Brno - Česká armáda počítá v budoucnu s hojnějším využitím bezpilotních prostředků, především pro průzkum terénu.
Zatím mají vojáci ve výzbroji izraelské drony značky Raven a od letošního ledna testují bezpilotní stroje ScanEagle z USA. Využívají je čeští vojáci v Afghánistánu.
Drony hojně prezentují firmy a vývojáři na zbrojařském veletrhu Idet, který byl v úterý zahájen na brněnském výstavišti.
První zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun připomněl, že myšlenka využití bezpilotních letounů v armádě se objevila již po druhé světové válce.
Nejdále ve vývoji a výrobě jejich nejmenší formy - dronů - postoupili podle něj Izraelci. Jejich drony Raven řadí odborníci k těm lehčím.
Váží do deseti kilogramů. Americký ScanEagle je naopak těžší a čeští vojáci si na jeho využití teprve zvykají.
Fandí jim i Zeman
Širší využívání dronů české armádě opakovaně doporučil prezident Miloš Zeman. Podle Balouna mají bezpilotní prostředky mnoho výhod, jsou ale poměrně nákladné.
Využít je lze především na území, které je již ovládáno ze vzduchu, a to k monitoringu nebo mapování terénu. Některé z těchto strojů mohou nést rakety či další zbraně.
Svůj dron prezentuje na Idetu například brněnské výzkumné centrum Ceitec. Tým jeho vědců z Ústavu automatizace a měřicí techniky již tři roky vyvíjí systém Cassandra. Tvoří jej pozemní roboti propojení s dronem, které kontroluje operátor s využitím speciální helmy.
Pozemní roboti mapují terén. Plně automatický dron by je měl vystřídat ve chvíli, kdy roboti narazí na překážku, kterou neumí zdolat.
Ve Vrběticích se osvědčily
"Ještě nám zbývá doladit automatické propojení pozemních robotů a dronů. Tento systém by mohl mít poměrně široké využití. Armáda jej může použít k ostraze objektů i průzkumu. Dron lze opatřit senzory a měřit v nebezpečné lokalitě radioaktivitu. Pomohl by i hasičům," řekl člen týmu vědců Luděk Žalud.
Patrně největší využití v ČR měly zatím drony ve Vrběticích na Zlínsku, kde byly použity po výbuchu v areálu muničních skladů k leteckému průzkumu.