, že by si přál, aby se lidé přehnaně neupínali jen na počet pozitivně testovaných. Už jen proto, že Česko podle něj v příštích týdnech čekají další tisíce nakažených. Podle realistického scénáře, jak ho Dušek pojmenoval, by jich mělo být ke konci března kolem tří tisíc a o měsíc později přibližně patnáct tisíc. "Je ale úplně jedno, kolik máte pozitivních případů. Smiřme se s tím, že ta nemoc prostě touhle republikou projde," podotkl Dušek.

Mnohem podstatnější podle něj je, jestli dokážeme ochránit ty, kterým může koronavirus nejvíce ublížit - tedy zejména seniory. A to se zatím, zdá se, daří.

Ze všech nakažených koronavirem v Česku bylo zatím lidí starších šedesáti let jen 17,7 procenta. Tedy podobně jako třeba v Německu. Mohlo by být ale mnohem hůře. Například ve Španělsku je už mezi infikovanými seniorů téměř polovina. A to podobně jako v Itálii vede k tomu, že se hroutí tamní zdravotnický systém. "Tomu se musíme za každou cenu vyhnout," dodává Dušek. 

"Můžeme zastavit epidemii, ale nevyplatí se to"

Předseda krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula k tomu dodal, že Česko by dokázalo epidemii zcela zastavit. Pokud by si to tedy přálo. "Nicméně bylo by to za obrovských ekonomických nákladů a v podstatě by to vedlo k paralýze života v této zemi," řekl. Realistický scénář, se kterým vláda počítá, se podle něj proto spoléhá jen na omezování následků koronaviru na společnost. 

"Budeme epidemii modifikovat, řídit, čehož snad jsme schopni. Budeme různě kombinovat opatření tak, abychom byli schopni při epidemii žít a zároveň nedopustili přetížení kapacity systému jako v některých jiných zemích," řekl Prymula.

Srovnání vývoje epidemie koronaviru v pěti evropských státech. Jestli se Česko vydá tragickou cestou Itálie a Španělska, zatím není jasné.
Srovnání vývoje epidemie koronaviru v pěti evropských státech. Jestli se Česko vydá tragickou cestou Itálie a Španělska, zatím není jasné. | Foto: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

S tím je spojené i to, že podle něj vláda po Velikonocích zřejmě některá opatření omezí, zmírní či možná zcela zruší. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k tomu však dodal, že vláda bude při rušení opatření postupovat odzadu, tedy že jako první v případě potřeby zruší poslední nařízení, která zavedla. "Hromadné akce, kultura, koncerty a fotbalové zápasy tak budou jedny z posledních, které uvolníme," řekl.

Proč se ale vláda připravuje zrušit omezení, přestože se zdá, že počet nakažených bude i nadále stoupat? Cílem je podle Prymuly znovunastartování českého průmyslu. Nařízení si totiž začínají vybírat příliš velkou daň na tuzemském hospodářství. Vládu podle náměstka například nepříjemně překvapilo, když automobilky začaly zavírat své továrny. 

Stávající systém má proto podle Prymuly do čtrnácti dnů nahradit takzvaná chytrá karanténa, kterou ministerstvo představí koncem týdne. Náměstek o ní tvrdí, že má být efektivnější než stávající karanténa plošná. 

"Chceme selektivní opatření, která nám umožní cíleně vychytávat nakažené. Do tří dnů chceme vytipovat kontakty pozitivních. Ty chceme co nejrychleji otestovat a ihned izolovat zase jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, by se pak měla dezinfikovat," naznačil část opatření Prymula.

České nemocnice by brzy kolabovat neměly

Z dostupných dat také vyplývá, že kvůli koronaviru musí být na nemocniční lůžko připoután jen asi každý desátý infikovaný člověk. A jen třetina z nich má tak těžký průběh nemoci, že potřebuje intenzivní péči, například v podobě služby plicního ventilátoru.

Mírně nadprůměrné je Česko naopak v počtu provedených testů a také v tom, kolik lidí testy určí jako pozitivní. Zatímco celosvětově platí, že koronavirus v průměru odhalí asi u 6,2 procenta testovaných, v Česku je toto číslo o půl procenta vyšší.

Tuzemské zdravotnictví však zatím nápor pacientů zvládá. Ze 4481 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO je aktuálně zaplněno asi 63 procent z nich. A to navíc ne na všech leží pacienti s koronavirem. Ještě lépe jsou na tom nemocnice, pokud jde o ventilátory. Těch je k dispozici 2080 a aktuálně lékaři využívají asi třetinu z nich.

České zdravotnictví má aktuálně k dispozici téměř 4,5 tisíce lůžek na jednotkách intenzivní péče pro dospělé a ARO. Prozatím jsou obsazené asi z 60 procent.
České zdravotnictví má aktuálně k dispozici téměř 4,5 tisíce lůžek na jednotkách intenzivní péče pro dospělé a ARO. Prozatím jsou obsazené asi z 60 procent. | Foto: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Podle vládních odborníků je tak české zdravotnictví ještě daleko od bodu, kdy by bylo napínáno k prasknutí. "Zhruba jen desetina pacientů pozitivních na Covid-19 vyžaduje pobyt v nemocnici. Muselo by tedy do systému současně proudit asi 30 tisíc a více pacientů, abychom mohli vůbec uvažovat o tom, že systém začíná být ohrožen nedostatkem kapacity lůžek intenzivní péče," řekl Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Přesto však podle něj krizový štáb připravuje mechanismy, které by vešly v platnost ve chvíli, kdy by se počet pacientů nebezpečně blížil zmíněným 30 tisícům. "Prvním z nich by byla včasná aktivace záložních lůžek intenzivní pomoci a proškolení dalšího personálu," dodal Černý.

Víme o každém jednotlivém přístroji a lůžku

Veškerá zmíněná data pocházejí z nového monitorovacího systému, který shromažďuje informace od odběrových stanic, testovacích laboratoří, nemocnic i hygienických stanic. Jsou to právě tyto informace, na základě kterých vláda zvažuje další možná opatření.

Tento systém má být navíc neocenitelným pomocníkem při organizování každodenního provozu. Podle Duška dosáhne systém brzy tak vysoké úrovně, že bude mít o každém pacientovi podrobnou zprávu obsahující maximálně hodinu staré údaje.

Kromě pacientů ale systém hlídá také aktuální kapacitu lůžek i dostupnost vybavení. "Sledujeme každý jednotlivý přístroj. Víme, kde je, víme, jestli je funkční, a máme kontakt na osobu, která bude v reálném čase vědět, jestli je ta mašina použitá, nebo ne," popsal Dušek.

Podobně má systém zajistit, že bude v případě potřeby využito každé volné akutní lůžko, které je k dispozici. Pokud by se například někde v Česku začala nákaza koronavirem šířit nezvladatelným tempem a tamní nemocnice by příjem pacientů nestíhala, okamžitě by bylo jasné, které okolní nemocnice dokážou část zátěže převzít.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy