Ještě nekončíme, vzkazuje poslední tankový prapor v Česku

Jan Gazdík Jan Gazdík
13. 5. 2015 11:23
Český prezident před časem prohlásil, že tanky mají nahradit drony. U posledního tankového praporu v Česku - v Přáslavicích na Olomoucku - nesou taková vyjádření nelibě.
Foto: Vojtěch Marek

Přáslavice (Olomoucko) - Mimořádný, revoluční, velkolepý. Tyhle a mnoho dalších přívlastků si vysloužila hvězda letošní vojenské přehlídky na Rudém náměstí - tank nové generace T-14 Armata s bezosádkovou věží.

Přestože superlativy T-14 leckdo zpochybňuje, jedno ruský Den vítězství ukázal: že odepisovat tanky coby nemoderní vojenskou techniku je minimálně předčasné. Stejně jako nedávné doporučení prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil Miloše Zemana, že by tanky měly nahradit drony, které budoucí konflikty rozhodnou.

"O významu tanků v soudobém boji nikdo ze stratégů nepochybuje. Američané tak pokračují v modernizaci svých Abramsů, Němci Leopardů a třeba Izraelci zdokonalují Merkavy," připomíná zbrojní analytik Dušan Rovenský.

V případě České republiky by "méně tanků" navíc znamenalo žádné tanky. Po permanentních dvacetiletých reformách má totiž jen jediný tankový prapor s třiceti stroji.

Leda v éře Transformers

Tím posledním, co zbyl, je 73. tankový prapor v Přáslavicích na Olomoucku, kam se vypravili i reportéři Aktuálně.cz.

"Držet si menší tankovou jednotku než jeden prapor nemá pro žádnou armádu smysl. Nevím, proč to pan prezident řekl a kdo mu to poradil. Čtyř stovek mých vojáků, kteří věří ve smysl své práce a jsou kvůli své profesionalitě respektováni i aliančními spojenci, se však tento výrok citelně dotkl," říká velitel přáslavického tankového praporu Jiří Hrazdil.

"Fakt, že si nás Američané přizvali v Iráku k výcviku tankových osádek, snad o našich kvalitách rovněž něco vypovídá. Prezidenta Zemana mezi sebou rádi přivítáme, abychom mu ukázali, čím přispíváme české armádě i k obraně země, pokud by to bylo nutné. Na význam tanků v soudobém boji se pan prezident dívá hodně jednostranně," dodává.

Foto: Vojtěch Marek

Drony jsou podle podplukovníka výborné na pozorování protivníka - a tedy i získávání informací o něm. Mohou dokonce provést bodové útoky, ale nevyhrávají boj.

Nejsou schopny nahradit pozemní jednotky, získat či ubránit území. A pozemní jednotky se bez tanků neobejdou.

Dokládají to mimo jiné války na Ukrajině, v Iráku anebo v Sýrii. "Dokud nebudeme žít v éře filmů á la Transformers, tak drony nezastanou práci pozemních, a tedy i tankových jednotek. Ať už jde o bojové nasazení, anebo střežení muničního skladu ve Vrběticích, na kterém jsme se rovněž podíleli," připomíná velitel přáslavického tankového praporu.

"Vojáci Navy SEAL zlikvidovali šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Jemu podobné ale nahradili okamžitě jiní a na situaci se mnoho nezměnilo. Dokud tedy území neobsadíte svými vojáky, tak ho nemáte pod kontrolou. Nevlastníte ho... a v budoucnu tomu nebude jinak," dodává.

Foto: Vojtěch Marek

Kdy drony nepomohou

Za pravdu tankistovi dává i expert Dušan Rovenský: "Prezident Zeman spolu s některými politiky či svými rádci jen opakuje líbivé a nekvalifikované fráze, které si někde přečetli. Drony mají v konfliktech podobných tomu v Afghánistánu své místo. Pokud má ale protivník k dispozici i jen průměrně vycvičenou protivzdušnou obranu, jsou drony vyloženě k ničemu."

Izraelská armáda - jedna z nejvýkonnějších a nejflexibilnějších - například staví svou sílu zejména na obrněných (hlavně tankových) jednotkách a dělostřelectvu, které efektivně podporuje letectvo.

Ukrajinští povstalci - respektive ruští vojáci - pak s relativně malým počtem tanků (15 až 20 strojů) dosáhli proti ukrajinské armádě výrazných úspěchů. Například ukrajinský výsadkový prapor, který bránil letiště v Doněcku, byl tanky doslova rozprášen a zlikvidován.

Foto: Vojtěch Marek

Lehká - i sebelépe vycvičená - jednotka není dlouhodobě schopna odolat útoku tankové jednotky. I tohle ukázaly boje na Ukrajině, upozorňují nejen čeští experti.

Jaké jsou české T-72

České tanky si navíc v mezinárodní konkurenci nestojí špatně.

Tank T-72 M4CZ je typově podobný ruským strojům T-80 či T-72. Přesto se jedná o modernizovaný stroj nabitý elektronikou, s výkonným motorem, účinným systémem řízení palby (zásahy kanónem až do 5 kilometrů ve dne i v noci), varováním osádky, když je zaměřena laserem protivníkova tanku, či poměrně účinným pancéřováním.

"Jsme tříapůltou generací tanků. A v některých parametrech jsme na tom lépe než německý Leopard II, v jiných parametrech naopak hůře. V ochraně osádky je na tom například Leopard lépe. Naše 'téčko' ho zase předstihuje v manévrovosti, rychlosti," popisuje podplukovník Hrazdil bojové šance své jednotky.

"Nějakou dobu jsem cvičil i s americkými tanky M1 Abrams a věřím tomu, že bychom tyto - jinak špičkové, ale těžké - stroje v boji vymanévrovali. Pokud by tedy naši protivníci neměli vzdušnou nadvládu. Jenomže bez ní by Američané své tanky do boje neposílali," dodává.

Foto: Vojtěch Marek

Češi se tak před nedávnem ocitli při spojeneckém "soupeřském" cvičení v roli nepřátel norských (s tanky Leopard 2A6) a amerických jednotek (Abrams M1A1). A své protivníky překvapili ze směru, kde to vůbec neočekávali.

"Vyhodnotili si ten hornatý a lesní terén jako pro tanky neprůjezdný. Pro ty naše to ale neplatilo, takže pak byli hodně překvapeni, co všechno naše modernizované 'téčko' zvládne a kam všude se dostane. Naše stroje si pak se zájmem prohlíželi," líčí zážitky z tankových manévrů rotmistr Jakub Křenek.

Z tankového biatlonu sešlo

Češi kromě toho před časem tvrdě trénovali na prestižní tankový biatlon nedaleko Moskvy (těžký kros s brodem, zátarasy a střelbou), kam byli pozváni spolu s dalšími tankovými osádkami NATO.

S ruskou okupací Krymu a přerušením spolupráce NATO s Ruskem však cesta aliančních tankistů na Východ padla. "Mohlo to být zajímavé srovnání, protože náš tank je minimálně srovnatelný s těmi, co mají Rusové ve výzbroji," soudí Hrazdil.

Při odjezdu mu reportéři Aktuálně.cz položili poslední otázku: "Jak to tedy je? Je váš prapor na odpis?"

"Ještě nedávno jsem takový pocit měl," odpověděl. "I v oficiálních dokumentech se hovořilo o útlumu tanků v české armádě. V poslední době se to ale otočilo a z velení armády nic takového neslyším. S tanky se podle všeho i nadále počítá. A podle toho, co je mi známo, tak velení armády od útlumu tanků v české armádě ustoupilo."

I v Přáslavicích, u jediného tankového praporu v Česku, ale vědí, že se éra strojů T-72 M4 CZ pomalu chýlí ke konci. V budoucnu je rozhodně nahradí už jen západní stroje.

 

Právě se děje

Další zprávy