Průmyslu se daří a poznávají to i jeho zaměstnanci. Mzdy rostou téměř o desetinu

Jaroslav Krejčí
7. 7. 2017 9:45
Květnová průmyslová výroba vzrostla meziročně o 8,1 procenta. Tahounem průmyslu zůstává výroba motorových vozidel a výroba strojů a elektrických zařízení. Rychle rostou i mzdy v odvětví. Průměrná hrubá mzda dosáhla téměř 33 tisíc korun. Meziročně se zvýšila o více než devět procent.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Český průmysl zažívá dobré časy. Podle Českého statistického úřadu tuzemská produkce v květnu po očištění o vliv počtu pracovních dní vzrostla meziročně o 10,7 procenta, bez očištění pak o 8,1 procenta.

Průmysl se tak vrátil k rychlému růstu po dubnovém zakolísání způsobeném kalendářními vlivy, konkrétně velikonočními svátky. Meziměsíčně byla květnová průmyslová výroba vyšší o 3,3 procenta.

"Český průmysl jede na plné obrátky, výrazněji rostl naposledy v květnu roku 2011," řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Průmyslu podle něj nahrává poměrně robustní oživování eurozóny a s ním související růst tamní poptávky.

Tahounem průmyslu je i nadále výroba motorových vozidel, kde došlo k nárůstu o 14,2 procenta. Silný růst však zaznamenává také výroba strojů a elektrických zařízení.

"Automobilky těží z více než čtyři roky trvajícího oživení evropského automobilového trhu a díky své politice inovací si dokonce z evropského trhu ukrajují stále větší díl," okomentoval data analytik ČSOB Petr Dufek.

Navíc pozitivní vývoj českého průmyslu bude nadále pokračovat, jak naznačují čísla o nových zakázkách. Jejich hodnota se v květnu meziročně zvýšila o 9,5 procenta, jak díky objednávkám ze zahraničí, tak z tuzemska.

"Zakázkové knihy se tentokrát nejrychleji plní výrobcům elektrických zařízení, elektroniky a jako již tradičně i automobilkám," uvedl Petr Dufek.

Rychlé tempo růstu tuzemského průmyslu se pozitivně odráží i na výplatních páskách zaměstnanců. Průměrná mzda v odvětví v meziročním porovnání se zvýšila o 9,2 procenta a dosáhla 32 939 korun. Došlo tak ke zrychlení oproti dubnu, kdy průměrná hrubá mzda rostla meziročně o 8,1 procenta.

Podle statistik Českého statistického úřadu se zvyšuje i počet osob zaměstnaných v průmyslovém sektoru. "Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v květnu 2017 meziročně zvýšil o dvě procenta," uvedl statistický úřad.

Český statistický úřad také vydal čísla o vývoji maloobchodu a stavebnictví. Stavební produkce vzrostla v květnu po očištění o 6,3 procenta. "Je to důsledek růstu pozemního stavitelství, když dynamika inženýrského stavebnictví byla v květnu dále negativní. To tak stále trpí nedostatkem vládních infrastrukturních investic a slabým čerpáním EU fondů," řekl ekonom Komerční banky David Kocourek.

Daří se i maloobchodu. Maloobchodní tržby bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 6,9 procenta z dubnových 4,8 procenta. Zvýšily se tržby za potraviny i nepotravinářské zboží a za pohonné hmoty. Tradičně nejvíce stouply prodeje u internetového a zásilkového prodeje.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy