Bojují s nemorálním dluhovým byznysem i s negramotností v Africe. To jsou filantropové roku

hrz hrz
Aktualizováno 21. 5. 2018 22:33
Ve volném čase dělají něco pro druhé, zkrátka proto, že by to tak mělo být. A že když mohou, tak rádi pomohou.
Filantropové roku 2018: Zleva Petra Soukupová, Marcela Mejstříková, Libor Malý, Ludmila Böhmová a zástupce firmy Naturfyt-BIO.
Filantropové roku 2018: Zleva Petra Soukupová, Marcela Mejstříková, Libor Malý, Ludmila Böhmová a zástupce firmy Naturfyt-BIO. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Nadace Via letos už pojedenadvacáté ocenila ty, kteří pomáhají druhým. O vítězích rozhodovala veřejnost svými hlasy v on-line hlasování. Ceny Via Bona udělila během slavnostního večera v La Fabrice v pěti kategoriích - Mecenáš, Srdcař, Mladý srdcař (do 26 let), Dobrá firma a Závěť pomáhá.

Zatímco během loňského jubilejního 20. ročníku probíhalo hlasování o nejsilnějších příbězích posledních 20 let, tentokrát byly ústředním tématem inovace, neobvyklé a moderní způsoby pomoci.

"Letos bychom chtěli mimo jiné podporovat filantropii ve světě moderních technologií, vyzdvihovat nové způsoby dárcovství a cílit více na mladé lidi, ve kterých je obrovský potenciál," vysvětluje Monika Skopalová, programová manažerka Nadace Via.

Počet nominací ale nerostl jen v kategoriích srdcařů. Stále více lidí nominuje i mecenáše ve svém okolí nebo závěťové dárce, kteří se rozhodli odkázat finanční prostředky na dobrou věc.

"Před dvaceti lety byla filantropie v Česku takřka neznámým pojmem, v současnosti filantropii považuje za běžnou součást života řada firem i jednotlivců. To potvrzuje i počet letošních nominací, kterých se sešlo neuvěřitelných 140," dodává Zdeněk Mihalco, programový ředitel Nadace Via.

Zaslané nominace popisovaly inspirativní příběhy pomoci mecenášů, studentů, podnikatelů, firem, jednotlivců i celých skupin, kteří nejrůznějšími způsoby pomáhají lidem ve svém okolí. Někteří darovali peníze, svůj čas a zkušenosti, jiní využili internet a moderní technologie nebo na pomoc druhým pamatovali ve své závěti. Z těchto příběhů odborná komise vybrala 15 finalistů.

O vítězích v jednotlivých kategoriích, kteří během slavnostního vyhlášení převzali ocenění v podobě sošky od Františka Skály, mohla svými hlasy od března do května rozhodovat veřejnost.

V kategorii Mecenáš získal Cenu Via Bona Libor Malý. Ten se stal miliardářem ze dne na den, když prodal svou úspěšnou společnost, provozující portály Jobs.cz a Práce.cz. Nejprve věnoval nějaký čas především sobě a svému duchovnímu rozvoji. Do společenského dění se vrátil tím, že začal realizovat a podporovat projekty, jež mají ambici přinést celosvětovou celospolečenskou pozitivní změnu.

Libor Malý byl nominován za jeho několikaletou podporu organizace Člověk v tísni. Po setkání s dívkou, které během náročné léčby rakoviny narostly dluhy vedoucí až k exekuci, se vrhl do boje proti dluhovému byznysu. Od roku 2014 se díky jeho finanční podpoře podařilo Člověku v tísni napravit řadu nemorálních zákonů a uspořit českým domácnostem přes 10 miliard Kč ročně. V současné době se zasazuje za změnu zákona o dětských dlužnících, lepší pravidla o oddlužení a pomáhá založit linku pomoci.

"Byznys s dluhy je přece neskutečně amorální svinstvo. Je to něco, co tady absolutně nemá být, proto jsem se proti tomu rozhodl bojovat," uvedl poté, co v pondělí večer převzal Cenu Via Bona. "Současná situace s dluhy a exekucemi je absolutně nefér a ničí spoustu lidí. Přitom aby společnost přežila, musí si uvědomit důležitost obyčejných hodnot jako jsou štědrost, laskavost a mezilidské vztahy. To je také tkanivo, na základě něhož se společnost může dále rozvíjet," dodal.

Vítězem kategorie Srdcař se stala Ludmila Böhmová, která přispívá ke zlepšení podmínek pro vzdělání dětí i učitelů ve Středoafrické republice. Ta je čtvrtou nejméně rozvinutou zemí na světě. Právě zde se rozhodla pomáhat občanská společnost Siriri, kterou paní Böhmová spoluzakládala.

"Středoafrická republika je úplně zapomenutá země, dokonce má přízvisko 'sirotci rozvojové pomoci'. Pokud tam nehrozí genocida či občanská válka, tak si krize v zemi nikdo nevšímá," řekla v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz 63letá žena.

Účast na projektu pro ni znamenala zcela zásadní životní zlom. V 56 letech odešla do předčasného důchodu, aby mohla jezdit pomáhat, kdy bude třeba. A odjela na svou první africkou misi. Od roku 2011 do dneška tam už byla dvanáctkrát. Spolu s kolegy se v zemi zasloužila o zásadní vymýcení negramotnosti.

"Od začátku mě okouzlila myšlenka, že by ta cena mohla dát vědět o Středoafrické republice i o Siriri a naší pomoci," říká k Ceně Via Bona.

V kategorii Mladý srdcař obdržela nejvíce hlasů Petra Soukupová, která v patnácti letech založila orchestr pro mladé a jeho prostřednictvím pomáhá na Broumovsku. Zároveň tato mladá srdcařka získala speciální Cenu veřejnosti, kterou zaštítila Česká televize, za největší počet hlasů ve veřejném hlasování.

V roce 2010 se tehdy patnáctiletá Petra a její bratr Jakub rozhodli, že společně se svými vrstevníky založí velký orchestr, který bude úplně jiný než všechny ostatní.

Už tehdy dokázala Petra přesvědčit dospělé v okolí, že když pomůžou na začátku, budou mladí pomáhat v budoucnu. Dnes má těleso 65 členů, za sebou přes 60 velkých koncertů v Čechách i v zahraničí. Říkají si Police Symphony Orchestra.

Mladí muzikanti cíleně podporují Nadační fond Hospital Broumov. Ten mimo jiné zabezpečuje zdravotnické vybavení pro přestárlé nebo dlouhodobě nemocné pacienty.

Těch akcí je ale podstatně více, dohromady už vybrali a rozdali skoro půl milionu korun.

V kategorii Závěť pomáhá veřejnost ocenila příběh Marcely Mejstříkové, spoluzakladatelky sdružení Mamma HELP, která poté, co vyhrála svůj boj s rakovinou prsu, pomohla založit sdružení Mamma HELP podporující ženy s podobným osudem a v roce 2014 se mu rozhodla odkázat svůj majetek.

V kategorii Dobrá firma si ocenění odnesl Naturfyt-BIO za své aktivity v oblasti zlepšování života na Jesenicku.

Nadace Via už dvacet let podporuje rozvoj komunitního života a dárcovství v Česku. Od roku 1997 podpořila více než 4500 projektů a Cenou Via Bona ocenila 122 inspirativních příběhů dárcovství jednotlivců a firem. Nadace usiluje o to, aby bylo v Česku více lidí, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým.

Video: Petra Soukupová se právě stává dvojnásobnou vítězkou Ceny Via Bona 2018. V Polici nad Metují vede charitativní orchestr

Petra Soukupová z Police nad Metují se právě stává dvojnásobnou vítězkou Ceny Via Bona za vedení svého charitativního symfonického orchestru. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy