Praha - Většina Čechů zanedbává své zdraví. Pravidelně chodí pouze k zubaři a gynekologovi. Vyplývá to z průzkumu České pojišťovny.
V oblasti prevence jsou přitom zodpovědnější starší lidé a ženy. Pětina mužů přiznala, že navštěvují lékaře pouze v případě, když se dostaví potíže zásadnějšího charakteru.
Přestože si lidé důležitost prevence uvědomují, nedodržují ji. Jedním z důvodů, proč Češi lékaře nenavštěvují pravidelně, je tak skutečnost, že často vůbec netuší, jak často mají na jednotlivé prohlídky nárok.
Praktického lékaře by lidé přitom měli navštěvovat preventivně jedenkrát za dva roky a zubaře jednou za půl roku.
"Na preventivní prohlídky bychom měli jít i v případě, že nás žádné zdravotní problémy netrápí. Pomohou odhalit skryté signály vážnějšího onemocnění a co nejdříve začít s léčbou," upozorňuje MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D. z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice.
Lidé mají relativně dobré povědomí o prohlídkách u zubaře.
"Polovina lidí správně uvedla, že nárok na prohlídku chrupu vzniká jednou za půl roku. Prohlídky u zubaře absolvuje více než 90% Čechů, ale pouze 50 % lidí chodí k zubaři poctivě jednou za půl roku," upřesňuje Martin Zemánek, ředitel Odboru životního pojištění ČP.
Horší je to s preventivními prohlídkami u praktického lékaře. Pouze 29 % dotazovaných ví, že na ni má nárok jednou za dva roky. Dva z pěti lidí ordinaci během dvou let nenavštíví ani jednou.
Nedostatečnou by Češi dostali i za znalosti o docházce na preventivní prohlídky u nepříjemných specializovaných vyšetření, které pomáhají odhalit ty nejzávažnější choroby.
Na endoskopii střev či vyšetření konečníku má přitom nárok každý občan starší 55 let, a to jednou za deset let. Reálně však tyto možnosti využívá jen 25 - 30 % z nich. Navíc téměř polovina obyvatel nad 55 let vůbec netuší, že se může nechat zdarma vyšetřit.
Prevenci nedodržují všechny věkové skupiny
Lépe z průzkumu vycházejí ženy. Na rozdíl od mužů se tolik neobávají choulostivých vyšetření. Polovina mužů nad 50 let například ví, že na bezplatné vyšetření prostaty mají nárok jednou za dva roky, ale pouze každý třetí muž v tomto věku na vyšetření chodí.
Naopak nejlepší informovanost o nárocích na preventivní péči je v oblasti gynekologie. Téměř 75 % žen ví, že na pravidelnou prohlídku ke gynekologovi by se měly dostavit jednou ročně.
Většina žen pravidelně gynekologa opravdu navštěvuje, 30 % z nich dokonce absolvuje vyšetření častěji než jednou ročně. Většina žen nad 49 let navíc také využívá svého nároku na bezplatné mamografické vyšetření.
Preventivní prohlídky podceňují všechny věkové skupiny. Nejzodpovědnější v tomto ohledu bývají starší lidé. Téměř 60 % lidí starších 50 let nejenže v případě obtíží vyrazí ihned k lékaři, ale také poctivě dochází na většinu preventivních prohlídek.
V případě mladé generace do 30 let věku je to necelých 40 %. Téměř pětina respondentů přiznává, že i když prevenci považují za důležitou, nemají na ni čas. Týká se to především lidí s vyšším vzděláním.
Zanedbání preventivní péče přitom může vést i ke ztrátě příjmů. "Dlouhodobé onemocnění s sebou kromě jiného přináší také finanční zátěž. Možné finanční důsledky si však předem uvědomuje pouze necelých 10 % dotazovaných," dodává Zeman.