Celník 007. Zaměstnanci celní správy dostanou na kontrolu EET krycí občanky

Martin Ťopek Martin Ťopek
17. 12. 2018 5:30
Rozpočtový výbor vyslal do sněmovny doporučení, aby ve vládním daňovém balíčku schválila krycí identitu pro kontrolory celní správy. Celníci ji požadují při kontrolách elektronické evidence tržeb kvůli vyšší bezpečnosti.
Foto: Ludvík Hradilek

V návrhu daňových změn pro příští rok se počítá také s krycími doklady pro pracovníky celní správy, kteří provádějí kontrolu elektronické evidence tržeb. Doposud mohli celníci používat krycí identitu jen při vyšetřování trestných činů, jako jsou daňové úniky. 

"Smyslem je umožnit orgánům Celní správy používat krycí doklady také při výkonu podle zákona upravujícího hazardní hry a zákona upravujícího evidenci tržeb, pokud by bez jejich použití došlo ke zmaření tohoto výkonu anebo k ohrožení života, zdraví nebo majetku celníka nebo jiné osoby," uvedla mluvčí celní správy Hana Prudičová. 

Jako jeden z příkladů uvedla kontrolu EET u ubytovacích služeb, kde je součástí kontrolní transakce prokázání totožnosti ubytované osoby. Prudičová řekla, že v takových případech, má-li být dosaženo účelu kontroly, podstupují celníci určité riziko ohrožující jejich soukromí, když dochází k předávání jejich osobních údajů.

Proti nové úpravě, která čeká ve sněmovně, kam ji minulý týden poslal rozpočtový výbor, na třetí čtení, se postavil pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. "Přijde mi absurdní, aby se kontroly dělaly na tajňačku s krycími doklady. Celní správa si jen uzurpuje další pravomoc," uvedl Ferjenčík na jednání výboru. 

Podle pirátského poslance si ministerstvo financí, pod nějž celní správa spadá,  vytváří vlastní novou policii, což vidí jako hlavní důvod změny zákona. "Základní argument je použití u ubytovacích služeb, ten mi ale vůbec nepřijde přesvědčivý. Tvrzení, že dochází k ohrožení zdraví až života kontrolora, mi už přijde zcela mimo mísu," dodal Ferjenčík. 

Prudičová argumentuje, že počet celníků, kteří budou vybaveni krycími průkazy, bude v řádu jednotek. Minulost už podle ní opakovaně například při kontrole heren ukázala nezbytnost použití krycích dokladů. "Kdyby celník doklad nepředložil, byla by kontrola zmařena, neboť by odmítavý postoj celníka k poskytnutí osobních údajů mohl být považován za nestandardní a podezřelý. Proto by měl mít celník možnost v případech výše uvedených jednat pod změněnou identitou a využít krycího dokladu," řekla. 

Do konce listopadu provedla celní správa přes deset tisíc kontrol EET. Při nich zjistila 1863 porušení zákona, za což udělila na místě pokuty v celkové výši 2,2 milionu korun. Ve správních řízeních pak padly sankce za 27 milionů korun. 

Rozhodne se v lednu

Rozhodnutí rozpočtového výboru rozšířit celníkům použití skryté identity není pro poslance závazné. Vzhledem k jeho doporučení však změna pravděpodobně projde v rámci prosazování daňového balíčku, k němuž by se poslanci měli dostat v lednu. Ten tvoří novela deseti daňových zákonů. Zvrátit by to mohl jedině Senát, pokud se rozhodne novelu vrátit do sněmovny. 

Kontrolu EET provádějí také pracovníci finanční správy. Generální finanční ředitelství (GFŘ) uvedlo, že u jeho pracovníků nová právní úprava s využitím krycí identity nepočítá. "V situacích, kdy nastane potřeba provést kontrolu za užití krycích dokladů, je možné využít k provedení kontroly pracovníky celní správy na základě vzájemně nastavené spolupráce," uvedl mluvčí GFŘ Lukáš Heřtus. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy