Češi utrácejí víc než před rokem. Nejvyšší růst tržeb hlásí e-shopy

Petr Kučera Petr Kučera
6. 6. 2017 9:30
Hlavní motor růstu domácí ekonomiky - spotřeba domácností - se nezadrhl a dál roste. Největší podíl na zvýšení tržeb v maloobchodě měl internetový a zásilkový prodej, jehož tržby se zvýšily o více než pětinu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Během dubna nechali Češi v obchodech o 2,7 procenta více peněz než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu o maloobchodních tržbách, do nichž není započítán prodej motorových vozidel.

Přihlédneme-li k letos menšímu počtu pracovních dnů, stouply tržby "po očištění" o takzvané sezónní vlivy dokonce o 4,8 procenta. K růstu pomohly i Velikonoce, které letos připadly na duben.

Tržby za nepotravinářské zboží stouply meziročně o 2,6 procenta (po očištění o kalendářní vlivy o 7,7 procenta) a za potraviny o 4,3 procenta (po očištění o 3,6 procenta), zatímco za pohonné hmoty klesly o 0,9 procenta (po očištění však o tři procenta stouply).

Největší podíl na růstu tržeb v maloobchodě měl internetový a zásilkový prodej, jehož tržby se zvýšily o více než pětinu (o 20,9 procenta).

"Dnešní statistiky potvrdily, že po vydařeném prvním čtvrtletí se hlavní motor růstu domácí ekonomiky - spotřeba domácností - nezadrhl a pokračuje v dobrém výkonu." říká analytik Komerční banky Viktor Zeisel. "Rostoucí mzdy spolu s klesající nezaměstnaností tvoří mix, který bude i nadále podporovat nákupní apetit českých domácností," dodává.

"Na vývoji maloobchodních tržeb je vidět, že lidé pociťují ekonomický růst i ve svých peněženkách. Díky své lepší a pocitově stabilnější finanční situaci se lidé budou více přiklánět k nákupům zboží pro volný čas, elektroniky a osobních automobilů," uvádí ekonom ČSOB Petr Dufek.

Podle analytika Lukáše Kovandy ze společnosti Cyrrus bude spotřeba domácností hlavním tahounem letošního růstu české ekonomiky. "Silná meziroční dynamika v segmentu nepotravinářského zboží signalizuje, že lidé v poslední době navyšují své výdaje převážně hlavně v oblasti zbytného zboží. Růst spotřeby bude nadále podporován vzestupem mezd jak v podnikatelské, tak v nepodnikatelské sféře," říká.

"Velikonoční svátky naopak negativně ovlivnily prodeje automobilů, které meziročně klesly o 6,1 procenta. Po započtení motoristického segmentu by pak maloobchod jako celek meziročně vykázal mírný pokles o 0,3 procenta," říká analytik skupiny Citfin Jiří Šimek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy