To jsou České hlavy. Přišly na protinádorová léčiva i recyklování odpadu do asfaltu

Domácí Domácí
22. 11. 2019 19:05
Ocenění Česká hlava získali kromě laureáta hlavní národní ceny egyptologa Miroslava Bárty tři vědci a jedna firma. Odborná porota udělila cenu například za definování nové kategorie protinádorových léčiv nebo zrecyklování nebezpečných plastů použitím do asfaltových vozovek.
Vědec Jan Brábek
Vědec Jan Brábek | Foto: Jan Rasch

Cena Invence: doc. RNDr. Jan Brábek, PhD.

Jan Brábek se svými kolegy přinesl do světové vědy, ale i do praktické léčby rakoviny zcela nový termín - migrastatika. Ta představují úplně novou kategorii protinádorových léčiv. Za 90 procent úmrtí pacientů s pevnými nádory je zodpovědné vycestovávání buněk z nádorů (invazivita nádorových buněk) a následná tvorba sekundárních ložisek (metastází). V současné paletě protinádorových terapií však zcela chyběla specifická kategorie léků cílících právě na šíření nádorových buněk po těle a metastázování.

Jan Brábek se svým týmem z laboratoře invazivity nádorových buněk na Přírodovědecké fakultě UK definoval migrastatika jako látky bránící všem způsobům invazivity a metastázování nádorových buněk, aby tyto látky odlišili od standardně používaných cytostatik, cílených hlavně na potlačení růstu a dělení buněk.

Případné nasazení migrastatik do léčby může znamenat průlom v léčbě pevných nádorů. Janem Brábkem a jeho týmem nově navrhovaná migrastatická terapie představuje zcela nový pilíř protinádorové léčby vedle chirurgie, radioterapie, chemoterapie a imunoterapie.

Zdroj: Českáhlava.cz

Více se o jeho vědeckém zápasu s metastázemi dočtete zde

 

Právě se děje

Další zprávy