Praha - Češi nemají příliš zájem o očkování proti chřipce. Vyplývá to z červencového průzkumu STEM/MARK.
Pravidelně se dává očkovat proti chřipce jen pět procent Češek a Čechů a 20 procent bylo někdy v životě proti ní očkováno. Navíc pouze 38 procent lidí věří, že je vakcína ochrání.
Češi tak zaostávají proti západní Evropě a zbytku světa, kde se proočkovanou pohybuje v průměru okolo 17 procent. V Kanadě je to dokonce 33 procent, z toho u rizikových skupin až 80 procent.
V ČR je očkováno 10 až 20 procent lidí v riziku. Světová zdravotnická organizace přitom radí proočkovanost populace 30 procent a v rizikových skupinách 75 procent.
"Očkování proti chřipce ochrání až 90 procent zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí," řekl předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.
Očkovat by se podle něj měli dát hlavně lidé z rizikových skupin, tedy starší 65 let, chronicky nemocní a zdravotníci, kteří jsou v kontaktu s infekcí. Děti do půl roku se neočkují, proto by mělo být očkováno jejich okolí.
Chřipce každoročně podlehne víc než 2000 lidí
Podle profesora Prymuly je nutno vnímat chřipku jako závažné onemocnění. V ČR se každým rokem podlehne této nejčastější infekci zhruba 2500 lidí, což je to dvojnásobek počtu obětí dopravních nehod.
Chřipka je vysoce nakažlivá, viry se šíří kapénkami, inkubační doba je jeden až čtyři dny. Hlavními přenašeči jsou děti, vylučují větší množství viru a delší dobu než dospělí. Nakazí se ve školním kolektivu a nákazu přenesou na sourozence, rodiče, pečovatelky i prarodiče.
Každoročně se v Česku chřipkou nakazí pět procent dospělých a 20 procent dětí.
I tak si třetina lidí podle průzkumu myslí, že očkování je zbytečné, každý druhý soudí, že nebezpečí chřipky je v tom, že oslabí organismus. Jen 41 procent lidí si chřipku spojuje s možným úmrtím.