Čtyři Češi zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 8. 7. 2014 15:23
Atentátník z hnutí Tálibán se odpálil, když projížděl na kole kolem kolony, v níž byli i čeští vojáci.
Tady udeřil sebevrah Tálibánu.
Tady udeřil sebevrah Tálibánu. | Foto: Reuters

Kábul - Sebevražedný útočník z radikálního islamistického hnutí Tálibán zabil v úterý ráno šestnáct lidí, a to včetně čtyř českých vojáků NATO.

K útoku došlo nedaleko letecké základny Bagrám, která leží v provincii Parván na severu Afghánistánu.

Zraněný mimo bezprostřední ohrožení

"Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci, rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981), smrtelná zranění," uvedl generální štáb. "Další voják - rotmistr J. L. (1975) - byl těžce zraněn a po poskytnutí první pomoci transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám."

Náčelník generálního štábu Petr Pavel posléze oznámil, že 39letý muž má za sebou operaci a "není v bezprostředním ohrožení života".

Úterní incident je největší jednorázovou ztrátou české armády v mírových misích. Počet mrtvých českých vojáků v Afghánistánu vzrostl na devět, zraněno doposud bylo šestadvacet Čechů.

Atentátník u kliniky

K útoku došlo kolem 5:15 SELČ. Patrola složená z několika vozidel v té době prováděla rutinní činnost v okolí základny, přesné okolnosti atentátu jsou ale nejasné.

Základna Bagrám patří k častým terčům útoků.
Základna Bagrám patří k častým terčům útoků. | Foto: Reuters

Vahíd Sadikkí, mluvčí guvernéra provincie Parván, řekl, že sebevrah se odpálil, když kolem projížděl na kole. Vojáci podle něj v tu chvíli rozdávali školákům psací potřeby.

Agentura Reuters ovšem napsala, že vojáci v době útoku vyšetřovali dva dny starý incident, při němž byla z jedné z místních vesnic odpálena raketa, která zasáhla vojenskou základnu v Bagrámu. A podle agentury DPA se vše odehrálo během návštěvy kliniky.

Exploze si vyžádala celkem 16 mrtvých - deset civilistů, čtyři vojáky a dva afghánské policisty.

Čekání na prezidenta

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se v posledních měsících zhoršuje.

Veškeré dosavadní pokusy o vyjednání míru mezi Kábulem a Tálibánem nikam nevedly. Zemi se navíc po 13 letech chystá opustit drtivá většina příslušníků spojenecké mise ISAF.

Situaci by mohla změnit americko-afghánská bezpečnostní dohoda, jež má určit podmínky americké vojenské přítomnosti od ledna 2015.

Končící prezident Hamíd Karzáí ji ale odmítl podepsat, už několik měsíců se tak čeká na novou hlavu státu.

Oba uchazeči o funkci - Abdulláh Abdulláh i Ašraf Ghaní - slíbili, že ji rychle podepíší. Předběžné výsledky prezidentských voleb přisuzují vítězství Ghanímu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy