Češi žijí o 7,5 roku déle než před revolucí, jsou i déle zdraví. Ohrožuje nás ale obezita

Markéta Šrajbrová Jan Kočenda, Markéta Šrajbrová
11. 7. 2017 7:13
Česká republika podle výzkumu OECD od roku 1990 zaznamenala hned po Estonsku největší nárůst délky života. Zatímco v roce 1990 se Češi průměrně dožívali 71,5 roku, v roce 2014 to už bylo téměř 79 let. Češi žijí déle než kdy jindy, stále jsou však pod průměrem Evropské unie, který činí 80,9 roku.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká republika patří mezi země, kde se v poslední době nejvíce prodloužila délka života. Vyplývá to z průzkumu Organizace pro hospodářskou pomoc a rozvoj (OECD), podle nějž se v Evropě výrazněji prodloužila očekávaná délka života jen v Estonsku. Zatímco v roce 1990 se Češi průměrně dožívali 71,5 roku, v roce 2014 to už bylo téměř 79 let. Přesto je Česko stále pod průměrem Evropské unie, který činí 80,9 roku.

Lidé se obecně dožívají vyššího věku i díky snadnějšímu přístupu ke zdravotní péči a zdravějšímu životnímu stylu. Z toho důvodu také žijí delší dobu bez zdravotních omezení. Češky prožijí ve zdraví 65 let života, čeští muži o 1,6 roku méně.

Oproti roku 2005 se život ve zdraví v Česku prodloužil zhruba o pět let. Nejméně zdravých let mají před sebou Slovenky a lotyšští muži. Naproti tomu ve Švédsku se obě pohlaví těší dobrému zdravotnímu stavu skoro až do 74 let.

Co se naopak zhoršuje, je tělesná kondice lidí. Na začátku druhého tisíciletí byl v Evropě obézní každý devátý člověk, před třemi lety to byl už každý šestý. Na vině je i snadná dostupnost potravin bohatých na energii a málo pohybu

Odborníci poukazují na to, že délku života ovlivňuje jak životní prostředí, tak i sociální situace lidí. "Dožití a zdraví velmi souvisí s životním prostředím a socioekonomickým statusem. Bohatší lidé se dožívají vyššího věku a jsou zároveň zdravější," upozorňuje předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová.

Dokládají to i data Českého statistického úřadu, podle nichž je největší rozdíl předpokládané délky života mezi Prahou a Ústeckým krajem. Zatímco muži se v Praze dožívají 78 a ženy téměř 83 let, v Ústeckém kraji je průměrný věk u mužů 74 let a u žen 79,5 roku. 

V České republice lidé umírají zejména na nemoci oběhové soustavy, rakovinu nebo onemocnění dýchacích cest. Na nemoci oběhové soustavy v roce 2015 zemřelo v Česku 41,9 procenta mužů a 49,9 procenta žen. U více než pětiny zemřelých byla diagnostikována nádorová onemocnění. Více než čtvrtina úmrtí mužů a pětina úmrtí žen je odvratitelná - ať už včasnou léčbou, nebo prevencí.

Předloni v České republice skoro polovina (45 procent) zemřelých byla starší 80 let. Necelých dvanáct procent lidí však zemřelo mladších 60 let.

Prodlužování předpokládané délky života má i další důsledek - stárnutí populace. Zatímco v roce 2010 tvořili lidé nad 65 let 15,5 procenta obyvatel Česka, v roce 2014 už téměř 18 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy