Češi začínají přicházet na chuť kokainu

Vendula Křížová, Markéta Chaloupská
19. 11. 2008 10:35
Čerstvá zpráva o užívání drog v Evropě

Praha - Češi začínají přicházet na chuť kokainu. Prvenství si ale stále drží marihuana a pervitin. Vyplývá to ze zprávy, kterou si dnes od Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost vyslechla vláda.

Jak upozorňuje vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík, počet Čechů, kteří zkusili kokain na jedné straně roste, na druhé jej ale ve srovnání s Evropou zkusilo nízké procento lidí.

"Česko jde v počtu uživatelů kokainu nahoru, ve srovnání s Evropou jde ale o malý počet lidí," řekl Mravčík.

V Evropě je situace jiná. Podle zprávy v posledním roce užilo pervitin asi 3,5 milionu mladých Evropanů ve věku 15 až 34 let. Nejvíce je tato droga rozšířená v Dánsku, Španělsku a Irsku.

Čeští uživatelé drog stále drží svých tradičních druhů a značek. Kouří marihuanu a berou taneční drogu extázi.

Mladí Češi jsou v užívání konopí hned po Španělsku v Evropě jedničkou. Marihuanu už někdy v životě kouřilo 44 procent Čechů ve věku 15 až 24 let. Patnáct procent ji dokonce kouří pravidelně.

Mravčík upozorňuje, že narozdíl od minulých let se počet lidí, kteří si oblíbili marihuanu, stabilizuje.

A u taneční drogy extáze číslo dokonce klesá. Vysvětluje to tím, že opadá zájem mladých o techno hudbu.

Primát drží pervitin

Mezi drogami, které se vpichují do žil, vede metamfetamin neboli pervitin. Do velké míry je to způsobeno tím, že je v Česku dostupný paralen, ze kterého lze pervitin dobře vyrobit.

V této souvislosti Národní protidrogová centrála navrhla, aby si lidé od počátku příštího roku mohli koupit jen jedno balení léku proti chřipce na týden.

Omezením prodeje léků obsahujících tuto látku - paralenu či panadolu, chce centrála vymýtit distribuci této drogy.

"Budou muset hledat jiné zdroje, které budou náročnější, a policie bude mít větší možnost vařiče (výrobce drog) odhalit," řekl šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.

Národní protidorogová centrála se nechala inspirovat v Austrálii. Tímto způsobem se v zemi podařilo policistům "zničit" malé varny pervitinu, zůstalo jen několik zločineckých organizací.  

"Byť to zní paradoxně, tak tito velcí výrobci pervitinu jsou lepší na rozpracování a jejich paralyzaci. Když se zlikviduje taková organizace, tak důsledek je pak mnohem efektivnější," vysvětluje Komorous.

Oproti loňskému roku se podařilo kontaktovat více drogově závislých, kteří si chodí do nízkoprahových center vyměnit jehly a stříkačky. Nyní je v pravidelném kontaktu se zařízeními, která mění injekční stříkačky a zprostředkovávají léčbu závislostí, celých 70 procent uživatelů injekčních drog.

Zvyšuje se také počet lidí, kteří se ze závislostí léčí například pomocí substituční léčby.

"Problémem je nekázeň lékařů a zdravotnických zařízení, které substituci poskytují - do registru substituční léčby hlásí pouze zlomek odhadovaného počtu pacientů," kritizuje současný stav substituční léčby Mravčík.

 

Právě se děje

Další zprávy