To jsou České hlavy. Přišly na protinádorová léčiva i recyklování odpadu do asfaltu

Domácí Domácí
22. 11. 2019 19:05
Ocenění Česká hlava získali kromě laureáta hlavní národní ceny egyptologa Miroslava Bárty tři vědci a jedna firma. Odborná porota udělila cenu například za definování nové kategorie protinádorových léčiv nebo zrecyklování nebezpečných plastů použitím do asfaltových vozovek.
Foto: Jan Gazdík

Národní cena vlády Česká hlava: prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Egyptolog a archeolog z Filozofické fakulty UK v Praze. Od roku 2013 je ředitelem Českého egyptologického ústavu. Vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. Po studiu egyptologie v Hamburku v roce 1997 obhájil doktorát a v roce 2009 byl jmenován profesorem.

Zabývá se vývojem starověkých civilizací, vztahem člověka a přírodního prostředí a dlouhodobě též vývojem komplexních společností. Je vedoucím projektu Českého egyptologického ústavu pro archeologické a environmentální výzkumy v Egyptě a Súdánu. Jeho hlavním badatelským zájmem je období stavitelů pyramid za Staré říše. V Egyptě působí již od roku 1991, v letech 2002-2003 vedl první detailní satelitní mapování pyramidových polí. V roce 2002 započal s českými výzkumy v Západní poušti v oáze Baharíja, v roce 2009 založil české výzkumy v Súdánu, od r. 2011 je držitelem koncese pro výzkum pyramidového pole v Abúsíru.

V minulosti vyučoval na vysokých školách v Berlíně, Lipsku a na University of Pennsylvania. V roce 2014 mu byl udělen W. K. Simpson chair na Americké univerzitě v Káhiře. Získal řadu ocenění - například od švýcarské Nadace Schiff Giorgini, Amerického Albrightova ústavu v Jeruzalémě, stipendium Fulbrightovy komise, cenu rektora UK nebo cenu Bedřicha Hrozného. Jeho publikace Příběh civilizace. Vzestup a pád stavitelů pyramid byla vyhlášena nejlepší vědeckou publikací a nejlepší publikaci nakladatelství Academia za rok 2016.

Jeho výzkumy na poli bezpečnosti a vývoje komplexních společností vedly k tomu, že již léta pořádá semináře pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, Generální štáb Armády ČR, OECD Paříž a v poslední době i americkou armádu (Potomac Institute, Washington, D.C.).

Zdroj: Českáhlava.cz

 

Právě se děje

Další zprávy