Afghánci českým vojákům důvěřují, útok armádu zaskočil

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 8. 7. 2014 16:34
Čtveřice českých vojáků nepřežila sebevražedný útok nedaleko letecké základny Bagrám, která leží v provincii Parván na severu Afghánistánu. Pátý je vážně zraněný.
Místo, kde došlo k sebevražednému atentátu.
Místo, kde došlo k sebevražednému atentátu. | Foto: Reuters

Praha/Parván - Útok na české vojáky nedaleko letecké základny Bagrám vedení české armády zaskočil. Vztahy českých vojáků s afghánským obyvatelstvem jsou totiž v dané oblasti dlouhodobě velmi nadstandardní a česká armáda zde nikdy nezaznamenala vážnější problémy.

K útoku došlo, když jednotka v úterý ráno krátce po páté hodině středoevropského času prováděla běžnou kontrolu okolí. Během ní má v popisu práce navazovat kontakty s místním obyvatelstvem. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla je běžnou součástí jejich práce, aby přes tlumočníky zjišťovali, co místním chybí a s čím potřebují pomoci.

"Jejich úkolem je navazovat kontakty s lidmi na ulicích, ne jen s jejich zástupci. Je potřeba vzbudit v místních důvěru a ujišťovat je, že jsou na místě pořádkové síly, které dohlížejí na bezpečnost," říká Petr Pavel. Podle náčelníka je právě tento postup, kdy vojáci sesedají z obrněných vozidel, nebezpečný a vojáci jsou v daný moment nejzranitelnější.

"Na druhou stranu komunikace s místními je důležitou součástí jejich práce, a dokud se na ně dívají přes hlaveň kulometu, nikdy se důvěra nemůže prohloubit," dodává.

Jeho slova v České televizi potvrdil i bývalý šéf civilní části mise v Afghánistánu Václav Pecha. "Myslím, že to souvisí i s naším národním naturelem, nejde jen to, že bychom měli na autech české vlajky. Chováme se jinak," řekl Pecha.

Vojáci v místě provádí ostrahu několika desítek čtverečních kilometrů. Zajišťují základnu v Bagrámu před ostřelováním a pohybem nežádoucích a nehlášených osob.

Jednotka se rozdělila

V době útoku byla jednotka rozdělena na dvě části. První z nich zkoumala místo, odkud islamisté v uplynulých dnech odpalovali střely, druhá část měla na starosti komunikaci s místními.

Náčelník Pavel uvádí, že se tragédii nedalo nijak předjímat, ani se jí nedalo zabránit. Útočník měl na sobě uniformu armádní policie, přičemž trhavinu schoval do vesty. Poté se přimíchal do skupinky obyvatel, mezi nimiž byly i ženy a děti. Vojáci považovali přítomnost žen a dětí za jeden ze signálů, že je situace bezpečná. Přesto při výbuchu zahynulo kromě čtyř českých vojáků a dvou afghánských policistů také deset civilistů, jedním z nich je dítě. Další dítě bylo zraněno a převezeno s pátým, zraněným českým vojákem k ošetření na základnu.

Generálmajor Aleš Opata nepotvrdil informace, že by útok cílil na americké vojáky, a vyjádřil se, že v současnosti probíhá analýza, jak přesně k neštěstí došlo. "Cílem bude poučit se, neznamená to, že armáda ukončí činnost v daném operačním prostoru. To by totiž znamenalo naplnit cíle povstalců nechat se zastrašit," řekl Opata. Také on potvrdil, že jednání do té doby probíhalo v přátelské atmosféře.

Pátý voják je těžce zraněný

Pátý český voják zatím prodělal na základně jednu operaci, minimálně dvě má ještě před sebou. Jeho stav je stabilizovaný a mimo bezprostřední nebezpečí života, přesto ještě není připraven na převoz do České republiky. Prozatím je v péči českých a amerických lékařů na základně.

Armáda pro něho vypraví vojenský speciál ve středu odpoledne. Poletí v něm také pět vojáků, již v Afghánistánu nahradí padlé. Zpátky se letadlo vrátí ve čtvrtek po poledni i s ostatky zesnulých. Speciál dosedne na letiště Kbely, poté se uskuteční armádní smuteční ceremoniál.

"Naše armáda je malá, téměř všichni se známe a každého z nás se to osobně dotýká," řekl Pavel. Zdůraznil také, že armáda je připravena postarat se o pozůstalé po vojácích. "Je celý systém náhrad, kompenzací výdajů a jiné pomoci rodinám na oficiální úrovni. Pak je neoficiální úroveň vysoké solidarity mezi vojáky, kdy se nad rámec svých povinností věnujeme pozůstalým," doplnil.

Všechny čtyři oběti úterního incidentu patřily mezi zkušené vojáky. "Jeden byl v Afghánistánu prvně, ostatní poněkolikáté. Jeden z nich měl za sebou už šest zahraničních misí. Patřili mezi zkušené a operacemi protřelé vojáky," uvedl Pavel.

Úterní tragédie nijak nepoznamená české plány v afghánské misi.  "Chtěl bych ještě zdůraznit, že naši vojáci si tam nejezdí zastřílet ani vylepšit svou ekonomickou situaci. Mise má politický mandát, naši vojáci jen dělají svou práci a vykonávají ji velmi dobře," uzavřel Pavel.

 

Právě se děje

Další zprávy