Čtyři Češi zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 8. 7. 2014 15:23
Atentátník z hnutí Tálibán se odpálil, když projížděl na kole kolem kolony, v níž byli i čeští vojáci.
Tady udeřil sebevrah Tálibánu.
Tady udeřil sebevrah Tálibánu. | Foto: Reuters

Kábul - Sebevražedný útočník z radikálního islamistického hnutí Tálibán zabil v úterý ráno šestnáct lidí, a to včetně čtyř českých vojáků NATO.

K útoku došlo nedaleko letecké základny Bagrám, která leží v provincii Parván na severu Afghánistánu.

Zraněný mimo bezprostřední ohrožení

"Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci, rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981), smrtelná zranění," uvedl generální štáb. "Další voják - rotmistr J. L. (1975) - byl těžce zraněn a po poskytnutí první pomoci transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám."

Náčelník generálního štábu Petr Pavel posléze oznámil, že 39letý muž má za sebou operaci a "není v bezprostředním ohrožení života".

Úterní incident je největší jednorázovou ztrátou české armády v mírových misích. Počet mrtvých českých vojáků v Afghánistánu vzrostl na devět, zraněno doposud bylo šestadvacet Čechů.

Atentátník u kliniky

K útoku došlo kolem 5:15 SELČ. Patrola složená z několika vozidel v té době prováděla rutinní činnost v okolí základny, přesné okolnosti atentátu jsou ale nejasné.

Základna Bagrám patří k častým terčům útoků.
Základna Bagrám patří k častým terčům útoků. | Foto: Reuters

Vahíd Sadikkí, mluvčí guvernéra provincie Parván, řekl, že sebevrah se odpálil, když kolem projížděl na kole. Vojáci podle něj v tu chvíli rozdávali školákům psací potřeby.

Agentura Reuters ovšem napsala, že vojáci v době útoku vyšetřovali dva dny starý incident, při němž byla z jedné z místních vesnic odpálena raketa, která zasáhla vojenskou základnu v Bagrámu. A podle agentury DPA se vše odehrálo během návštěvy kliniky.

Exploze si vyžádala celkem 16 mrtvých - deset civilistů, čtyři vojáky a dva afghánské policisty.

Čekání na prezidenta

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se v posledních měsících zhoršuje.

Veškeré dosavadní pokusy o vyjednání míru mezi Kábulem a Tálibánem nikam nevedly. Zemi se navíc po 13 letech chystá opustit drtivá většina příslušníků spojenecké mise ISAF.

Situaci by mohla změnit americko-afghánská bezpečnostní dohoda, jež má určit podmínky americké vojenské přítomnosti od ledna 2015.

Končící prezident Hamíd Karzáí ji ale odmítl podepsat, už několik měsíců se tak čeká na novou hlavu státu.

Oba uchazeči o funkci - Abdulláh Abdulláh i Ašraf Ghaní - slíbili, že ji rychle podepíší. Předběžné výsledky prezidentských voleb přisuzují vítězství Ghanímu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Karibský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky, tisíce lidí se již evakuovaly

Východokaribský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky. Vulkán La Soufrière chrlí popel a v okolí se šíří silný zápach síry. Tisíce lidí z okolí se na příkaz vlády evakuovaly už v pátek po první explozi sopky a sousední státy posílají zasaženému ostrovu pomoc. Informují o tom světové agentury.

Okolní státy včetně Antiguy a Guyany nabídly zemi pomoc a vyslaly buď humanitární zásilky, nebo přechodně otevřely hranice pro zhruba 16 000 utečenců, kteří narychlo opustili své domovy zasypané popelem jen s tolika věcmi, kolik se jim vešlo do tašek a batohů. Sopka, která naposledy silně vybuchla v roce 1979, stále duní a odborníci varují, že exploze by mohly pokračovat další dny až týdny.

"První výbuch nemusí být nutně největší, jakého je vulkán schopen," citovala agentura AP geologa Richarda Robertsona ze seismického výzkumného střediska University of the West Indies. "Špatně se dýchá," řekl místní rozhlasové stanici NBC Radio premiér státu Svatý Vincenc a Grenadina Ralph Gonsalves. "Co vystoupalo nahoru, musí padnout dolů," dodal k přetrvávajícím oblakům popela a kouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy