Oko zákona na nebi. Policie uvažuje o bezpilotních letounech

Martin Novák Martin Novák
7. 4. 2015 6:53
Průkopníky jsou Velká Británie a USA. Drony zvažují i Češi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Bezpilotní letouny jsou obávanou zbraní v rukou teroristů a zločinců, ale mohou se stát i prodlouženou rukou spravedlnosti.

Průkopníky jsou Britové a Američané.

Vedení britské policie zkouší v hrabstvích Surrey a Sussex nasazení dronů při dopravních zácpách či nehodách a při demonstracích.

Zatím policie "provozuje“ jeden dron, který hlídá oblast kolem londýnského letiště Gatwick. Jednorázově hlídal také summit skupiny zemí G8 v Severním Irsku.

Ve Spojených státech získala povolení Federálního svazu pro letectví používat bezpilotní stroje policie v Michiganu na konci února.

Dosud museli policisté žádat o povolení individuálně pro každý let. Dron použili například na začátku března při monitorování požáru u města Jenison.

V České republice se možné využití nabízí například při povodních.

"Budoucnost v tomto pro policii rozhodně je. Minulý týden jsem byl ve Vojenském technickém ústavu ve Kbelích, kde nám to předváděli. Vidíte, že něco nad vámi letí, a pak vidíte sám sebe na obrazovce před sebou. Je to docela šokující, co to dokáže. Musí se ale nastavit jasná pravidla, aby se to nemohlo zneužít," řekl Aktuálně.cz senátor a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD).

Dron nedávno nasadila armáda při požáru skladu munice ve Vrběticích, policie ČR ale v nejbližší době letadly vybavena nebude.

"Současná legislativa nám bohužel neumožňuje bezpilotní letadla využívat. Momentálně dochází k úpravě našich interních aktů řízení tak, abychom tyto prostředky mohli legálně používat, neboť během takového užívání nesmí dojít k narušení letového provozu a majetku a zdraví občanů na zemi," říká mluvčí Policie České republiky Ivana Nguyenová.

Mluvčí policie v britském Sussexu řekl deníku The Times, že drony mohou policii přinést velké úspory.

"Jsou levnější než helikoptéry, ale samozřejmě nenahradí úplně policisty v terénu. Nemohou nikoho zatknout," uvedl.

Podle Františka Bublana bezpilotní letouny mohou sehrát roli i v pátráních po hledaných osobách.

"Dá se to samozřejmě využívat i při pátrání po hledaných osobách, když bude dron vybaven termovizí a dostatečným rozlišením," říká exministr vnitra.

Neoznačená bezpilotní letadla v posledních týdnech několikrát vyděsila Francii. Přelétávala i nad centrem Paříže a atomovými elektrárnami.

O využití dronů nahlas hovoří také internetový obchod Amazon. Chce s nimi dodávat zákazníkům zboží. Zatím to ale v žádné zemi nemá povoleno.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy