IZIP zvyšuje tlak na Hegera. Už po něm chce 31 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
29. 7. 2012 15:45
Z veřejných peněz přiteklo do IZIP za deset let provozu přes dvě miliardy korun
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost IZIP, která přes deset let spravuje pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu elektronické zdravotní knížky, zvyšuje finanční požadavky vůči ministerstvu zdravotnictví.

V dalším dopise, jenž poslal ministru Leoši Hegerovi šéf IZIP Jiří Pašek, chce po jeho úřadu nově bezmála 31 milionů korun.

Původně přitom firma vyčíslila své náklady na projekt epSOS, jehož se kvůli ukončení zdravotních knížek podle IZIP již nemůže účastnit, na 27,5 milionu.

"Po precizní kontrole nákladů je finální částka vyčíslena na 30 967 868 korun," uvedl Pašek mimo jiné v dopise, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

"Nepochybujeme o tom, že náš nárok je opodstatněný a vůči ministerstvu zdravotnictví, respektive českému státu uplatňovatelný," dodal Pašek.

Hegerův úřad zaplatit odmítá

IZIP úřadu Leoše Hegera poslal i tabulku, v níž tvrdí, že do projektu epSOS investoval 57 milionů korun, Evropská komise mu na něj přispěla částkou 26 milionů.

Za co konkrétně firma zaplatila, ale už neuvádí. Hegerův úřad však zatím nic hradit nehodlá.

"Z pohledu ministerstva zdravotnictví neobsahuje žádost žádné nové skutečnosti, pouze navyšuje jakési nároky, které nepovažujeme za podložené," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Heger si s Paškem během posledních několika týdnů vyměnili již tři dopisy. Šlo o korektní, avšak ne zdaleka přátelskou korespondenci.

Za deset let přes dvě miliardy

Pašek viní ministra z toho, že svým výrokem po jednání s premiérem Petrem Nečasem zapříčinil, že došlo k faktickému konci projektu IZIP. Heger ho naopak upozorňuje na to, že na veřejnosti šíří nepravdy.

"Vaše tvrzení, že správní rada VZP rozhodla o zastavení projektu elektronických zdravotnických knížek na základě mého doporučení, se nezakládá na pravdě," napsal předtím Heger v dopise.

A dále uvedl: "Žádám vás, abyste se vyvaroval obvinění, že ministerstvo zdravotnictví poškozuje Evropskou komisi."

Do IZIP za více než deset let přitekly z peněz VZP dvě miliardy, aniž by zdravotní knížky prokázaly svoji funkčnost.

Ukázalo se také, že peníze největší zdejší zdravotní pojišťovny často končily jinde než přímo v rozvoji projektu - například byly utraceny za pořádání golfových turnajů.

Je dobře, že zdravotní knížky IZIP končí? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy