40 hodin týdně online. Přibývá dětí závislých na tabletech, sociálních sítích i počítačových hrách

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
6. 10. 2015 15:25
České děti podle adiktologů zdaleka nemají problém jen s nadměrnou konzumací alkoholu. Novým strašákem se stávají také takzvané nelátkové závislosti, kam se řadí například závislost na používání chytrých telefonů, sociálních sítí nebo patologické hráčství. Na počítačích či tabletech je podle odhadů závislých až pět procent dětí, odvážnější odhady hovoří až o dvaceti procentech. Adiktologové z Karlovy univerzity jim chtějí pomoci speciálním programem, který by dětem měl pomoct čelit závislostem.
Závislost na počítačových hrách
Závislost na počítačových hrách | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nejenže české děti pijí více alkoholu než jejich vrstevníci v jiných zemích EU, ale čím dál víc jich taky trpí takzvanými nelátkovými závislostmi. Patří mezi ně třeba závislost na používání chytrých telefonů, sociálních sítí nebo patologické hráčství.

“Podle konzervativních odhadů je na komunikačních technologiích závislých nebo má jiné vážné související problémy jedno až pět procent dětí, odvážnější odhady uvádějí až 20 procent,” uvádí Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

A doplňuje, že odborníci na léčbu závislostí teď určují hranici, od které se může používání tabletů nebo mobilů považovat za závislost. Připouští, že se dnes člověk bez technologií těžko obejde, zvlášť v některých profesích, a je těžké “rozříznout”, které hodiny jsou strávené produktivně a které ne.

“Bez informačních technologií dnes fungovat nelze. Před dvěma lety jsme udělali slyšení ve školách, co se týká například používání tabletů. Školství potřebuje tyto vymoženosti, ale jsou s nimi spojena i rizika. A v této oblasti trochu zaspáváme,” vysvětluje Miovský.

Závislost? Hraní přes 40 hodin týdně

Jako na závislé ale pohlíží odborníci na lidi, kteří tráví hraním počítačových her v průměru kolem 40 hodin týdně. U nich hrozí podobné znaky chování jako u lidí, kteří jsou závislí na látkových drogách - například přetrhání společenských vazeb, problémy v osobních vztazích, ale i zdravotní komplikace kvůli nedostatku pohybu.

A právě s takovými dětmi profesor a jeho lidé pracují i v rámci Centra péče o závislé děti, které vzniklo ve Všeobecné fakultní nemocnici zhruba před rokem. Za deset měsíců ostrého provozu se s různými druhy závislostí u dětí přihlásilo celkem 119 rodin.

“Volají nám rodiče šesti- nebo sedmiletých dětí a ptají se, jestli je normální, když dítě hraje sedm hodin na počítači. A odpověď je stále dokola stejná. Problém není v dítěti, ale ve vás. Vy jste ti, kteří nastavují pravidla, kdo určuje čas vašeho dítěte. Dítě nemůže v šesti letech fungovat stejně jako dospělý,” řekl Miovský.

Nácvik, jak čelit závislostem

Adiktologové se chtějí zaměřit i na speciální programy ve školách, kde by se děti mimo jiné učily, jak čelit závislostem různého druhu. Cvičily by třeba odmítání cigarety nebo jointa. Do boje proti závislostem by se mohli v budoucnu zapojit i praktičtí lékaři, kteří by pomáhali závislosti u dětí odhalovat.

Přestože podle Petra Popova, primáře Kliniky adiktologie na 1. lékařské fakultě UK a VFN, klesá počet dětí, které jsou závislé na tvrdých drogách, výzkumy ukazují, že roste počet kuřáků a uživatelů alkoholu.

Poslední data z roku 2011 ukazují, že čtvrtina šestnáctiletých kouří denně a pětina studentů konzumuje nadměrné dávky alkoholu (víc než 5 sklenic) více než třikrát za měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy