Seniorka zachraňuje životy, mladík si pomocí ničí své zdraví. Nejsilnější příběhy českých filantropů

Slavnostní vyhlášení Ceny Via Bona 2017.
Hlavní hvězdou večera byla paní Zdena Wasserbauerová, která díky náboru lidí do plzeňského registru dárců kostní dřeně  zachránila již desítky lidských životů. Paní Wasserbauerové se tleskalo vestoje.
Velký ohlas vzbudil i příběh Milana Dzuriaka, dvaadvacetiletého mladíka, jenž i  přes Bechtěrevovu nemoc huntuje své tělo, aby vybral peníze na děti, které jsou na tom ještě hůře než on.
Pozoruhodný je i příběh Jana Školníka, podnikatele, jenž z jistého byznysu v Praze odjel na "misi" do Broumova a začal oživovat toto pozapomenuté české místo obklopené Polskem.
Pro cenu si došla i manažerka ČSOB, za rozmanité filantropické aktivity firmy.
Foto: Nadace Via
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 5. 2017 20:30
Za posledních dvacet let Nadace Via ocenila za filantropii 122 jednotlivců a firem. Z nich odborná komise vybrala dvacet nejsilnějších příběhů ve čtyřech kategoriích. Z těchto příběhů vybrala veřejnost v online hlasování čtyři filantropy dvacetiletí – seniorku Zdenu Wasserbauerovou, která již získala pro registr dárců kostní dřeně 10 tisíc mladých lidí, mladíka Milana Dzuriaka, jenž si extrémní pomocí druhým ničí své vlastní zdraví, Jana Školníka a jeho firmu Hobra-Školník, s níž se podílí na oživení Broumovska. Cenu pro dobrou firmu pak získala ČSOB za šíři svých filantropických aktivit. Nejdůležitější zprávou večera však je: za těch 20 let už Češi umí pomáhat a přijde jim to normální.

PrahaNadace Via symbolicky ocenila nejsilnější filantropické příběhy Česka posledních dvaceti let. Ocenění je součástí dvacátého ročníku Ceny Via Bona, který byl výjimečný právě tím, že veřejnost vybírala v online hlasování nejinspirativnější filantropické příběhy z celé historie tohoto ocenění. Nadace Via je v úterý symbolicky ocenila výroční Cenou Via Bona během slavnostního večera v Pražské křižovatce.

Vezmu prášek, namažu koleno a jdu shánět další dárce

V kategorii "individuální filantropie" obdržela cenu Zdeňka Wasserbauerová (77), která za dvacet let své "mise" přesvědčila kolem 10 000 mladých lidí, aby se registrovali mezi dárce kostní dřeně, čímž zachránila řadu lidských životů.

Do 56 let pracovala jako účetní v Barumce. Pak se dala na propagaci Českého národního registru dárců kostní dřeně a na shánění potenciálních dárců. K tomuto životnímu zlomu došlo, když se její vnuk léčil s leukémií v olomoucké nemocnici. Nakonec naštěstí dárce nepotřeboval, ale vedle ležící tříletý chlapeček ano. A nedařilo se ho najít. Nejdříve bezmocně brečela, pak se rozhodla, že začne pomáhat a významně rozšíří registr.

Když v roce 2015 získala cenu Via Bona v kategorii Srdcař roku, využila svůj děkovný projev k další propagaci dárců kostní dřeně.

I navzdory pokročilému věku neustává ve své činnosti, její nástupci se prý zrovna "nehrnou". "Tak vezmu prášek, namažu koleno a jdu shánět další dárce. Že jsem ještě na svůj věk relativně zdravá, beru jako dar od života. Člověk nemá od života jen přijímat, ale má mu i něco dávat. A za to, že se náš vnuk uzdravil a že jsme neprožili podobný smutek jako jiné rodiny, tak tomu životu mám co vracet," vylíčila před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Brečet nepomůže, pro nemocné je nejhorší nejistota, zda se dárce kostní dřeně najde, proto chodím po školách a často hledám dárce konkrétní osobě. | Video: dvtv

Mé sny mi vzala nemoc, splním je aspoň jiným

V kategorii "Cena pro mladé filantropy" získal nejvíce hlasů Milan Dzuriak (22), který navzdory své bolestivé nemoci vyráží na pěší a cyklistické výpravy, aby získal peníze na plnění snů nemocných dětí.

Filantropický příběh jednoho z nejlepších mladých výškařů Evropy se začal psát těsně před chystaným přestupem do pražské Dukly. "Máte vadné a nedovyvinuté kyčle, se závodní atletikou je konec," vyslechl si tehdy od doktorů. Sotva se s touto informací naučil žít, o rok později přišla další rána. Diagnóza najednou zněla: Bechtěrevova nemoc. Páteř při ní postupně tuhne, pacient nakonec skončí na vozíku.

"Ten verdikt lékařů mě hrozně naštval. Potřeboval jsem se do něčeho vrhnout po hlavě. Pít jsem nechtěl, tak jsem začal pomáhat," vysvětloval v rozhovoru pro Aktuálně.cz svůj začátek filantropie.

V jeho podání je pomáhání druhým riskováním s vlastním zdravím. Peníze vybírá pomocí dlouhých pěších nebo cyklistických túr, které mu zhoršují zdravotní stav.

"Mým snem byla olympiáda. To už se mi nikdy nesplní, tak jsem se rozhodl aspoň plnit sny jiným lidem," vysvětluje Milan Dzuriak motivy svého počínání. Pomáhá dětem a mladým lidem z rodného Jirkova a okolí, kteří jsou na tom podstatně hůř než on. Díky svým akcím již splnil nejedno přání těžce postižených, ale také probudil ospalý Jirkov. Jeho akce jsou zde nesmírně populární, stal se zdejším hrdinou a "Jirkováci" jsou rádi, že díky Milanovi se o městu začalo konečně psát i pozitivně.

Nebudu stát u Tesca s košíčkem na peníze, na svých cestách trpím a nemůžu spát bolestí, pomáhám ale ostatním, říká Milan Dzuriak. | Video: Daniela Drtinová

Přivést Broumovsko znovu k životu

Ocenění "Filantropie v regionech - Cena České televize" obdržel Jan Školník a firma Hobra-Školník (43), která řadou projektů a aktivit probouzí odlehlý region Broumovska.

Jeho cílem je aktivně se podílet na životě kraje, kde nestojí žádné velké město, který ze tří stran obepíná hranice a kam je zdánlivě odevšad daleko. Jan Školník chce vracet hrdost Broumovsku. Mimochodem, když Broumov daroval král Přemysl Otakar I. benediktinskému řádu, v darovací listině jej popsal jako "krajinu děsnou v širé pustině".

Na začátku byl riskantní krok, jímž se úspěšný pražský podnikatel vrhl do koupě broumovské továrny na filtrační média a zařízení pro vinaře, potravináře a farmaceutické firmy z celého světa. Velkou část energie navíc začal dávat do obnovy unikátního Broumovského kláštera, který proměňuje se svým týmem v centrum vzdělanosti a kultury. A daří se mu to. Na zdejší koncerty či výstavy se už sjíždějí lidé z celé republiky.

S podporou své rodiny založil Agenturu pro rozvoj Broumovska, která usiluje o to, aby se lidem na "výspě" České republiky obklopené ze tří stran Polskem lépe žilo a vraceli se sem turisti.

"Pro mě je cesta důležitější než ten cíl: když děláš věci správně a věříš tomu, tak výsledek dřív nebo později přijde. Dobré věci potřebují čas. Podle toho se chovám celou dobu, i když člověk musí být hodně trpělivý," popsal svou filantropickou vizi Jan Školník v časopise Nadace Via Umění darovat.

Financovat i přivádět k dobrovolnictví

Cenu pro Dobrou firmu pak získala ČSOB za dlouhodobou a promyšlenou podporu řady dobročinných projektů.

Záběr aktivit, kterými v Česku pomáhá ČSOB, je nebývale široký - finanční gramotnost a bezpečnost v online prostředí, profesionalizace neziskovek, etika v podnikání a nabídka odpovědných produktů a služeb, rozvoj sociálního podnikání, zaměstnávání osob se zdravotním postižením, ochrana životního prostředí, podpora komunitního života a sousedských vztahů… 

Filantropie má v ČSOB tradici už od počátku devadesátých let, kdy začala stipendii podporovat stovky studentů se zdravotním postižením nebo pocházejících ze sociálně znevýhodněného prostředí. Firma rovněž podporuje dobrovolnictví vlastních zaměstnanců. Ti pomáhají nejen odbornými znalostmi, ale i manuálně.

"Příběhy Ceny Via Bona ukazují, kam se filantropie v Česku od revoluce posunula. Zatímco před dvaceti lety firmy i jednotlivci teprve zjišťovali, co pojem filantropie znamená a přináší, v současnosti jsme mnohem dál. Filantropové uvažují promyšleněji a pomáhají dlouhodobě," říká Jan Gregor, programový ředitel Nadace Via. "Letošní Cena Via Bona je tak symbolickou oslavou toho, kam se filantropie v Česku za posledních dvacet let posunula," dodává.

Hromadění zisku nemůže být cíl sám o sobě, může to být pouze cesta k něčemu, říká byznysmen Sanjiv Suri. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy