Léky s čipem. Budoucnost, která se už osvědčila v praxi

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2012 17:55
Senzor v léku monitoruje tep, aktivitu a hlavně pomáhá zapomnětlivcům
Foto: Aktuálně.cz

Redwood City - Stává se vám, že si občas zapomenete vzít prášek? Ať už polykáte léčebné přípravky na cukrovku nebo rakovinu a jste zapomnětliví - řešení je tu a skrývá se v samotných pilulkách.

Nově lze jakékoliv prášky doplnit o malý poživatelný čip, díky kterému si pacienti monitorují správný čas užívání. Nová technologie, vyvíjená v kalifornském Redwood City společností Proteus Digital Health, umí sama uživatelům připomenout, že mají málo pohybu a je potřeba jít ven.

"Obyčejně jen polovinu léků lidé užívají ve správný čas... problém se týká každé léčby," vysvětlil Reuters Eric Topol ze zdravotnické neziskovky Scripps Health.

Některým čip vyhovovat nebude. Pro pacienty s komplikovaným harmonogramem užívání léků představuje úlevu.

"Jako bych měla nápomocného přítele, obzvlášť nemám-li po ruce doktora," pochvaluje si Kelly Closeová, zakladatelka iniciativy diaTribe.

Miniaturní senzor nedávno schválil Americký úřad pro dohled nad potravinami a léky. Do vývoje produktu investovala řada nadnárodních zdravotnických korporací jako švýcarský gigant Novartis, japonská společnost Otsuka Holdings, Medtronic a St. Jude Medical.

Elektrická 3D mapa srdce.
Elektrická 3D mapa srdce. | Foto: Aktuálně.cz

"Technologie nebude nikomu říkat, že je špatný pacient. Cílem je sesbírat přesná data," vysvětluje spoluzakladatel vývojářské společnosti Proteus George Savage.

Pilulkový telegraf

Spolknutý senzor komunikuje s náplastí, kterou nosí pacient na těle. Čip má velikost zrnka soli, nemá anténu a nenapájí ho baterie. Aktivuje se poté, co přijde do styku s tělními tekutinami.

Poleva z mědi a magnézia na pár minut vytvoří napětí. Náplast digitální zprávy nahrává. Monitoruje tep, úhel, pod jakým se tělo nachází, a celkovou aktivitu. Data odesílá přes bluetooth do telefonu nebo počítače.

"Je to high-tech verze staré dobré Morseovy abecedy," říká Savage.

K databázi mají přístup pacienti, lékaři a pečovatelská služba. Uživatelům umožňuje nastavit upozornění, připomínající jim dávkování léků. Pokud nejsou pacienti nějakou dobu aktivní, může je varovat.

Foto: Ludvík Hradilek

Novartis testuje senzor u lidí s transplantovanými ledvinami. U nich je striktní režim užívání léků nezbytný.

"Výsledky studií ukazují, že pokud se systém od firmy Proteus užívá správně, velmi přesně monitoruje chování pacienta," uvedla mluvčí Novartisu Julie Masowová.

Senzor ke každému léku

Švýcarská společnost si 24 miliony dolarů už zajistila přístup k technologii. Proteus získá provize z budoucího prodeje.

Proteus zároveň pracuje na generických verzích oblíbených léků. Savage jejich jména neuvedl, má se ale jednat o léky pro dva typy cukrovky, srdeční nemoci a mentální poruchy. Ke všem přidává svůj snímač.

Testování trvalo 3828 dní a podstoupilo jej 254 lidí. Trpěli tuberkulózou, ucpanými cévami či hypertenzí.

Boj s tuberkulózou 

Proteus spolupracuje také s nadací Billa a Melindy Gatesových a Čínským centrem pro kontrolu a prevenci nemocí na testování senzoru při léčbě tuberkulózy.

Gatesova nadace přispěla půlmiliardou dolarů na léčbu čínských pacientů právě pomocí technologie Proteus.

Silně nakažlivá tuberkulóza se typicky lečí silnými antibiotiky s nepříjemnými vedlejšími účinky. Pacienti často léčbu nedokončí, a ohrožují tak ostatní.

Zdravotní experti jen mají pochyby o ochotě pacientů nechat se miniaturním čipem monitorovat, ačkoliv právě jim přináší nejvíc.

"Hrozí, že nebudou chtít náplast nosit. Můžou mít pocit, že je sleduje Velký bratr," dodal Eric Topol.

 

Právě se děje

Další zprávy