Oko zákona na nebi. Policie uvažuje o bezpilotních letounech

Martin Novák Martin Novák
7. 4. 2015 6:53
Průkopníky jsou Velká Británie a USA. Drony zvažují i Češi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Bezpilotní letouny jsou obávanou zbraní v rukou teroristů a zločinců, ale mohou se stát i prodlouženou rukou spravedlnosti.

Průkopníky jsou Britové a Američané.

Vedení britské policie zkouší v hrabstvích Surrey a Sussex nasazení dronů při dopravních zácpách či nehodách a při demonstracích.

Zatím policie "provozuje“ jeden dron, který hlídá oblast kolem londýnského letiště Gatwick. Jednorázově hlídal také summit skupiny zemí G8 v Severním Irsku.

Ve Spojených státech získala povolení Federálního svazu pro letectví používat bezpilotní stroje policie v Michiganu na konci února.

Dosud museli policisté žádat o povolení individuálně pro každý let. Dron použili například na začátku března při monitorování požáru u města Jenison.

V České republice se možné využití nabízí například při povodních.

"Budoucnost v tomto pro policii rozhodně je. Minulý týden jsem byl ve Vojenském technickém ústavu ve Kbelích, kde nám to předváděli. Vidíte, že něco nad vámi letí, a pak vidíte sám sebe na obrazovce před sebou. Je to docela šokující, co to dokáže. Musí se ale nastavit jasná pravidla, aby se to nemohlo zneužít," řekl Aktuálně.cz senátor a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD).

Dron nedávno nasadila armáda při požáru skladu munice ve Vrběticích, policie ČR ale v nejbližší době letadly vybavena nebude.

"Současná legislativa nám bohužel neumožňuje bezpilotní letadla využívat. Momentálně dochází k úpravě našich interních aktů řízení tak, abychom tyto prostředky mohli legálně používat, neboť během takového užívání nesmí dojít k narušení letového provozu a majetku a zdraví občanů na zemi," říká mluvčí Policie České republiky Ivana Nguyenová.

Mluvčí policie v britském Sussexu řekl deníku The Times, že drony mohou policii přinést velké úspory.

"Jsou levnější než helikoptéry, ale samozřejmě nenahradí úplně policisty v terénu. Nemohou nikoho zatknout," uvedl.

Podle Františka Bublana bezpilotní letouny mohou sehrát roli i v pátráních po hledaných osobách.

"Dá se to samozřejmě využívat i při pátrání po hledaných osobách, když bude dron vybaven termovizí a dostatečným rozlišením," říká exministr vnitra.

Neoznačená bezpilotní letadla v posledních týdnech několikrát vyděsila Francii. Přelétávala i nad centrem Paříže a atomovými elektrárnami.

O využití dronů nahlas hovoří také internetový obchod Amazon. Chce s nimi dodávat zákazníkům zboží. Zatím to ale v žádné zemi nemá povoleno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy